A DIICOT által irányított, összehangolt nemzetközi akció egy román és külföldi állampolgárok által létrehozott, hierarchikus bűnözői struktúrába szerveződött bűnszövetkezet felszámolására irányult
Fotó: DIICOT
Vendégmunkásokként Romániába hozott ázsiai és afrikai bevándorlókat Nyugat-Európába csempésző nemzetközi bűnszövetkezet tagjaira csaptak le a hatóságok szerdán Romániában, Olaszországban és Ausztriában.
2024. április 25., 08:572024. április 25., 08:57
A Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) közleménye szerint szerdán 21 – bukaresti, illetve Brassó, Temes, Teleorman és Ilfov megyei – helyszínen tartottak házkutatást Romániában. Ezekkel egy időben a DIICOT által kiadott európai elfogatóparancs alapján hat olaszországi és két salzburgi helyszínen is házkutatást tartottak az ottani hatóságok.
amelynek legalább 20 tagja 2021-től kezdődően személyesen vagy az általuk működtetett cégeken keresztül migránsokat csempészett Románia, Olaszország és Ausztria területén.
A hálózat tagjai az általuk ellenőrzött kereskedelmi társaságokon keresztül ázsiai (főleg pakisztáni) és afrikai migránsokat szerveztek be munkaerő-toborzás ürügyén, majd megszerezték számukra a román munkavállalási engedélyt. Az erre vonatkozó kérelmeket az ország különböző megyei bevándorlási szolgálatainál nyújtották be.
Innen küldték át a migránsokat illegálisan – gyalogosan vagy különböző közlekedési eszközökbe bújtatva őket – Románia államhatárán, hogy nyugati országokba, főleg Olaszországba juttassák őket.
A gyanúsítottak egy-egy migránstól 5–10 ezer euró közötti összeget szedtek be, és akik nem tudtak fizetni, azokat Olaszországban arra kényszerítették, hogy egy évig ingyen dolgozzanak a bűnözői csoport egyik tagja számára.
Az ügyben lefolytatott vizsgálatok során több mint tíz „migránsszállítmány” útját dokumentálták a hatóságok. A szerdai házkutatások nyomán 71 ezer amerikai dollárt, csaknem 69 ezer eurót, 4800 angol fontot, 27 ezer lejt és 3000 svéd koronát, valamint számos, bizonyítékként szolgáló dokumentumot foglaltak le a rendőrök.
Büntetőeljárás indult egy ukrán, illetve egy moldovai-bolgár kettős állampolgárságú férfi ellen, miután Magyarországra próbáltak meg átcsempészni 19 migránst – közülte hétfőn az Arad megyei határrendészet.
A DIICOT Brassó megyei kirendeltsége által irányított rajtaütésben több megye rendőrségének bevetési egységei, a bevándorlási hivatal felügyelői, jelentős csendőri erők, valamint a varsándi határrendészek is részt vettek. A nemzetközi rendőri akciót az Europol hangolta össze – írja az MTI.
A gyanúsítottak bangladesi, egyiptomi és pakisztáni állampolgárokat hoztak be Romániába az illetékes hatóságok félrevezetésével, csalással megszerzett munkavállalási vízumok segítségével.
Az Europol szerint a bűnbanda 509 munkavállalási engedélyt kért Romániától, és 102 migráns számára kapott engedélyt. A csalással megszerzett román vízumok és hamis dokumentumok alapján Romániába érkezett migráns közül 76-nak sikerült más uniós országokba jutnia.
A bűnszövetkezet által a zöldhatár felé küldött, vagy teherautókba bújtatott migránsok jelentős részét a román–magyar határon fogták el, de voltak esetek, amikor a hálózat által illegálisan behurcolt migránsokat más országokban találták meg. Egy ízben az olasz hatóságok 45 gyalogosan érkező illegális migránst észleltek az olasz–szlovén határ mentén.
A bűnbanda vélhetően legalább egymillió eurós illegális haszonra tett szert – közölte az Europol.
Harminc napos előzetes letartóztatásba helyezték csütörtökön a hatóságok a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) és a határrendészet által nemrégiben felszámolt eddigi legnagyobb migránscsempész-hálózat tíz tagját.
Orosz drón maradványaira bukkantak pénteken a védelmi minisztérium, a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) és a belügyminisztérium szakemberei a Duna-deltában, a Litcov-csatorna térségében.
Nő az Egészséges étkezés elnevezésű országos program kedvezményezettjeinek száma, de még mindig csak a diákok kevesebb, mint egynegyede kap meleg ebédet.
Alapfokon felmentő ítéletet hozott a legfelsőbb bíróság Nicolae Bănicioiu volt egészségügyi és ifjúsági miniszter ügyében. Az egykori tárcavezetőt csaknem 800 ezer euró kenőpénz elfogadásával vádolta a korrupcióellenes ügyészség.
A 2024-es államfőválasztásokra alakult Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön elutasította Miron Cozma jelölési iratcsomóját.
Az idei szuperválasztási év legfőbb tétje, hogy ki lesz az ország elnöke a következő tíz évben.
Az orvosok több mint harmada a kiégés előrehaladott vagy súlyos stádiumában van – derül ki egy felmérésből. A Román Orvosi Kamara elnöke szerint mindezt tetézi az eddig soha nem látott mértékű bizalomhiány.
A Richter-skála szerint 4,2-es erősségű földrengés történt péntek reggel 6 óra 19 perckor Vrancea megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Mintegy 6,5 millió román állampolgár él külföldön a Marcel Ciolacu miniszterelnök által ismertetett adatok szerint; a kormányfő azt állítja, hogy egyre többen térnek vissza szülőföldjükre.
Több nemzeti liberális párti (PNL) törvényhozó benyújtott a parlamentbe egy tervezetet, amely szerint a második gyermek után 25 százalékkal, a harmadik gyermektől kezdődően pedig 35 százalékkal megemelt összegű gyermekgondozási díj járna.
Orosz titkosszolgálati lejárati akciót sejt Mircea Geoană amögött az oknyomozó riport mögött, amelyben nyilvánosságra hozták, hogy volt kampányfőnöke egy orosz propagandát folytató orosz üzletemberrel alapított közös céget.
szóljon hozzá!