A protokollum szövege szerint az együttműködés a felek hatáskörének és kompetenciáinak keretén belül történik
Fotó: SRI.ro
Nyilvánosságra hozta kedden az Igazságügyi Felügyelet (IJ) a Román Hírszerző Szolgálattal (SRI) 2016-ban kötött együttműködési megállapodást.
2018. október 09., 14:292018. október 09., 14:29
Az Igazságügyi Felügyelet állítása szerint nem kért és nem küldött információkat a SRI-nek a protokollum hatályossága idején.
Az IJ emlékeztet, hogy 2018. március 28-án kérte a SRI és a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács keretében működő Igazságügyi Felügyelet közötti, 2016. február 29-én aláírt együttműködési megállapodás titkosságának feloldását. A megállapodás 2017. március 8-áig volt érvényben.
– szögezi le az intézmény.
A dokumentumot 2016-ban Lucian Netejoru, az Igazságügyi Felügyelet vezetője, illetve Florian Coldea, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) akkori első igazgatóhelyettese írta alá, a törvényességi felülvizsgálatot pedig Ghorghe Stan ügyész, az IJ alelnöke, illetve Dumitru Dumbravă, a SRI jogi igazgatóságának vezetője végezte.
A protokollum leszögezi többek közt, hogy az együttműködés a felek hatáskörének és kompetenciáinak keretén belül történik, a bírák és ügyészek esetleges fegyelmi kihágásainak előzetes felismerése, megelőzése és visszaszorítása céljából, valamint olyan cselekedetek elkerülése végett, amelyek veszélyeztetnék az igazságszolgáltatás menetét vagy a nemzetbiztonságot. A megállapodásban a SRI kötelezi magát, hogy kérésre információkat szolgáltat az Igazságügyi Felügyelet által vizsgált ügyekkel kapcsolatban, és hivatalból tájékoztatja az IJ-t minden olyan esetről, amelyben bírákkal vagy ügyészekkel kapcsolatban merül fel a fegyelmi kihágás gyanúja.
Ugyanakkor az Igazságügyi Felügyelet kötelezte magát arra a szerződésben, hogy a SRI-vel ismerteti az általa szolgáltatott információk hasznosságát, illetve, hogy milyen módon használta fel azokat.
A bukaresti védelmi minisztérium (MAPN) törvénytervezetet dolgozott ki, amelynek elfogadása lehetővé tenné, hogy Románia hatékonyabban védekezzen a légterét megsértő drónok ellen, és adott esetben lelője azokat – közölte hétfőn a Digi24.ro hírportál.
A megyei jogú városok az utóbbi két évben összesen 116 oktatással kapcsolatos beruházáshoz kaptak támogatást az oktatási minisztériumtól – jelentette ki hétfőn Ligia Deca.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.
szóljon hozzá!