A DIICOT által irányított, összehangolt nemzetközi akció egy román és külföldi állampolgárok által létrehozott, hierarchikus bűnözői struktúrába szerveződött bűnszövetkezet felszámolására irányult
Fotó: DIICOT
Vendégmunkásokként Romániába hozott ázsiai és afrikai bevándorlókat Nyugat-Európába csempésző nemzetközi bűnszövetkezet tagjaira csaptak le a hatóságok szerdán Romániában, Olaszországban és Ausztriában.
2024. április 25., 08:572024. április 25., 08:57
A Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) közleménye szerint szerdán 21 – bukaresti, illetve Brassó, Temes, Teleorman és Ilfov megyei – helyszínen tartottak házkutatást Romániában. Ezekkel egy időben a DIICOT által kiadott európai elfogatóparancs alapján hat olaszországi és két salzburgi helyszínen is házkutatást tartottak az ottani hatóságok.
amelynek legalább 20 tagja 2021-től kezdődően személyesen vagy az általuk működtetett cégeken keresztül migránsokat csempészett Románia, Olaszország és Ausztria területén.
A hálózat tagjai az általuk ellenőrzött kereskedelmi társaságokon keresztül ázsiai (főleg pakisztáni) és afrikai migránsokat szerveztek be munkaerő-toborzás ürügyén, majd megszerezték számukra a román munkavállalási engedélyt. Az erre vonatkozó kérelmeket az ország különböző megyei bevándorlási szolgálatainál nyújtották be.
Innen küldték át a migránsokat illegálisan – gyalogosan vagy különböző közlekedési eszközökbe bújtatva őket – Románia államhatárán, hogy nyugati országokba, főleg Olaszországba juttassák őket.
A gyanúsítottak egy-egy migránstól 5–10 ezer euró közötti összeget szedtek be, és akik nem tudtak fizetni, azokat Olaszországban arra kényszerítették, hogy egy évig ingyen dolgozzanak a bűnözői csoport egyik tagja számára.
Az ügyben lefolytatott vizsgálatok során több mint tíz „migránsszállítmány” útját dokumentálták a hatóságok. A szerdai házkutatások nyomán 71 ezer amerikai dollárt, csaknem 69 ezer eurót, 4800 angol fontot, 27 ezer lejt és 3000 svéd koronát, valamint számos, bizonyítékként szolgáló dokumentumot foglaltak le a rendőrök.
Büntetőeljárás indult egy ukrán, illetve egy moldovai-bolgár kettős állampolgárságú férfi ellen, miután Magyarországra próbáltak meg átcsempészni 19 migránst – közülte hétfőn az Arad megyei határrendészet.
A DIICOT Brassó megyei kirendeltsége által irányított rajtaütésben több megye rendőrségének bevetési egységei, a bevándorlási hivatal felügyelői, jelentős csendőri erők, valamint a varsándi határrendészek is részt vettek. A nemzetközi rendőri akciót az Europol hangolta össze – írja az MTI.
A gyanúsítottak bangladesi, egyiptomi és pakisztáni állampolgárokat hoztak be Romániába az illetékes hatóságok félrevezetésével, csalással megszerzett munkavállalási vízumok segítségével.
Az Europol szerint a bűnbanda 509 munkavállalási engedélyt kért Romániától, és 102 migráns számára kapott engedélyt. A csalással megszerzett román vízumok és hamis dokumentumok alapján Romániába érkezett migráns közül 76-nak sikerült más uniós országokba jutnia.
A bűnszövetkezet által a zöldhatár felé küldött, vagy teherautókba bújtatott migránsok jelentős részét a román–magyar határon fogták el, de voltak esetek, amikor a hálózat által illegálisan behurcolt migránsokat más országokban találták meg. Egy ízben az olasz hatóságok 45 gyalogosan érkező illegális migránst észleltek az olasz–szlovén határ mentén.
A bűnbanda vélhetően legalább egymillió eurós illegális haszonra tett szert – közölte az Europol.
Harminc napos előzetes letartóztatásba helyezték csütörtökön a hatóságok a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) és a határrendészet által nemrégiben felszámolt eddigi legnagyobb migránscsempész-hálózat tíz tagját.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
szóljon hozzá!