Választási sokkhatást is okozhat a TikTok
Fotó: Erdély Bálint Előd
Hogy miként befolyásolta a TikTok az államelnökválasztás első fordulójának eredményét, azt Cristian Bolocan digitálistartalom-szakértő magyarázta el.
2024. november 25., 16:412024. november 25., 16:41
Sokan találgatják, miként segítette hozzá a TikTok kínai videómegosztó közösségi hálózati szolgáltatás Călin Georgescu kampányát ahhoz, hogy a jelölt a legtöbb szavazatot söpörje be az elnökválasztás első fordulójában. A hatásmechanizmus mikéntjéről Cristian Bolocan digitálistartalom-szakértő a digi24.ro híportálnak azt nyilatkozta,
„Olyan közösségi hálózatról beszélünk, amelynek több mint kilencmillió felhasználója van, és amely az elmúlt évben óriási mértékben elterjedtté vált. Van egy másik érdekes statisztika is, nevezetesen, hogy a romániaiak átlagosan több mint 32 órát töltenek el havonta ezen a platformon, ami óriási idő.
– mondta Cistian Bolocan.
Kifejtette, bár a TikTok rendelkezik „a legkifinomultabb algoritmussal”, valójában egészen egyszerű módszereket használtak rajta keresztül: egyértelmű üzeneteket közvetítettek, ami lehetővé tette, hogy gyorsan virálissá váljanak a választási tartalmak.
Ugyanakkor e jelenség mögött polarizáló tartalmi stratégia húzódik, amely a kommentszekciókban valamilyen módon vitára késztette a felhasználókat. És a vita beindította az algoritmust, amely nagyon rövid idő alatt, implicit módon rendkívül gyorsan terjesztette ezeket tartalmakat” – mondta Bolocan. Hozzátette, a TikTok
„Ha tudjuk, hogyan hozzunk létre nagy érzelmi hatású üzeneteket, akkor sikerül megértenünk az algoritmust. Ez az egyszerű szabály, bár az algoritmus alapvetően nagyon összetett. Természetesen számos tényező rejlik a bonyolultabb algoritmus mögött, de a fontos elem az érzelmi rész” – mutatott rá a szakember. Hozzátette, ez lényeges abban a kontextusban, hogy a Z generáció tagjai, az ezredfordulón születettek más érzelmi stabilitással rendelkeznek, mint az idősebb nemzedékek, és ehhez alkalmazkodni tud a TikTok.
Romániában mintha egyre inkább messiásválasztásra hívnák urnákhoz az embereket. Az eredményt pedig az algoritmus adja.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!