A protokollum szövege szerint az együttműködés a felek hatáskörének és kompetenciáinak keretén belül történik
Fotó: SRI.ro
Nyilvánosságra hozta kedden az Igazságügyi Felügyelet (IJ) a Román Hírszerző Szolgálattal (SRI) 2016-ban kötött együttműködési megállapodást.
2018. október 09., 14:292018. október 09., 14:29
Az Igazságügyi Felügyelet állítása szerint nem kért és nem küldött információkat a SRI-nek a protokollum hatályossága idején.
Az IJ emlékeztet, hogy 2018. március 28-án kérte a SRI és a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács keretében működő Igazságügyi Felügyelet közötti, 2016. február 29-én aláírt együttműködési megállapodás titkosságának feloldását. A megállapodás 2017. március 8-áig volt érvényben.
– szögezi le az intézmény.
A dokumentumot 2016-ban Lucian Netejoru, az Igazságügyi Felügyelet vezetője, illetve Florian Coldea, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) akkori első igazgatóhelyettese írta alá, a törvényességi felülvizsgálatot pedig Ghorghe Stan ügyész, az IJ alelnöke, illetve Dumitru Dumbravă, a SRI jogi igazgatóságának vezetője végezte.
A protokollum leszögezi többek közt, hogy az együttműködés a felek hatáskörének és kompetenciáinak keretén belül történik, a bírák és ügyészek esetleges fegyelmi kihágásainak előzetes felismerése, megelőzése és visszaszorítása céljából, valamint olyan cselekedetek elkerülése végett, amelyek veszélyeztetnék az igazságszolgáltatás menetét vagy a nemzetbiztonságot. A megállapodásban a SRI kötelezi magát, hogy kérésre információkat szolgáltat az Igazságügyi Felügyelet által vizsgált ügyekkel kapcsolatban, és hivatalból tájékoztatja az IJ-t minden olyan esetről, amelyben bírákkal vagy ügyészekkel kapcsolatban merül fel a fegyelmi kihágás gyanúja.
Ugyanakkor az Igazságügyi Felügyelet kötelezte magát arra a szerződésben, hogy a SRI-vel ismerteti az általa szolgáltatott információk hasznosságát, illetve, hogy milyen módon használta fel azokat.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
Silviu Vexler, a Romániai Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke bejelentette, hogy visszaadja a román államtól kapott Nemzeti Érdemrendet, miután Nicușor Dan is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen.
Romáiában van olyan állami cég, amelynek vezetői azért is kapnak pluszjuttatást, mert nő is van közöttük – ezt Bogdan Ivan energiaügyi miniszter árulta el.
Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.
Míg pár évtizede még rendkívülinek számítottak, ma már egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Romániában. Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk az egyre forróbb nyarakhoz és a heves széllel járó viharokhoz egyaránt.
Románia olyan légvédelmi rendszereket vásárol Izraeltől, amelyek az ottani Vaskupola alapját képezik – erősítette meg Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
Nicușor Dan államfő is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító, a parlament által egy hónapja megszavazott törvénytervezet ellen csütörtökön.
Befogták a három közül az első medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a múlt héten az olaszországi motoros megölése miatt – közölte Facebook-oldalán a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
Népszerűbb a brit uralkodó a romániaiak körében, mint az amerikai elnök – derül ki egy felmérésből.
A képviselőház és a szenátus csütörtöki együttes ülésén ismertette a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
szóljon hozzá!