Fotó: gov.ro
A román miniszterelnök autonómiaellenes nyilatkozatának hanganyaga alapján nem egyértelmű, hogy kiket fenyegetett meg akasztással Mihai Tudose a székely vagy a magyar zászló felvonása miatt.
2018. január 11., 22:082018. január 11., 22:08
2018. január 11., 22:552018. január 11., 22:55
Számos magyar és román sajtóorgánum csütörtökön úgy értelmezte Mihai Tudose kormányfőnek a Realitatea hírtelevízió számára telefonon adott nyilatkozatát, miszerint a román miniszterelnök akasztással fenyegette a Székelyföld lakóit. Mint ismert, a kormányfő szerda este jelentkezett be a műsorban, és elítélte a három erdélyi magyar politikai alakulat hétfőn aláírt autonómianyilatkozatát.
Több portál egyebek mellett azt a kijelentést is Tudosénak tulajdonította, miszerint „ha a székely zászlót felvonják az ottani intézményekre, akkor ők is ott fognak lógni a zászló mellett”. Csakhogy a hangfelvétel azt bizonyítja, a román miniszterelnök sokkal inkább a helyi illetékeseket (hatóságokat, rendőröket) figyelmeztette, nehogy közintézményre felkerüljön – egy feltehetőleg magyar vagy székely – lobogó.
A miniszterelnök valószínűleg arra utalhatott kijelentésével, hogy tavaly novemberben Sepsiszentgyörgyön a Magyar Polgári Párt (MPP) megpróbálta felvonni a címeres magyar zászlót egy rendezvényen, de a helyi hatóságok és a rendvédelmi szervek felszólítására elállt a tervétől.
A székelyek felakasztásával való fenyegetőzésként értelmezte a kormányfő tévesen idézett szavait többek között Porcsalmi Bálint, az RMDSZ ügyvezető elnöke, aki a magyar autonómiatörekvésekkel kapcsolatos nyilatkozatának visszavonására és bocsánatkérésre szólította Tudosét.
„Primitív, középkort idéző nyilatkozatával a miniszterelnök mélységesen megsértette és leplezetlenül megfenyegete a székelyföldi magyar közösséget. Jelezheti, hogy nem ért egyet egy nyilatkozattal vagy egy politikai projekttel, de nem küldheti akasztófára azokat, akik nem értenek egyet vele. A miniszterelnök vagy nem tájékozott, vagy semmit nem értett meg az RMDSZ arra vonatkozó javaslatából, hogy kezdődjön őszinte párbeszéd a románokkal az autonómiáról. Kérjük, hogy azonnal vonja vissza nyilatkozatát és nyilvánosan kérjen bocsánatot!” – írta Porcsalmi Twitter és Facebook-oldalán.
Porcsalmi Bálint, az RMDSZ ügyvezető elnöke szerint Mihai Tudose kormányfő a középkort idéző üzenetet fogalmazott meg szerdán este a Realitatea hírtelevízióban.
Csatlakozva Porcsalmi közleményéhez, Borboly Csaba az RMDSZ Országos Önkormányzati Tanácsa elnökeként tiltakozott a miniszterelnöknek „a székely zászló elleni, egy miniszterelnökhöz méltatlan, szokatlanul durva hangnemű kirohanása ellen”. A Hargita megyei tanácselnök szerint egy ország miniszterelnöke az ország valamennyi állampolgára iránt felelősséggel tartozik, és nem engedheti meg magának, hogy beálljon a „közösség elleni uszítók kórusába”. „Mihai Tudosénak kormányfőként fel kellene lépnie az ilyen megnyilatkozások ellen, nem pedig tovább keltenie a hangulatot” – közölte Borboly.
A politikus emlékezteti a miniszterelnök arra, hogy Románia alkotmányának 6. cikke kimondja: az állam elismeri és biztosítja a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek jogát az etnikai, kulturális, nyelvi és vallási identitásuk megőrzéséhez, fejlesztéséhez és kifejezéséhez. „Márpedig a székely zászló identitásunk kifejezésének egyik fő eleme, amelyről nem mondunk le. Arra is emlékeztetném a miniszterelnök urat, hogy Románia címerében – amelyet magyar ember tervezett Keöpeczi Sebestyén József személyében – megtalálhatók a székely szimbólumok” – állapította meg Borboly.
Elítéli a román miniszterelnök „akasztással való fenyegetését”, és bocsánatkérésre szólít fel a Székelyföldi Önkormányzati Tanács is, több ezer székelyföldi választott tisztségviselő – megyeitanács-elnökök, polgármesterek, megyei és helyi tanácsosok – nevében. Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere csütörtök esti közleményében a „magyar közöséggel szembeni vérlázító provokációnak” tartja Tudose miniszterelnök nyilatkozatát, amelyet úgy idéz: „akik kiteszik a székely zászlót, mellette fognak lógni.”
Elfogadhatatlannak és megbocsáthatatlannak tartja Mihai Tudose román miniszterelnök állítólagos akasztásra vonatkozó nyilatkozatát a Fidesz.
Felháborodásának adott hangot a Lehet Más a Politika (LMP) a román miniszterelnök kijelentései miatt, és a párt szerint Mihai Tudose nemcsak az erdélyi magyarságot támadta, hanem a teljes magyarságot és az alapvető európai értékeket. Ungár Péter, az LMP elnökségi tagja csütörtöki, az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: az LMP álláspontja szerint 2018-ban megengedhetetlen egy ilyen nyilatkozat. Felszólították a külgazdasági és külügyminisztert, hogy szóbeli jegyzék formájában azonnal tiltakozzon Románia budapesti nagyköveténél, és vegyen igénybe minden diplomáciai eszközt azért, hogy a román miniszterelnök haladéktalanul bocsánatot kérjen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
A csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter cáfolta a postahivatalok bezárásáról és az alkalmazottak tömeges elbocsátásáról szóló híreszteléseket.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is tagja a Marcel Ciolacu miniszterelnököt pénteki magyarországi munkalátogatására elkísérő delegációnak.
Romániai fejlesztésű drónok gyártásáról fogadott el memorandumot csütörtöki ülésén a kormány – számolt be Radu Oprea gazdasági miniszter.
2 hozzászólás