Fotó: Beliczay László
A WWF Románia szerint az új erdészeti törvénykönyv kidolgozásakor a hatóságok nem veszik figyelembe a szakértők és a civil társadalom javaslatait, így hatástalan marad az illegális fakitermelés elleni fellépés.
2023. május 19., 12:222023. május 19., 12:22
A környezetvédő szervezetnek az Agerpres által idézett pénteki közleménye szerint ilyen körülmények között fennáll az a veszély, hogy az erdészekre továbbra is rátámadnak a fatolvajok, a helyi közösségek nem jutnak hozzá az erdők erőforrásaihoz, és „a fullasztó bürokrácia” miatt az egész erdészeti ágazat összeomlik.
és lemondunk a megfelelő környezetvédelmet és a biológiai sokféleség megőrzését biztosító felelős gyakorlatokról” – idézte a közlemény Radu Vladot, a WWF Románia erdészeti programjának felelősét.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A környezetvédő szervezet képviselői listát készítettek az új erdészeti törvénykönyv legaggályosabb rendelkezéseiről.
annak ellenére, hogy a statisztikák szerint a fatolvajok legyakrabban használt módszere az árukísérő okmányok meghamisítása. Ennek megfelelően egy gazdasági szereplő 100-ból csak egy szállítmány esetében kockáztat egy szerény, 200 és 1000 euró közötti bírságot, ha a szállított faanyagmennyiség és az árukísérő iratban szereplő adat között 10 köbméternél kisebb az eltérés.
„Ki venné meg a buszjegyet, ha a bírság kisebb lenne a jegy áránál, és az ellenőrzések rendkívül ritkák, véletlenszerűek és esetlegesek lennének?” – fogalmazott közleményében a WWF Románia.
A rendőrség több mint 13 600 vizsgálatot indított el tavaly erdészeti bűncselekmények gyanújával, a csendőrség pedig 373 ilyen bűncselekményt észlelt ellenőrzései során – közölte csütörtökön a belügyminisztérium.
„Az előírás egyértelmű korlátozás nélküli alkalmazása aláássa a fenntartható erdőgazdálkodás alapvető elvét” – állapította meg a WWF Románia.
mivel nem könnyítik meg az erdők erőforrásaihoz való hozzáférésüket. Felróják továbbá, hogy a restitúció megkönnyítésével a hatóságok „tökéletesen figyelmen kívül hagyják” az állami erdőállományon kívüli nagyjából 500 000 hektár erdő iránti aggodalmakat, mivel „nem lesz már meg a kötelezettség arra, hogy ezeket erdőként kezeljék”.
A felmerült aggályaik miatt a WWF Románia azt kéri, hogy az új erdészeti törvénykönyvet ne sürgősségi rendelettel fogadja el a kormány, hanem vitassák meg a parlamentben, ahol a tervezet jelzett hiányosságai kiküszöbölhetők.
A Romsilva állami erdészeti vállalat erdészei tüntetnek a bukaresti kormánypalota előtt nagyvállalatuk átszervezése ellen. Porzsolt Levente miniszteri tanácsos szerint a minisztérium számára minden erdészeti vállalat fontos.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!