Megy, marad? Nicolae Ciucă péntekre ígérte a kormányfői tisztségről való lemondását
Fotó: Gov.ro
Nem adott konkrét választ Nicolae Ciucă román miniszterelnök csütörtökön Kolozsváron újságírók ama kérdésére, hogy korábbi bejelentésének megfelelően pénteken benyújtja-e lemondását.
2023. május 25., 21:172023. május 25., 21:17
2023. május 26., 00:122023. május 26., 00:12
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségét betöltő politikus részt vett a kincses városi metró kivitelezéséről szóló szerződés aláírásán. Az eseményt követően újságírók arról faggatták, megvalósítható-e a koalíciós megállapodásban rögzített kormányfőcsere a hétfőn elindított tanügyi sztrájk közepette.
Röviden nyilatkozott a téma kapcsán a sajtónak a kolozsvári városházán Sorin Grindeanu közlekedési miniszter is. A hárompárti koalíció nagyobbik alakulatának, a Szociáldemokrata Pártnak (PSD) a vezető politikusa úgy vélekedett, hogy a lemondás a miniszterelnök döntése, emlékeztetett ugyanakkor, hogy a PSD már a múlt hét végén kezdeményezte, miszerint a pedagógusok munkabeszüntetése miatt jegeljék az úgynevezett politikai vetésforgót. Grindeanu közölte azt is, hogy a PSD továbbra is szívesen látja kormányon az RMDSZ-t.
Az RMDSZ nem fog kilépni a kormányból, és a koalíciós egyezmény betartását szorgalmazza – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke szerdán az Europa FM rádiónak adott interjújában.
Eközben Klaus Iohannis államfő szintén csütörtökön értésre adta, hogy a kormánynak és a koalíciónak folytatnia kell a tárgyalásokat az oktatási szakszervezetekkel, ugyanakkor szerinte a kormányfőcsere nem valósítható meg, amíg le nem zárulnak ezek az egyeztetések. „Normális körülmények között holnap (pénteken – szerk. megj.) el kellene kezdődnie a kormányfőcsere lebonyolításának. Ez történne abban az esetben, ha a tanügyi sztrájk véget érne” – nyilatkozta Nagyszebenben az államfő, hangsúlyozva, ha nem ér véget a munkabeszüntetés, folytatni kell a tárgyalásokat a szakszervezetekkel.
„A tárgyalások ideje alatt nem mehet végbe a kormányfőcsere, mivel az is egy bonyolult folyamat. Sorjában kell venni ezeket” – idézte az Agerpres hírügynökség Iohannist. Hozzátette, a koalíciós vezetőkkel is közölte: nem az a fontos, hogy mikor történik meg a kormányfőcsere, hanem az, hogy zökkenőmentesen menjen végbe, és az új kormány biztosítsa az ország stabilitását. A hárompárti koalíció vezetői csütörtökön este tárgyalóasztalhoz ültek a Victoria-palotában. Hogy miben állapodtak meg, nem tudni. Arra a kérdésre, hogy a miniszterelnök pénteken benyújtja-e lemondását, Dan Cărbunaru kormányszóvivő az egyeztetés utáni sajtónyilatkozatában annyit mondott: a kormány prioritását a szakszervezetekkel zajló párbeszéd és a jogszabályok elfogadása képezi.
Nicolae Ciucă szerdán még arról beszélt, hogy az eredeti ütemtervnek megfelelően pénteken benyújtja lemondását kormányfői tisztségéről. A miniszterelnök azt mondta, hogy a leszögezett ütemterv szerint visszaadja megbízatását, arra a kérdésre pedig, hogy tagja marad-e a Marcel Ciolacu PSD-elnök vezetésével alakítandó új kormánynak, a PNL elnöke azt mondta, miután a pénteki nap lejár, hétfőig ezt is eldönti. A Cotroceni-palotából érkezett jelzések ismeretében azonban erősen kétséges, hogy a lemondásra sor kerül pénteken.
A PNL, a PSD és az RMDSZ részvételével alakult nagykoalíció pártjai még a Ciucă-kabinet beiktatása előtt, 2021 novemberében megállapodtak abban, hogy a 2024-es választásokig hátralévő három év félidejénél – 2023 májusában – a liberális kormányfő átadja helyét a PSD kormányfőjelöltjének, a politikai erőegyensúly megőrzése érdekében pedig több más miniszteri tárcát is kicserél egymás között a két román párt. A kormányfőcsere május végi határidejének közeledtével azonban a két román párt a sajtóban kezdett üzengetni egymásnak, a múlt héten kezdődött formális kormányalakítási tárgyalások pedig elakadtak, mivel a másfél éve eltervezett „politikai vetésforgó” végrehajtását már egyik fél sem akarja az eredeti formában végrehajtani. A román média szerint a PNL és a PSD korábbi ígéreteivel ellentétben kiszorítaná az RMDSZ-t a kormányból, de legalábbis lefaragná kormányzati súlyát, hogy – saját veszteségét minimalizálva – az RMDSZ kormányzati posztjaival elégítse ki a másik román párt hatalmi igényeit. Ezt a magyar szövetség nem hajlandó elfogadni.
A formális kormányalakítási tárgyalásokat múlt szombaton Marcel Ciolacu PSD-elnök kezdeményezésére felfüggesztették a tanügyi dolgozók sztrájkja miatt. A bukaresti média szerint ezzel a lépéssel a szociáldemokrata pártelnök „sakkot adott” liberális partnerének, mert Ciucă vagy tisztségben marad a beláthatatlan idejű pedagógussztrájk idején, az azzal járó imázsveszteséggel, vagy úgy adja át „biankó csekként" a stafétát Ciolacunak, hogy még nincs véglegesítve a leendő kormány összetétele. Márpedig ezáltal a PSD elnöke – ha megkapja a kormányalakítási megbízást az államfőtől – rákényszerítheti saját álláspontja elfogadására koalíciós partnereit.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!