Teodor Meleşcanu külügyminiszter
Fotó: MAE
Kizárólag a pozitív oldalát hajlandóak meglátni a bukaresti illetékesek Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság (EB) elnöke szerdai, a romániai igazságügyi rendszer és az igazságszolgáltatás működését szabályozó törvények módosításait érintő nyilatkozatainak, amelyek miatt komoly figyelmeztetést is megfogalmazott a román kormánykoalíció számára.
2018. február 01., 16:522018. február 01., 16:52
A román külügyminisztérium közleményben reagált Juncker nyilatkozatára, amelyben az EB-elnök azon kijelentését emeli ki, miszerint az elismerte a romániai demokratikus és alkotmányos intézmények képességét arra, hogy az európai értékek szellemében önálló döntéseket hozzanak, megteremtve ezzel a kiegyensúlyozott párbeszéd feltételeit.
– áll a a külügyi közleményben.
Teodor Meleşcanu külügyminiszter csütörtökön ugyanakkor arra a felvetésre, hogy Brüsszel a jogállami normák betartásához kötheti az uniós támogatások folyósítását, leszögezte: az az EU alapszerződésének és alapelveinek durva megsértése lenne.
Călin Popescu-Tăriceanu, a szenátus és a kisebbik kormánypárt, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) elnöke is
Közölte: kész találkozni és tárgyalni az uniós illetékesekkel. Mindazonáltal aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az Európai Bizottságban és az Európai Parlamentben „a valóságnak nem megfelelő kép alakult ki az igazságügyi törvények módosításai kapcsán.
Mint megírtuk, Juncker valóban méltatta a jogállamiság terén elért romániai eredményeket, kijelentve: az országban működik a jogállam, ugyanakkor leszögezte: Brüsszel nem engedi, hogy Románia visszaforduljon a megtett úton, ha pedig a romániai igazságügyi törvények abban a formában maradnak, ahogy a parlament elfogadta őket, az EU másképp közelíti meg majd az igazságügyi reform és a korrupcióellenes küzdelem eredményeinek figyelemmel követéséről szóló Együttműködési és Megfigyelési Mechanizmus lezárásának és Románia schengeni csatlakozásának kérdését.
Határozott figyelmeztetést fogalmazott meg szerdán Jean-Claude Juncker EB-elnök a román igazságügyi módosítások kapcsán. Leszögezte: azok sorsa befolyásolhatja az uniós megfigyelési mechanizmus és a schengeni csatlakozás ügyét is.
Amúgy a PSD-ALDE koalíció a jelek szerint nem kíván meghátrálni: a csütörtökön elkezdődött tavaszi parlamenti ülésszakban legfőbb célkitűzései között a büntető és a közigazgatási törvénykönyv, valamint a hírszerző szolgálatok működését szabályozó törvények módosítása is szerepel.
Nem túl rózsás a jogállamiság helyzete
Románia 113 megvizsgált ország közül a 29. helyen áll a jogállamiság szilárdságát tekintve a World Justice Project nevű „független, multidiszciplináris” szervezet csütörtökön nyilvánosságra hozott felmérése alapján. A felmérés során minden vizsgált országban ezer személyt kérdeztek arról, milyen megszorításokkal korlátozzák a kormány hatalmát, milyen a korrupció helyzete, mennyire nyitottan és átláthatóan működik a kormány, mennyire tartják tiszteletben az alapvető jogokat, mennyiben szavatolják a törvényes rendet és a biztonságot, mennyire korrektül alkalmazzák a törvényeket, és milyen a polgári és a büntetőjogi helyzet. Az első helyen Dánia áll, a további sorrend: Norvégia, Finnország és Svédország. Az utolsó helyezett Venezuela. A szervezet Magyarországot az 50. helyre helyezte, Szenegál és Mongólia közé.
Épségben sikerült kijutnia egy hídról lezuhant gépkocsiból egy kilenc éves kislánynak Vrancea megyében – számolt be a Hotnews.ro.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Piteşti-en kijelentette, hogy a bruttó hazai termék több mint 13 százalékát adó autóipar „a román gazdaság motorja”.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke, Sebastian Hotca szombaton arra intette Facebook-oldalán a vásárlókat, hogy csak alaposan tájékozódás után költekezzenek a nagy árleszállítások időszakában, mint amilyen a fekete péntek (Black Friday).
Az idei első félévben 2311 személy szenvedett munkabalesetet Romániában, 11,6 százalékkal kevesebben, mint 2023 azonos időszakában.
Rekordszámú jelentkező közül választja ki a román rendőrség azt a 991 fiatalt, aki civilként jelentkezett rendőri munkára. Az előzetes rosták után 7 jelentkező maradt egy helyre.
A belföldi vasúti személy- és teherforgalom 81 vonatjáratának kell majd összesen 4860 percet vesztegelnie a vasárnap hajnali óraátállításkor – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
Ligia Deca oktatási miniszter péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta az egyetemi hallgatók ösztöndíjait szabályozó új rendeletet.
A Travelminit.ro szálláskereső oldal pénteken közölt adatai szerint a Prahova völgyi üdülőhelyek a legnépszerűbb turistacélpontok közé tartoznak a hétfőn kezdődő egyhetes őszi szünidő idején.
A jelöltek közül Mircea Geoanát, Marcel Ciolacut, George Simiont és Elena Lasconit tartják a választók a legfelkészültebbnek az államelnöki tisztég betöltésére.
Nicolae Ciucă szenátusi elnök pénteken, a hadsereg napján az Ismeretlen katona bukaresti emlékművénél szervezett ünnepségen kijelentette, Észak-Erdély 80 évvel ezelőtti felszabadításának tiszteletére nevezték ki október 25-ét a román hadsereg napjának.
szóljon hozzá!