Schengeni remények. Cătălin Predoiu román belügyminiszter folyamatosan egyeztet a magyar EU-elnökséggel
Fotó: Szijjártó Péter/Facebook
Cătălin Predoiu belügyminiszter kedden meggyőződését fejezte ki, hogy a Bel- és Igazságügyi Tanács október 10-i ülésén Románia pozitív jelzéseket fog kapni az ország év végéig megvalósuló teljes körű schengeni csatlakozásáról. Az ország idén márciusban részlegesen csatlakozott a schengeni övezethez, első lépésben a légi és a tengeri határellenőrzések szűntek meg.
2024. október 08., 16:232024. október 08., 16:23
2024. október 08., 16:582024. október 08., 16:58
A tárcavezető emlékeztetett arra, hogy az ülés napirendjén nem szerepel Romániának a schengeni térségbe való felvétele, de megvitatják az övezet tagállamainak jelenlegi helyzetét. Predoiu közlése szerint Bukarest diplomáciai lépéseket tett azért, hogy a Tanácstól határozott támogató jelzéseket kapjon az év végéig esedékes pozitív döntésről.
A román miniszter október 2. és 5. között Bécsben, Prágában és Münchenben is számos megbeszélésen vett részt Románia 2024-ben megvalósuló teljes körű schengeni csatlakozásának elősegítéséért.
Predoiu: Románia készen áll Schengenre
Beszámolója szerint tárgyalt a belügyi biztosi poszt várományosával, az osztrák Magnus Brunnerrel is. „Ezeken a találkozókon hangsúlyoztuk Románia eredményeit a nemzeti és uniós határok védelmében, az illegális migráció elleni küzdelemben, valamint a schengeni rendszerek és jogszabályok kifogástalan alkalmazásában” – nyilatkozta Predoiu.
Hozzátette: a körútja során a helyszíni realitásokon alapuló logikus érvekkel bebizonyította, hogy 2024-ben kell dönteni Románia szárazföldi közlekedésben történő schengeni csatlakozásáról, miközben az ország továbbra is erősíteni fogja határai biztonságát, és alkalmazni fogja az összes schengeni eljárást, beleértve a határellenőrzést is, amikor a helyzet megköveteli.
„Közvetlen kommunikáció” folyik a román és az osztrák hatóságok között Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról.
Ylva Johansson belügyekért felelős uniós biztos hétfőn Strasbourgban, az Európai Parlamentnek a belső határellenőrzések visszaállításáról szóló plenáris vitája keretében elmondta, az uniós tagállamok belügyminisztereinek csütörtöki tanácskozásán az Európai Bizottság azt fogja szorgalmazni, hogy ebben az évben szüntessék meg az ellenőrzést a román és a bolgár szárazföldi határokon is. Johansson szerint a tagállamoknak olyan alternatív határvédelmi intézkedéseket kell előnyben részesíteniük, mint a közös járőrözés, a nyomozás, a közös rendőrőrsök. „Ha pedig határellenőrzésekre kerül sor, akkor ezeknek a lehető legkisebb hatással kell lenniük a határokon átnyúló forgalomra, és figyelembe kell venniük a határ menti régiókban élő összes embert” – hívta fel a figyelmet a belügyekért felelős uniós biztos.
Mint arról beszámoltunk, az Európai Bizottság a múlt héten megerősítette ama álláspontját, miszerint Románia és Bulgária felkészült a teljes körű schengeni csatlakozásra. A szabad mozgást biztosító, belső határok nélküli schengeni térség az EU 27 tagállamának zömét magában foglalja. Ez év márciusának végén részlegesen Románia is csatlakozott az övezethez, első lépésben a légi és a tengeri határellenőrzések szűntek meg. A szárazföldi határok tekintetében egy későbbi időpontban születik döntés.
A kormány mindent megtesz azért, hogy Románia még idén, a magyar európai uniós elnökség időszaka alatt csatlakozhasson a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezethez – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Bukarestben.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elítéli a „közvélemény manipulálására tett kísérletet” azon állítás révén, hogy a jelenlegi költségvetési problémákat a tavaly regisztrált deficit okozta.
szóljon hozzá!