A DIICOT által irányított, összehangolt nemzetközi akció egy román és külföldi állampolgárok által létrehozott, hierarchikus bűnözői struktúrába szerveződött bűnszövetkezet felszámolására irányult
Fotó: DIICOT
Vendégmunkásokként Romániába hozott ázsiai és afrikai bevándorlókat Nyugat-Európába csempésző nemzetközi bűnszövetkezet tagjaira csaptak le a hatóságok szerdán Romániában, Olaszországban és Ausztriában.
2024. április 25., 08:572024. április 25., 08:57
A Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) közleménye szerint szerdán 21 – bukaresti, illetve Brassó, Temes, Teleorman és Ilfov megyei – helyszínen tartottak házkutatást Romániában. Ezekkel egy időben a DIICOT által kiadott európai elfogatóparancs alapján hat olaszországi és két salzburgi helyszínen is házkutatást tartottak az ottani hatóságok.
amelynek legalább 20 tagja 2021-től kezdődően személyesen vagy az általuk működtetett cégeken keresztül migránsokat csempészett Románia, Olaszország és Ausztria területén.
A hálózat tagjai az általuk ellenőrzött kereskedelmi társaságokon keresztül ázsiai (főleg pakisztáni) és afrikai migránsokat szerveztek be munkaerő-toborzás ürügyén, majd megszerezték számukra a román munkavállalási engedélyt. Az erre vonatkozó kérelmeket az ország különböző megyei bevándorlási szolgálatainál nyújtották be.
Innen küldték át a migránsokat illegálisan – gyalogosan vagy különböző közlekedési eszközökbe bújtatva őket – Románia államhatárán, hogy nyugati országokba, főleg Olaszországba juttassák őket.
A gyanúsítottak egy-egy migránstól 5–10 ezer euró közötti összeget szedtek be, és akik nem tudtak fizetni, azokat Olaszországban arra kényszerítették, hogy egy évig ingyen dolgozzanak a bűnözői csoport egyik tagja számára.
Az ügyben lefolytatott vizsgálatok során több mint tíz „migránsszállítmány” útját dokumentálták a hatóságok. A szerdai házkutatások nyomán 71 ezer amerikai dollárt, csaknem 69 ezer eurót, 4800 angol fontot, 27 ezer lejt és 3000 svéd koronát, valamint számos, bizonyítékként szolgáló dokumentumot foglaltak le a rendőrök.
Büntetőeljárás indult egy ukrán, illetve egy moldovai-bolgár kettős állampolgárságú férfi ellen, miután Magyarországra próbáltak meg átcsempészni 19 migránst – közülte hétfőn az Arad megyei határrendészet.
A DIICOT Brassó megyei kirendeltsége által irányított rajtaütésben több megye rendőrségének bevetési egységei, a bevándorlási hivatal felügyelői, jelentős csendőri erők, valamint a varsándi határrendészek is részt vettek. A nemzetközi rendőri akciót az Europol hangolta össze – írja az MTI.
A gyanúsítottak bangladesi, egyiptomi és pakisztáni állampolgárokat hoztak be Romániába az illetékes hatóságok félrevezetésével, csalással megszerzett munkavállalási vízumok segítségével.
Az Europol szerint a bűnbanda 509 munkavállalási engedélyt kért Romániától, és 102 migráns számára kapott engedélyt. A csalással megszerzett román vízumok és hamis dokumentumok alapján Romániába érkezett migráns közül 76-nak sikerült más uniós országokba jutnia.
A bűnszövetkezet által a zöldhatár felé küldött, vagy teherautókba bújtatott migránsok jelentős részét a román–magyar határon fogták el, de voltak esetek, amikor a hálózat által illegálisan behurcolt migránsokat más országokban találták meg. Egy ízben az olasz hatóságok 45 gyalogosan érkező illegális migránst észleltek az olasz–szlovén határ mentén.
A bűnbanda vélhetően legalább egymillió eurós illegális haszonra tett szert – közölte az Europol.
Harminc napos előzetes letartóztatásba helyezték csütörtökön a hatóságok a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) és a határrendészet által nemrégiben felszámolt eddigi legnagyobb migránscsempész-hálózat tíz tagját.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
Nem gyengített Románia légvédelmén az, hogy tavaly Ukrajnának adományozta a Patriot rendszerét – nyilatkozta csütörtökön Oana Țoiu külügyminiszter.
A Prahova megyei törvényszék csütörtökön jogerősen Elena Udrea volt turisztikai miniszter feltételes szabadlábra helyezéséről döntött.
szóljon hozzá!