Fotó: Ifj. Haáz Sándor
Erről Radu Berceanu szállításügyiminiszter beszélt egy tegnapi sajtótájékoztatón.Maga is elismerte, a számítás felveti apályahasználati díj bevezetéséneka kérdését. „Ha nem vezetjük be a díjat,akkor voltaképpen valamennyi román állampolgárfizeti a pályaépítést a költségvetésenkeresztül. Találhatunk azonban egy olyan megoldástis, hogy az állam fedezze a díj 60–70 százalékát,a fennmaradó részt pedig azok, akik járnak azautópályán” – jegyezte meg Berceanu.
A minisztérium terveibenegyébként az szerepel, hogy 2013-ig mintegy 1800kilométer autópályát kell megépíteniRomániában. Ebből 415 kilométert a Brassóta borsi határátkelővel összekötőészak-erdélyi autópálya, 855 kilométerta Konstancát Bukarest–Nagyszeben–Temesvár–Aradútvonalon Nagylakkal összekötő VI. páneurópaifolyosó tesz ki, szerepel viszont a tervben a GiurgiutMoldvával összekötő IX. páneurópaifolyosó Focºani-ig tartó 417 kilométeresszakasza is. A Rompres hírügynökség egy olyan250 kilométeres pályaszakaszról is említésttesz, amelyik a IX. moldvai folyosótRoman–Békás–Gyergyószentmiklósútvonalon Erdéllyel köti össze. E pályának2013-ig csupán két sávját építenékmeg úgy, hogy az később bővíthető legyen.
A minisztérium számításaiszerint ezeknek az ambiciózus terveknek a megvalósításáhozmintegy 12,8 milliárd euróra lenne szükség,melyből mintegy 10,7 milliárdot az államkasszábólkellene fedezni. A fennmaradó részből másfélmilliárdot az Európai Uniótól, 600milliót nemzetközi pénzintézetektől reméla kormány. „Az államnak azonban nincsen évente1,6 milliárd eurója autópálya-építésre– magyarázta Berceanu –, ezért kell másfinanszírozási lehetőségek után nézni.”A miniszter eleve úgy számolt, hogy a tervezettsztrádaépítés költségeinek azállam csak 51 százalékát (6,5 milliárdeurót) lenne képes finanszírozni, 31 százalékra(4,2 milliárd euró) pedig az autópályákkoncesszionálásával lehetne fedezetet szerezni.Azt is hozzátette azonban, hogy még az államraeső 6,5 milliárd euró is meglehetősen sok, reálisnakaz tűnik, hogy az állam ebben az időszakban éventefélmilliárd eurót fordítsonautópálya-építésre. Akülönbözetet, 3–3,5 milliárd eurótpedig hitelekből finanszírozza. „Hosszú, hat-hétéves kegyelmi időszakú és 15–20 éveslejáratú hiteleket próbálunk szerezni”– jelentette ki Berceanu.
A miniszter elmondta, nemzetköziversenytárgyalásokon 25–30 évrekoncesszionálnák például a 120kilométeres Piteºti–Nagyszeben pályaszakaszt,melynek megépítési költségeit 1,29milliárd euróra becsülik. A miniszter szerintugyanis az Olt völgyében a Vöröstoronyi-szorosonáthaladó szakaszon rendkívül költségesaz építkezés, ezt pedig az EU nem finanszírozza.Ezért a VI. páneurópai folyosó építésérelehívható EU-s pénzeket aNagylak–Arad–Temesvár–Déva–
Nagyszeben szakaszra fordítják.Így ez utóbbi pályaszakasz már 2011-reelkészülhet. A koncesszionálandó szakaszokközött említette a miniszter a 111 kilométeresPloieºti–Brassó pályát is, melynek megépítésiköltségeit kétmilliárd eurórabecsülik. A miniszter elmondta, a román államépítené meg a Bukarestet Ploieºti-tel összekötőszakaszt, ám a teljes Bukarest–Brassó szakaszt aversenytárgyalást megnyerő cégnek engednéát koncesszióba.
Lehetetlennek tartotta Radu Berceanu,szállításügyi miniszter, hogy a tervezettidőpontra, 2013-ra elkészüljön az észak-erdélyiautópálya. A Brassót MarosvásárhelyenKolozsváron és Nagyváradon át a borsihatárátkelővel öszszekötő 415 kilométerespálya átadását eredetileg 2012-retervezték. Berceanu azonban elmondta, a munkálatokatvégző Bechtel társaságnak 2006-ban is csak 34millió eurót sikerült felhasználnia arendelkezésére álló 78 millióból.„Ha évente 200 millió eurós finanszírozássalszámolunk, akkor is csak 2017-re épül meg azautópálya” – méltatlankodott Berceanu. Aminiszter azt is megjegyezte, a román állam rosszszerződést kötött a Bechtellel, mert az csak azállamot bünteti a részletek be nem tartásaesetén, az amerikai céget nem. A miniszter annak alehetőségét is megemlítette, hogy a pályaegyik szakaszát koncesszióba adják.
A Richter-skálán mért 4,4-es erősségű földrengés volt vasárnap este Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP). Károkról nem érkezett jelentés a földrengés nyomán.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy államfőként szándékában áll elnöki tanácsosnak kinevezni a mezőgazdasági és agrár-élelmiszeripari ágazat egyik képviselőjét.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint.
George Simion, az AUR elnökjelöltje nyilvánosan köszönetet mondott a Trump-adminisztrációnak azért, hogy kizárta Romániát a Visa Waiver programból.
Csak egy európai értékeket képviselő elnök tudja biztosítani a stabilitást és megóvni az országot egy olyan bizonytalan időszaktól, ami veszélybe sodorja a fejlődést – írta péntek este a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A meteorológiai szolgálat ötnapos előrejelzése szerint rendkívül hideg lesz az időjárás szombaton az ország nagy részén, különösen az északi régiókban.
Tíz gyerek és három felnőtt került kórházba szombaton egy Brassóban történt baleset következtében.
Több tízezren vettek részt péntek este a kormánypalota előtti téren a #Rezistența és az Inițiativa Romania (Románia Kezdeményezés) által szervezett Európa-párti tüntetésen.
Köszönetet mondott szombaton George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke Orbán Viktornak előző napi üzenetéért.