Még tárgyalnak. Ionuț Moșteanu szerint hajlandóak tovább egyeztetni a koalíciós részvételről
Fotó: Facebook/Ionuț Moșteanu
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) továbbra is hajlandó tárgyalni a leendő koalícióban való részvételről, de először az elfogadandó intézkedésekről és a rendelkezésre álló költségvetésről kell dönteni – jelentette ki kedden Ionuț Moșteanu, az USR képviselőházi frakcióvezetője.
2024. december 17., 12:262024. december 17., 12:26
A bejelentés előzménye, hogy hétfőn este az USR nem vett részt a Szociáldemokrata Párt (PSDÖ, a Nemzeti Liberális Párt (PNL), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségi frakció koalíciós egyeztetésén, ami miatt fölmerült, hogy a párt végül ki is marad a következő kormányból.
„Nem köthetjük a szekeret a ló elé” – mondta Moșteanu, hozzátéve, hogy a kormányzati felelősségek elosztása csak a kormányprogramról szóló megbeszélések után történhet meg.
Hozzátette, hogy az USR az Európa-párti pártokkal folytatott hétfői tárgyalásokon azt tapasztalta, hogy
Egyre érik egy olyan kormány, amelyből kimarad a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR): a magát jobboldalinak mondó balliberális párt jelezte: nem tárgyal a miniszteri tárcák elosztásáról, amíg nincs meg az új kormányprogram.
Moșteanu utalt a pártok választási kampányban tett nyilatkozataira is.
„A kampányígéretek nem maradnak csak a kampány részei, végre kell hajtani őket, ez a tisztelet jele minden román számára, aki szavazott ezeken a választásokon” – mutatott rá.
„Még mindig a kormányprogramról tárgyalunk, a kollégáim a plenáris ülés után 13 órakor folytatják ezeket a megbeszéléseket, végül, miután megállapodtunk az intézkedésekről, miután megvitattuk a költségvetést, elkezdjük megvitatni a kormányzati feladatok elosztását. A kormánypartnerek valamiért sietnek, és ezt a felosztást már tegnap este meg akarták volna tenni, de mi nem kötjük a szekeret a ló elé” – tette hozzá Ionuț Moșteanu.
Az államfőválasztás kapcsán úgy vélekedett:
mivel nagyon nehéz megtalálni azt az embert, aki minden választópolgár szavazatát meg tudja szerezni. Moșteanu emlékeztetett: az Európa-barát pártok vezetői a választásokon együttesen a szavazatok 52 százalékát szerezték meg.
Arra a felvetésre, hogy az egykori pártelnök, Nicuşor Dan bukaresti főpolgármester indulása ellenére is ragaszkodnak ahhoz, hogy Elena Lacconi USR-elnök legyen az államfőjelölt, kifejtette: nem ragaszkodnak semmihez, csak ahhoz, hogy az új államfő Európa-párti legyen.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!