Teodor Meleşcanu külügyminiszter
Fotó: MAE
Kizárólag a pozitív oldalát hajlandóak meglátni a bukaresti illetékesek Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság (EB) elnöke szerdai, a romániai igazságügyi rendszer és az igazságszolgáltatás működését szabályozó törvények módosításait érintő nyilatkozatainak, amelyek miatt komoly figyelmeztetést is megfogalmazott a román kormánykoalíció számára.
2018. február 01., 16:522018. február 01., 16:52
A román külügyminisztérium közleményben reagált Juncker nyilatkozatára, amelyben az EB-elnök azon kijelentését emeli ki, miszerint az elismerte a romániai demokratikus és alkotmányos intézmények képességét arra, hogy az európai értékek szellemében önálló döntéseket hozzanak, megteremtve ezzel a kiegyensúlyozott párbeszéd feltételeit.
– áll a a külügyi közleményben.
Teodor Meleşcanu külügyminiszter csütörtökön ugyanakkor arra a felvetésre, hogy Brüsszel a jogállami normák betartásához kötheti az uniós támogatások folyósítását, leszögezte: az az EU alapszerződésének és alapelveinek durva megsértése lenne.
Călin Popescu-Tăriceanu, a szenátus és a kisebbik kormánypárt, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) elnöke is
Közölte: kész találkozni és tárgyalni az uniós illetékesekkel. Mindazonáltal aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az Európai Bizottságban és az Európai Parlamentben „a valóságnak nem megfelelő kép alakult ki az igazságügyi törvények módosításai kapcsán.
Mint megírtuk, Juncker valóban méltatta a jogállamiság terén elért romániai eredményeket, kijelentve: az országban működik a jogállam, ugyanakkor leszögezte: Brüsszel nem engedi, hogy Románia visszaforduljon a megtett úton, ha pedig a romániai igazságügyi törvények abban a formában maradnak, ahogy a parlament elfogadta őket, az EU másképp közelíti meg majd az igazságügyi reform és a korrupcióellenes küzdelem eredményeinek figyelemmel követéséről szóló Együttműködési és Megfigyelési Mechanizmus lezárásának és Románia schengeni csatlakozásának kérdését.
Határozott figyelmeztetést fogalmazott meg szerdán Jean-Claude Juncker EB-elnök a román igazságügyi módosítások kapcsán. Leszögezte: azok sorsa befolyásolhatja az uniós megfigyelési mechanizmus és a schengeni csatlakozás ügyét is.
Amúgy a PSD-ALDE koalíció a jelek szerint nem kíván meghátrálni: a csütörtökön elkezdődött tavaszi parlamenti ülésszakban legfőbb célkitűzései között a büntető és a közigazgatási törvénykönyv, valamint a hírszerző szolgálatok működését szabályozó törvények módosítása is szerepel.
Nem túl rózsás a jogállamiság helyzete
Románia 113 megvizsgált ország közül a 29. helyen áll a jogállamiság szilárdságát tekintve a World Justice Project nevű „független, multidiszciplináris” szervezet csütörtökön nyilvánosságra hozott felmérése alapján. A felmérés során minden vizsgált országban ezer személyt kérdeztek arról, milyen megszorításokkal korlátozzák a kormány hatalmát, milyen a korrupció helyzete, mennyire nyitottan és átláthatóan működik a kormány, mennyire tartják tiszteletben az alapvető jogokat, mennyiben szavatolják a törvényes rendet és a biztonságot, mennyire korrektül alkalmazzák a törvényeket, és milyen a polgári és a büntetőjogi helyzet. Az első helyen Dánia áll, a további sorrend: Norvégia, Finnország és Svédország. Az utolsó helyezett Venezuela. A szervezet Magyarországot az 50. helyre helyezte, Szenegál és Mongólia közé.
Megmarad a kétkulcsos áfa, de két százalékponttal emelkedi az általános forgalmi adó, és szintén a deficit csökkentése érdekében megemelik a dohány- és alkoholtermékek, továbbá az üzemanyagok jövedéki adóját.
Legionárius propaganda terjesztése miatt vádat emeltek Călin Georgescu volt független államfőjelölt ellen – közölte szerdai közleményében a legfőbb ügyészség.
Ilie Bolojan miniszterelnök a Hivatalos Közlönyben szerdán közzétett határozataiban megszabta az öt kormányfőhelyettes feladatkörét.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) megfellebbezte a ploiești-i bíróság ítéletét Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről – értesült szerdán ügyészségi forrásokból az Agerpres hírügynökség.
Csütörtökön elsőfokú hőségriasztás van érvényben 15 nyugat- és dél-romániai megyében – figyelmeztetett szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Orosz, ukrán és moldovai állampolgárokat hamis román személyazonossági okmányokhoz juttató Botoșani megyei hivatalnokok ellen indított büntetőeljárást a legfőbb ügyészség.
Oroszország szerda hajnalban újabb dróntámadást intézett a román határ közelében lévő ukrán civil infrastruktúra és folyami kikötők ellen, ezért a román légierő két F-16-os harci gépet küldött a térségbe megfigyelés alatt tartani a román légteret.
A Richter-skála szerint 3,6-os erősségű földrengés történt szerdán 7 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
szóljon hozzá!