Miron Cozma (középen) a bányászjárások idején
Fotó: Jiuvalley.org
Szándékosan hátráltatja az 1990-es bányászjárás perét a bíróság Miron Cozma, az ügy egyik fő vádlottja szerint.
2018. március 29., 17:102018. március 29., 17:10
2018. március 29., 17:132018. március 29., 17:13
„Ahogy a per halad,
(...) Valakik el akarják kenni ezt a pert, valószínűleg addig, míg Iliescu meghal. Vagy hogy tűnjön el Petre Roman is. (...) Ezernyi magánszemély lépett be a perbe. Emiatt el fog húzódni a per. Legalább tíz évig elhúzódik, azon az alapon, hogy minden áldozatot meghallgatnak. Én az igazságot akarom” – mondta Cozma, aki a vádlottak közül egyedüliként jelent meg a csütörtöki tárgyaláson.
Hozzátette, nem fél a börtöntől – korábbi, szintén bányászjárások miatti ítéletek nyomán már 11 évet töltött rács mögött –, és többek között azzal dicsekedett, hogy bányászai élén jelentős létszámfölényben levő csendőri egységeket győzött le Costeşti-nél. Nyilatkozatát többször is félbeszakították néhányan, és felrótták, hogy 1990-ben ő vitte a bányászokat Bukarestbe.
Teodor Mărieş ugyanakkor kifejtette, a per előkészítő szakaszát mielőbb le kell zárni, hogy elkezdődhessen az érdemi tárgyalás. A Bányászjárás Áldozatainak Egyesületét vezető Viorel Ene kifejtette, ügyvédeik kérték a bíróktól, hogy rendeljenek el vagyonzárat az ügy vádlottjai ellen.
Mint megírtuk, a per februárban kezdődött. Ion Iliescu volt szociáldemokrata párti (PSD) államfő mellett Miron Cozma egykori bányászvezér és további 12 személy is a vádlottak padjára került.
Mint arról beszámoltunk, a bukaresti katonai ügyészség tavaly júniusban emberiesség elleni bűncselekmények miatt vádat emelt Ion Iliescu volt államfő, Petre Roman volt miniszterelnök, Miron Cozma és számos társuk ellen a 27 évvel ezelőtti bányászjárás ügyében. A vádirat szerint a volt állami vezetők bevonták a támadásba a belügyminisztérium, a védelmi minisztérium, a SRI erőit, illetve több mint 10 ezer bányászt és az ország különböző pontjairól érkezett más munkásokat.
A legfőbb ügyészég katonai részlege 2015 októberében indított bűnvádi eljárást az 1990. júniusi bukaresti Egyetem-téri tüntetés erőszakos leverése ügyében, kiterjesztve a gyanúsítottak körét olyan volt tisztségviselőkre, akik 27 évvel ezelőtt az ország civil és katonai hatóságait vezették. A katonai ügyészség a 2000-es évek közepén több mint ezer tanút hallgatott ki a bányászjárás ügyében, kivizsgálta, milyen parancsok alapján, hogyan léptek fel a karhatalmi erők, de 2007-ben egy alkotmánybírósági döntés nyomán az ügyet a civil ügyészekre bízták, akik – formai hibákra hivatkozva – 2009-ben vádemelés nélkül lezárták az aktát.
Az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) 2016 szeptemberében az 1990-es atrocitások kivizsgálására és kártérítésre kötelezte a román államot.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
szóljon hozzá!