Mihai Tudose szerint a PSD a nép véleményére kíváncsi
Fotó: Facebook/Mihai Tudose
A Szociáldemokrata Párt (PSD) februári kongresszusán hozza meg a végső döntést az államfőjelölttel kapcsolatban – jelentette ki csütörtökön Mihai Tudose, az alakulat Országos Tanácsának elnöke. Mihai Tudoseval ellentétben Crin Antonescu bízik abban, hogy a koalíciós pártok felsorakoznak mögéje.
2025. január 09., 19:182025. január 09., 19:18
2025. január 09., 19:302025. január 09., 19:30
Mihai Tudose újságírói kérdésre válaszolva, hogy Crin Antonescu marad-e a koalíció államfőjelöltje vagy saját jelöltet indít a PSD, úgy fogalmazott, hogy a kormánykoalíciót alkotó pártok abban állapodtak meg, hogy közös jelöltet indítanak az elnökválasztáson, és ez a jelölt nem lehet egyik pártelnök sem.
– tette hozzá.
Tudose azt is elmondta, hogy készül egy nagyszabású közvélemény-kutatás, amelynek keretében Crin Antonescu jelöltsége mellett más témákról is kikérik az emberek véleményét. Mint hangsúlyozta, kíváncsiak a lakosság ,,lelkiállapotára”, és az emberek valós problémáira, tájékoztat az Agerpres hírügynökség.
Ennél többet nem árult el a felmérésről a PSD politikusa, és
,,Az is elképzelhető, hogy Crin Antonescu visszalép, mint ahogyan az is, hogy éjszaka ránk zuhan a Hold” – tette hozzá.
Ezzel szemben Crin Antonescu úgy véli, hogy a koalíciós pártok vezetőtestületei jóvá fogják hagyni az elnökjelöltségét.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) volt elnöke az Antena 3 televíziónak nyilatkozott csütörtökön. Emlékeztetett, hogy a kormánykoalíciót alkotó pártok megállapodtak az elnökválasztás első és második fordulójának időpontjában, és az erről szóló határozatot vélhetően a hétfőn sorra kerülő kormányülésen fogadják majd el.
Megkérdezték tőle a műsorban, hogyan vélekedik a PSD és a PNL közvélemény-kutatásáról, amelyben rajta kívül más politikusok, köztük Marcel Ciolacu, Ilie Bolojan vagy Victor Ponta népszerűségét is mérik. Antonescu azt válaszolta, nem zavarják a közvélemény-kutatások, az sem, hogy mások népszerűségét is mérik, de úgy véli, minél korábban meg kell nevezni az államfőjelöltet.
Arra a kérdésre, hogy mindezek fényében érez-e némi bizonytalanságot a jelölése kapcsán, a politikus rámutatott ,,majdnem biztos" benne, hogy a koalíciós pártok vezetőtestületei jóvá fogják hagyni a jelölését. ,,Nem érzem sem bizonytalannak, sem kényelmetlennek a helyzetemet" – jelentette ki.
Crin Antonescu ugyanakkor emlékeztetett, hogy a PSD, a PNL, az RMDSZ, valamint a magyartól eltérő nemzeti kisebbségek képviselői együtt kérték fel arra, hogy legyen a koalíció államfõjelöltje. Ha mindegyik párt döntéshozó fóruma jóváhagyja a jelölését, ,,teljes erővel megyünk előre", de ha bármelyik is visszakozik közülük, lezártnak tekinti az együttmûködést. ,,Én nem keresem magamnak a támogatókat. Vannak ilyen jelöltek, de én nem tartozom közéjük" – nyomatékosította.
Az RMDSZ tiszteletben tartja a koalíciós pártok vezetői által aláírt megállapodást és Crin Antonescu elnökjelöltségét támogatja – jelentette ki Cseke Attila.
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
szóljon hozzá!