Nem ülhet ismét a miniszterelnöki székbe az egykori technokrata kormányfő
Fotó: Videófelvétel
A várakozásoknak megfelelően elbukott a bukaresti parlamentben a Dacian Cioloș miniszterelnök-jelölt által előterjesztett kormány, amely nem kapta meg a beiktatáshoz szükséges szavazatszámot.
2021. október 20., 12:522021. október 20., 12:52
2021. október 20., 15:502021. október 20., 15:50
A kétkamarás román parlament plénumának szerdai ülésén a Mentsétek meg Romániát (USR) által javasolt kabinet mindössze 88 voksot kapott a titkos, urnás szavazáson, miközben a hivatalba lépéséhez 234 szavazatra lett volna szükség. Megjegyzendő, hogy az USR 80 törvényhozóval rendelkezik. A reformista párt élére nemrég megválasztott Cioloșnak nem sikerült egyetlen másik párttal sem megállapodást kötnie, ezért a törvényhozók egyéni felelősségére hivatkozva kért bizalmat az általa vezetett „válságkormány” számára.
A Cioloș-kabinet elutasítását követően Klaus Iohannis államelnöknek ismét konzultációra kell hívnia a parlamenti pártokat, és egy másik politikust kell megbíznia kormányalakítással. Ha a parlament az államfő második jelöltjének sem szavaz bizalmat, Iohannis feloszlathatja a törvényhozást, és előre hozott választásokat írhat ki. Az USR elnökét egy hete bízta meg kormányalakítással az államfő, miután sem a parlamentben 34 százalékos súlyt képviselő, két éve ellenzékben lévő Szociáldemokrata Párt (PSD), sem az utóbbi két év jobbközép kormányait vezető, 29 százalékos parlamenti erőt képviselő PNL – kormánytöbbség híján – nem tett javaslatot a miniszterelnök személyére. Az USR értésre adta, hogy nem tér vissza olyan kormányba, amelyet a bizalmatlansági indítvánnyal megbuktatott Florin Cîțu irányít.
A Nemzeti Liberális Párt felvállalja a tárgyalások elkezdését egy új kormány mielőbbi megalakításáról valamennyi parlamenti párttal, kivéve az AUR-t – közölte a Cioloş-kabinet beiktatásának szerdai parlamenti elutasítása után Florin Cîţu.
Dacian Cioloș kijelölt miniszterelnök politikai fegyverszünetet ajánlott a kormánya beiktatásáról szóló szerdai parlamenti ülésen, arra biztatva a törvényhozókat, hogy az ország válságból való kilábalása érdekében szavazzanak bizalmat az általa javasolt kabinetnek. Az USR elnöke a plénum előtt tartott beszédében rámutatott, tudatában van annak, hogy egy kisebbségi kormány nem az ideális megoldás, de egészségügyi válsághelyzet van, ezért félre kell tenni a politikai büszkeséget. Hangsúlyozta, hogy az USR semmit nem nyer abból, ha a parlament bizalmat szavaz a kabinetnek, mert abban a hálátlan helyzetben lesz, hogy gyors és súlyos intézkedéseket kell meghoznia.
A parlamenti ülésen Kelemen Hunor úgy vélekedett, a törvényhozóknak bocsánatot kellene kérniük a választóiktól a válságért. Az RMDSZ elnöke közölte azt is, hogy a szövetség nem szavaz bizalmat a kijelölt miniszterelnök által javasolt kormánynak. „Az elmúlt két hónapban a politikai osztály nagyobbik része csak botrányt, hisztériát és fölösleges politikai balettet nyújtott a polgároknak. Mindenekelőtt bocsánatot kellene kérnünk ezért a választóinktól. Én elnézést kérek tőletek, tisztelt polgártársaim, de ezt nem tehetem meg a parlament összes tagjának nevében. A Románia elé tornyosuló problémákat kellene most megvitatnunk” – jelentette ki az ügyvivő miniszterelnök-helyettes.
Kelemen Hunor azt üzente az USR politikusainak, hogy „ezen a teszten elbuknak”, de holnaptól közös erőfeszítéseket kell tenni a koalíció helyreállításáért.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
szóljon hozzá!