Monica Anisie
Fotó: Gov.ro
Monica Anisie oktatási miniszter szerint a szeptember 14-ei tanévkezdés után, zöld járványügyi forgatókönyv esetén a gyerekeknek kötelező módon iskolába kell menniük, a szülők nem tarthatják otthon őket elővigyázatosságból. Azonban ezzel nem minden szülő ért egyet, és már a perek lehetősége is felmerült, ha esetleg megfertőződnek a diákok.
2020. augusztus 06., 10:532020. augusztus 06., 10:53
2020. augusztus 06., 13:392020. augusztus 06., 13:39
A megszokott módon 45 vagy 50 percesek lesznek az órák az új tanévben, és az országos vizsgákon alkalmazott modell alapján szerveznék meg a tanulóknak az iskolába való érkezését és távozását – jelentette ki szerda este Monica Anisie oktatási miniszter, miután korábban Klaus Iohannis államfő bejelentette, hogy szeptember 14-én elkezdődik az új tanév. A tárcavezető arról is beszélt, hogy
Az iskolai maszkviselés kapcsán a miniszter az Agerpres szerint rámutatott, ezt törvény írja elő, jelen pillanatban csak az 5 évesnél kisebb gyerekek mentesülnek a maszkviselési kötelezettség alól. Ugyanakkor kiemelte, az óvodások és az elemisták esetében az egészségügyi minisztérium hozza meg az erre vonatkozó döntést.
Arra a felvetésre, hogy a 30-as létszámú osztályokban miként biztosítják a másfél méteres távolság betartását, a tárcavezető azt mondta, utasították a megyei tanfelügyelőségeket, hogy augusztus 12-éig vizsgálják meg az egyes tanintézetek helyzetét, azonosítsák az esetleges problémákat, és szeptember 14-éig közösen megtalálják majd a megoldást ezekre.
Kérdésre válaszolva Anisie rámutatott, zöld forgatókönyv esetén a gyerekeknek kötelező módon iskolába kell menniük, a szülők nem tarthatják otthon őket elővigyázatosságból.
– érvelt.
Per is lehet a gyerekek esetleges megfertőződéséből
Iulian Cristache, a szülői egyesületek országos szövetségének (FNAP) elnöke a Digi24 televíziónak úgy fogalmazott, nincs egyetértés a szülők körében arról, hogyan viszonyuljanak a szeptember 14-ei tanévkezdéshez, a hatóságok által ismertetett forgatókönyvekhez. „Remélem, hogy az oktatási minisztérium nem rúgja fel a család és az iskola között kötött »szerződést«. Vannak olyan szülők, akik nem vinnék iskolába gyereküket, nem akarnak kockázatokat. Meg kell adni a lehetőséget a családnak, hogy eldöntse, iskolába küldi-e a gyereket vagy sem” – fogalmazott az érdekvédelmi szervezet vezetője.
Cristache szerint szolidaritásra és kompromisszumra van szükség. Felidézte: Németországban iskolába járásra kötelezték a diákokat, ha pedig a zöld forgatókönyv nálunk is ezt jelenti, akkor megfertőződés esetén a családok beperelhetik a tanintézeteket és az igazgatókat, „de ezt nem szeretnénk”. Hozzátette, az iskolák hiába felelnek meg a higiéniai és egészségügyi előírásoknak, ez nem zárja ki a megfertőződés lehetőségét, hiszen a tanulók tömegközlekedési eszközöket használnak, az iskolán kívüli világgal is érintkeznek. „Nincs garancia arra, hogy a gyerek védve lesz” – jelentette ki a Digi24-nek a szülői egyesületek országos szövetségének elnöke.
Ugyanakkor több megyei diákszervezet is tiltakozását fejezte ki a szerdán vázolt megoldások ellen. A Bukarest, illetve Ilfov, Konstanca, Vâlcea és Máramaros megyei tanulók képviselői szerint az átlagszámítások elhúzódhatnak, és mire a helyi hatóságok bezárnák az iskolákat, vészesen elterjedhet a koronavírus. Azt is jelezték, hogy a nagyvárosokban nem biztosítottak a megfelelő számú tesztelési lehetőségek, így az adatok nem szolgáltatnak valós képet a járványhelyzetről, ez pedig fertőzési gócpontok kialakulását idézheti elő az iskolákban is. A diákszervezetek azt is felvázolták, hogy ha például egy középiskolában fertőzöttet azonosítanak, azonnal be kell zárni az oktatási intézményt, és el kell indítani a járványügyi vizsgálatot, nem lehet az átlagokra várni.
Fotó: Veres Nándor
Mint ismeretes, a kormány képviselőivel folytatott egyeztetést követően Klaus Iohannis államfő szerdán bejelentette, hogy szeptember 14-én elkezdődik az új tanév, és a tanulók többsége bejárhat az iskolába. Az elnök azt mondta, hogy az egyes településeken jegyzett koronavírusos megbetegedések számának függvényében három – zöld, sárga és vörös – forgatókönyv léptethető érvénybe az iskolakezdés kapcsán, és minden esetben helyi szinten döntenek arról, hogy melyiket alkalmazzák.
Szeptember 14-én elkezdődik az új tanév, a legtöbb diák pedig iskolába megy – jelentette be szerda kora esti sajtótájékoztatóján Klaus Iohannis államfő, miután tárgyalt a kormány több tagjával a tanévkezdés mikéntjéről.
Közben Monica Anisie tárcavezető szerda este azt is közölte, hogy
A miniszter rámutatott, a kormány elkülönítette a 250 ezer táblagép megvásárlásához szükséges összeget, és jelen pillanatban arra várnak, hogy az országos közbeszerzési hivatal véglegesítse a beszerzést. „A közbeszerzési feladatfüzetben szeptember 10-e szerepel az átadás határidejeként, addig tehát meg kellene kapni ezeket” – fogalmazott Anisie, hozzátéve, hogy
A miniszter kiemelte, a 250 ezer táblagép mellett 74 ezer laptop vásárlását is tervezi a szaktárca, utóbbiakat 1100 líceum kapná meg.
„Nagyon szeretnénk, hogy a tantermekben kezdődjön el az iskola szeptemberben, de készen kell állnunk az online oktatásra is, ha a járványhelyzet megköveteli” – idézi a tárcavezetőt az Agerpres.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
1 hozzászólás