Választási sokkhatást is okozhat a TikTok
Fotó: Erdély Bálint Előd
Hogy miként befolyásolta a TikTok az államelnökválasztás első fordulójának eredményét, azt Cristian Bolocan digitálistartalom-szakértő magyarázta el.
2024. november 25., 16:412024. november 25., 16:41
Sokan találgatják, miként segítette hozzá a TikTok kínai videómegosztó közösségi hálózati szolgáltatás Călin Georgescu kampányát ahhoz, hogy a jelölt a legtöbb szavazatot söpörje be az elnökválasztás első fordulójában. A hatásmechanizmus mikéntjéről Cristian Bolocan digitálistartalom-szakértő a digi24.ro híportálnak azt nyilatkozta,
„Olyan közösségi hálózatról beszélünk, amelynek több mint kilencmillió felhasználója van, és amely az elmúlt évben óriási mértékben elterjedtté vált. Van egy másik érdekes statisztika is, nevezetesen, hogy a romániaiak átlagosan több mint 32 órát töltenek el havonta ezen a platformon, ami óriási idő.
– mondta Cistian Bolocan.
Kifejtette, bár a TikTok rendelkezik „a legkifinomultabb algoritmussal”, valójában egészen egyszerű módszereket használtak rajta keresztül: egyértelmű üzeneteket közvetítettek, ami lehetővé tette, hogy gyorsan virálissá váljanak a választási tartalmak.
Ugyanakkor e jelenség mögött polarizáló tartalmi stratégia húzódik, amely a kommentszekciókban valamilyen módon vitára késztette a felhasználókat. És a vita beindította az algoritmust, amely nagyon rövid idő alatt, implicit módon rendkívül gyorsan terjesztette ezeket tartalmakat” – mondta Bolocan. Hozzátette, a TikTok
„Ha tudjuk, hogyan hozzunk létre nagy érzelmi hatású üzeneteket, akkor sikerül megértenünk az algoritmust. Ez az egyszerű szabály, bár az algoritmus alapvetően nagyon összetett. Természetesen számos tényező rejlik a bonyolultabb algoritmus mögött, de a fontos elem az érzelmi rész” – mutatott rá a szakember. Hozzátette, ez lényeges abban a kontextusban, hogy a Z generáció tagjai, az ezredfordulón születettek más érzelmi stabilitással rendelkeznek, mint az idősebb nemzedékek, és ehhez alkalmazkodni tud a TikTok.
Romániában mintha egyre inkább messiásválasztásra hívnák urnákhoz az embereket. Az eredményt pedig az algoritmus adja.
Marcel Ciolacu hétfőn bejelentette, hogy benyújtotta lemondását a Szociáldemokrata Párt (PSD) éléről, miután minden jel szerint nem jut be az elnökválasztás második fordulójába.
A választók egy része belefáradt a szuper választási évbe, másrészt sokak – köztük a fiatalok – szimpatizálnak az autokratikus társadalmi berendezkedéssel – többek között ezzel magyarázta a Krónikának Pászkán Zsolt elemző Călin Georgescu győzelmét.
A „legionárius” szóra kerestek rá a legtöbben a román nyelv online értelmező szótárában (dexonline) az államelnökválasztás vasárnapról hétfőre virradó éjszakáján.
Vasárnap 435 választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte hétfőn Monica Dajbog, a belügyminisztérium szóvivője.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi hétfőn a Facebook-oldalán megköszönte azoknak a támogatását, akik rá szavaztak az elnökválasztás első fordulójában.
Călin Georgescu független, megnyilvánulásai alapján szélsőjobboldalinak elkönyvelhető jelölt elnökválasztási győzelme jókora döbbenetet váltott ki a nyugati sajtóban, míg az orosz média az oroszpárti jelölt sikerét méltatja.
„A történelem végnapjait” emlegette az elnökválasztás első fordulójának részleges eredményeit kommentálva hétfőn Lucian Romaşcanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) szóvivője a Facebook-oldalán.
Călin Georgescu, aki óriási meglepetésre az első helyen végzett a romániai elnökválasztás első fordulójában, függetlenként indult az államfőválasztáson.
A Bukarest főpolgármestere, Nicuşor Dan által kezdeményezett népszavazás a választási részvétel és a három feltett kérdésre adott pozitív válaszok tekintetében is érvényesnek bizonyult a nem végleges eredmények szerint.
Elena Lasconi juthat az elnökválasztás második fordulójába Călin Georgescu mellett a szavazatok szinte száz százalékos feldolgozottsága szerinti eredmények alapján.
szóljon hozzá!