Megy, marad? Nicolae Ciucă péntekre ígérte a kormányfői tisztségről való lemondását
Fotó: Gov.ro
Nem adott konkrét választ Nicolae Ciucă román miniszterelnök csütörtökön Kolozsváron újságírók ama kérdésére, hogy korábbi bejelentésének megfelelően pénteken benyújtja-e lemondását.
2023. május 25., 21:172023. május 25., 21:17
2023. május 26., 00:122023. május 26., 00:12
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségét betöltő politikus részt vett a kincses városi metró kivitelezéséről szóló szerződés aláírásán. Az eseményt követően újságírók arról faggatták, megvalósítható-e a koalíciós megállapodásban rögzített kormányfőcsere a hétfőn elindított tanügyi sztrájk közepette.
Röviden nyilatkozott a téma kapcsán a sajtónak a kolozsvári városházán Sorin Grindeanu közlekedési miniszter is. A hárompárti koalíció nagyobbik alakulatának, a Szociáldemokrata Pártnak (PSD) a vezető politikusa úgy vélekedett, hogy a lemondás a miniszterelnök döntése, emlékeztetett ugyanakkor, hogy a PSD már a múlt hét végén kezdeményezte, miszerint a pedagógusok munkabeszüntetése miatt jegeljék az úgynevezett politikai vetésforgót. Grindeanu közölte azt is, hogy a PSD továbbra is szívesen látja kormányon az RMDSZ-t.
Az RMDSZ nem fog kilépni a kormányból, és a koalíciós egyezmény betartását szorgalmazza – jelentette ki Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke szerdán az Europa FM rádiónak adott interjújában.
Eközben Klaus Iohannis államfő szintén csütörtökön értésre adta, hogy a kormánynak és a koalíciónak folytatnia kell a tárgyalásokat az oktatási szakszervezetekkel, ugyanakkor szerinte a kormányfőcsere nem valósítható meg, amíg le nem zárulnak ezek az egyeztetések. „Normális körülmények között holnap (pénteken – szerk. megj.) el kellene kezdődnie a kormányfőcsere lebonyolításának. Ez történne abban az esetben, ha a tanügyi sztrájk véget érne” – nyilatkozta Nagyszebenben az államfő, hangsúlyozva, ha nem ér véget a munkabeszüntetés, folytatni kell a tárgyalásokat a szakszervezetekkel.
„A tárgyalások ideje alatt nem mehet végbe a kormányfőcsere, mivel az is egy bonyolult folyamat. Sorjában kell venni ezeket” – idézte az Agerpres hírügynökség Iohannist. Hozzátette, a koalíciós vezetőkkel is közölte: nem az a fontos, hogy mikor történik meg a kormányfőcsere, hanem az, hogy zökkenőmentesen menjen végbe, és az új kormány biztosítsa az ország stabilitását. A hárompárti koalíció vezetői csütörtökön este tárgyalóasztalhoz ültek a Victoria-palotában. Hogy miben állapodtak meg, nem tudni. Arra a kérdésre, hogy a miniszterelnök pénteken benyújtja-e lemondását, Dan Cărbunaru kormányszóvivő az egyeztetés utáni sajtónyilatkozatában annyit mondott: a kormány prioritását a szakszervezetekkel zajló párbeszéd és a jogszabályok elfogadása képezi.
Nicolae Ciucă szerdán még arról beszélt, hogy az eredeti ütemtervnek megfelelően pénteken benyújtja lemondását kormányfői tisztségéről. A miniszterelnök azt mondta, hogy a leszögezett ütemterv szerint visszaadja megbízatását, arra a kérdésre pedig, hogy tagja marad-e a Marcel Ciolacu PSD-elnök vezetésével alakítandó új kormánynak, a PNL elnöke azt mondta, miután a pénteki nap lejár, hétfőig ezt is eldönti. A Cotroceni-palotából érkezett jelzések ismeretében azonban erősen kétséges, hogy a lemondásra sor kerül pénteken.
A PNL, a PSD és az RMDSZ részvételével alakult nagykoalíció pártjai még a Ciucă-kabinet beiktatása előtt, 2021 novemberében megállapodtak abban, hogy a 2024-es választásokig hátralévő három év félidejénél – 2023 májusában – a liberális kormányfő átadja helyét a PSD kormányfőjelöltjének, a politikai erőegyensúly megőrzése érdekében pedig több más miniszteri tárcát is kicserél egymás között a két román párt. A kormányfőcsere május végi határidejének közeledtével azonban a két román párt a sajtóban kezdett üzengetni egymásnak, a múlt héten kezdődött formális kormányalakítási tárgyalások pedig elakadtak, mivel a másfél éve eltervezett „politikai vetésforgó” végrehajtását már egyik fél sem akarja az eredeti formában végrehajtani. A román média szerint a PNL és a PSD korábbi ígéreteivel ellentétben kiszorítaná az RMDSZ-t a kormányból, de legalábbis lefaragná kormányzati súlyát, hogy – saját veszteségét minimalizálva – az RMDSZ kormányzati posztjaival elégítse ki a másik román párt hatalmi igényeit. Ezt a magyar szövetség nem hajlandó elfogadni.
A formális kormányalakítási tárgyalásokat múlt szombaton Marcel Ciolacu PSD-elnök kezdeményezésére felfüggesztették a tanügyi dolgozók sztrájkja miatt. A bukaresti média szerint ezzel a lépéssel a szociáldemokrata pártelnök „sakkot adott” liberális partnerének, mert Ciucă vagy tisztségben marad a beláthatatlan idejű pedagógussztrájk idején, az azzal járó imázsveszteséggel, vagy úgy adja át „biankó csekként" a stafétát Ciolacunak, hogy még nincs véglegesítve a leendő kormány összetétele. Márpedig ezáltal a PSD elnöke – ha megkapja a kormányalakítási megbízást az államfőtől – rákényszerítheti saját álláspontja elfogadására koalíciós partnereit.
Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.
Míg pár évtizede még rendkívülinek számítottak, ma már egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Romániában. Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk az egyre forróbb nyarakhoz és a heves széllel járó viharokhoz egyaránt.
Románia olyan légvédelmi rendszereket vásárol Izraeltől, amelyek az ottani Vaskupola alapját képezik – erősítette meg Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
Nicușor Dan államfő is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító, a parlament által egy hónapja megszavazott törvénytervezet ellen csütörtökön.
Befogták a három közül az első medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a múlt héten az olaszországi motoros megölése miatt – közölte Facebook-oldalán a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
Népszerűbb a brit uralkodó a romániaiak körében, mint az amerikai elnök – derül ki egy felmérésből.
A képviselőház és a szenátus csütörtöki együttes ülésén ismertette a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
A fellebbezések elbírálása után 0,1 százalékponttal 83,2 százalékra nőtt a nyolcadikosok képességvizsgáján sikeresen teljesítők aránya – derül ki a csütörtökön közzétett végleges eredményekből.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak.
Leplezetlen irredentizmust és Romániával szembeni hibrid nyomásgyakorlást vél felfedezni, és meghökkentő forgatókönyveket vázol Orbán Viktorral kapcsolatban egy amerikai agytröszt.
szóljon hozzá!