Fotó: Beliczay László
A WWF Románia szerint az új erdészeti törvénykönyv kidolgozásakor a hatóságok nem veszik figyelembe a szakértők és a civil társadalom javaslatait, így hatástalan marad az illegális fakitermelés elleni fellépés.
2023. május 19., 12:222023. május 19., 12:22
A környezetvédő szervezetnek az Agerpres által idézett pénteki közleménye szerint ilyen körülmények között fennáll az a veszély, hogy az erdészekre továbbra is rátámadnak a fatolvajok, a helyi közösségek nem jutnak hozzá az erdők erőforrásaihoz, és „a fullasztó bürokrácia” miatt az egész erdészeti ágazat összeomlik.
és lemondunk a megfelelő környezetvédelmet és a biológiai sokféleség megőrzését biztosító felelős gyakorlatokról” – idézte a közlemény Radu Vladot, a WWF Románia erdészeti programjának felelősét.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A környezetvédő szervezet képviselői listát készítettek az új erdészeti törvénykönyv legaggályosabb rendelkezéseiről.
annak ellenére, hogy a statisztikák szerint a fatolvajok legyakrabban használt módszere az árukísérő okmányok meghamisítása. Ennek megfelelően egy gazdasági szereplő 100-ból csak egy szállítmány esetében kockáztat egy szerény, 200 és 1000 euró közötti bírságot, ha a szállított faanyagmennyiség és az árukísérő iratban szereplő adat között 10 köbméternél kisebb az eltérés.
„Ki venné meg a buszjegyet, ha a bírság kisebb lenne a jegy áránál, és az ellenőrzések rendkívül ritkák, véletlenszerűek és esetlegesek lennének?” – fogalmazott közleményében a WWF Románia.
A rendőrség több mint 13 600 vizsgálatot indított el tavaly erdészeti bűncselekmények gyanújával, a csendőrség pedig 373 ilyen bűncselekményt észlelt ellenőrzései során – közölte csütörtökön a belügyminisztérium.
„Az előírás egyértelmű korlátozás nélküli alkalmazása aláássa a fenntartható erdőgazdálkodás alapvető elvét” – állapította meg a WWF Románia.
mivel nem könnyítik meg az erdők erőforrásaihoz való hozzáférésüket. Felróják továbbá, hogy a restitúció megkönnyítésével a hatóságok „tökéletesen figyelmen kívül hagyják” az állami erdőállományon kívüli nagyjából 500 000 hektár erdő iránti aggodalmakat, mivel „nem lesz már meg a kötelezettség arra, hogy ezeket erdőként kezeljék”.
A felmerült aggályaik miatt a WWF Románia azt kéri, hogy az új erdészeti törvénykönyvet ne sürgősségi rendelettel fogadja el a kormány, hanem vitassák meg a parlamentben, ahol a tervezet jelzett hiányosságai kiküszöbölhetők.
A Romsilva állami erdészeti vállalat erdészei tüntetnek a bukaresti kormánypalota előtt nagyvállalatuk átszervezése ellen. Porzsolt Levente miniszteri tanácsos szerint a minisztérium számára minden erdészeti vállalat fontos.
Ligia Deca tanügyminiszter szerda este bejelentette, hogy vizsgamentes napokat iktatnak be a jövő évi országos vizsgákon a vizsganapok közé.
A szociáldemokratáknak el kell dönteniük, hogy a következő három hónapban hatékony kormányzást vagy ,,politikai háborút" akarnak-e – jelentette ki szerdán a Nemzeti Liberális Párt (PNL) szóvivője.
Mihai Constantin kormányszóvivő szerdán közölte, hogy az idei államfőválasztás előkészítéséhez, megszervezéséhez és lebonyolításához szükséges teljes összeget 1,39 milliárd lejre becsülik.
Tíz év múlva kezdődhet meg a román légierő F-16-os vadászgépeinek fokozatos lecserélése az ötödik generációs F-35-ösökre – derül ki a bukaresti védelmi tárca által kidolgozott törvénytervezetből.
Több jogszabálytervezetet is kidolgozott az idei súlyos aszály által sújtott gazdákat támogató intézkedésekről a mezőgazdasági minisztérium – jelentette ki a román agrárminiszter a szerdai kormányülésen.
A kommunizmus utolsó két évtizedében Romániából csaknem 100 ezer állampolgár távozott illegálisan, közülük mintegy 20 százalék volt magyar nemzetiségű.
Legalább öt orvost foglalkoztató állandó orvosi rendelőket hoz létre a bukaresti kormány az elszigetelt és nehezen megközelíthető településeken.
Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülésen megerősítette, hogy október elsejétől adómentessé válnak a 3000 lejnél alacsonyabb összegű nyugdíjak.
Ha államfővé választják, nem feltétlenül a saját pártjából származó politikust kér fel kormányalakításra – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szinte mindennaposak Romániában a tűzesetek, kigyulladt vonatok, tragikus katasztrófák borzolják a kedélyeket. Az elmúlt évek tragédiáinak ismeretében talán nem is meglepő, hogy az ország az Európai Unión belül a legtöbbet költ tűzvédelemre.
szóljon hozzá!