Fotó: Beliczay László
A WWF Románia szerint az új erdészeti törvénykönyv kidolgozásakor a hatóságok nem veszik figyelembe a szakértők és a civil társadalom javaslatait, így hatástalan marad az illegális fakitermelés elleni fellépés.
2023. május 19., 12:222023. május 19., 12:22
A környezetvédő szervezetnek az Agerpres által idézett pénteki közleménye szerint ilyen körülmények között fennáll az a veszély, hogy az erdészekre továbbra is rátámadnak a fatolvajok, a helyi közösségek nem jutnak hozzá az erdők erőforrásaihoz, és „a fullasztó bürokrácia” miatt az egész erdészeti ágazat összeomlik.
és lemondunk a megfelelő környezetvédelmet és a biológiai sokféleség megőrzését biztosító felelős gyakorlatokról” – idézte a közlemény Radu Vladot, a WWF Románia erdészeti programjának felelősét.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A környezetvédő szervezet képviselői listát készítettek az új erdészeti törvénykönyv legaggályosabb rendelkezéseiről.
annak ellenére, hogy a statisztikák szerint a fatolvajok legyakrabban használt módszere az árukísérő okmányok meghamisítása. Ennek megfelelően egy gazdasági szereplő 100-ból csak egy szállítmány esetében kockáztat egy szerény, 200 és 1000 euró közötti bírságot, ha a szállított faanyagmennyiség és az árukísérő iratban szereplő adat között 10 köbméternél kisebb az eltérés.
„Ki venné meg a buszjegyet, ha a bírság kisebb lenne a jegy áránál, és az ellenőrzések rendkívül ritkák, véletlenszerűek és esetlegesek lennének?” – fogalmazott közleményében a WWF Románia.
A rendőrség több mint 13 600 vizsgálatot indított el tavaly erdészeti bűncselekmények gyanújával, a csendőrség pedig 373 ilyen bűncselekményt észlelt ellenőrzései során – közölte csütörtökön a belügyminisztérium.
„Az előírás egyértelmű korlátozás nélküli alkalmazása aláássa a fenntartható erdőgazdálkodás alapvető elvét” – állapította meg a WWF Románia.
mivel nem könnyítik meg az erdők erőforrásaihoz való hozzáférésüket. Felróják továbbá, hogy a restitúció megkönnyítésével a hatóságok „tökéletesen figyelmen kívül hagyják” az állami erdőállományon kívüli nagyjából 500 000 hektár erdő iránti aggodalmakat, mivel „nem lesz már meg a kötelezettség arra, hogy ezeket erdőként kezeljék”.
A felmerült aggályaik miatt a WWF Románia azt kéri, hogy az új erdészeti törvénykönyvet ne sürgősségi rendelettel fogadja el a kormány, hanem vitassák meg a parlamentben, ahol a tervezet jelzett hiányosságai kiküszöbölhetők.
A Romsilva állami erdészeti vállalat erdészei tüntetnek a bukaresti kormánypalota előtt nagyvállalatuk átszervezése ellen. Porzsolt Levente miniszteri tanácsos szerint a minisztérium számára minden erdészeti vállalat fontos.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!