Fotó: Presidency.ro
Románia helye a schengeni övezetben van – jelentette ki hétfőn Bukarestben Roberta Metsola.
2022. december 19., 17:212022. december 19., 17:21
2022. december 20., 00:262022. december 20., 00:26
A Klaus Iohannis államfővel közös sajtótájékoztatóján az Európai Parlament elnöke leszögezte: semmi sem indokolja Románia és Bulgária kizárását a belső határellenőrzés nélküli európai térségből. Hozzátette, hogy az uniós döntéshozók erőfeszítéseket tesznek a helyzet mielőbbi megoldására.
Hangsúlyozta, hogy az ország a schengeni csatlakozás összes feltételét teljesítette, az EP pedig ragaszkodni fog ahhoz, hogy 2023-ben megoldódjon ez az ügy – írja az Agerpres.
Metsola derűlátóan nyilatkozott arról, hogy 2023. január elsejétől Svédország veszi át az EU soros elnökségét.
Metsola hangsúlyozta, az EU-nak humánus bevándorlási politikára van szüksége, ugyanakkor határozottan fel kell lépnie azokkal szemben, akik indokolatlanul érkeznek.
Az EP elnöke nyomatékosította, hogy az EU külső határait meg kell védeni. „Úgy látjuk, hogy az összes tagállam, beleértve Romániát is, a schengeni vívmányok valamennyi elemét alkalmazza, ami eloszlatja az e tekintetben esetlegesen felmerülő aggályokat” – jelentette ki.
Az Európai Bizottság (EB) teljes mértékben támogatja Románia schengeni csatlakozását – közölte szombaton a Cotroceni-palotában Ursula von der Leyen EB-elnök, hangsúlyozva, „fáradhatatlanul” dolgozni fog a mielőbbi megoldás érdekében.
Roberta Metsola azt is kijelentette, hogy Románia rövidesen csatlakozni fog a schengeni térséghez. Leszögezte:
„Ne mondjanak le Európáról, ne hagyjanak magunkra minket” – mondta az EP elnöke a bukaresti parlamentben.
Beszédében Metsola ugyanakkor méltányolta a romániai lakosságnak az ukrajnai menekültekkel szemben tanúsított segítőkészségét, ami szerinte az európai értékek felvállalásának bizonyítéka.
Megemlítette az Európai Parlamentet megrázó, „Netflixbe illő” korrupciós botrányt is, amelynek vétkesei ígérete szerint „nem maradnak büntetlenül”.
Említést tett ugyanakkor a Románia schengeni csatlakozásának leszavazásáról is. „Megmondtam a döntéshozóknak, hogy ez volt a legkiábrándítóbb választásuk. Azt gondolom, rossz döntés volt a csatlakozás elhalasztása. Szeretném világossá tenni, hogy Románia készen áll a schengeni térséghez való csatlakozásra. Önök már több mint egy évtizede készen állnak, és szeretném még egyértelműbben kimondani, hogy Románia hamarosan csatlakozni fog a Schengenhez, mert ez az Önök joga, ez Európa joga. Lejárt az az idő, amikor két Európa létezett, és meggyőződésem, hogy ezt hamarosan mindenki meg fogja érteni” – fogalmazott.
„Ez a közös biztonságunkról, az európaiak közötti egyenlőségről, a közös fenyegetésekkel szembeni egységes válaszkészségünkről szól. Ez egy hiányzó darab Európa építményének mozaikjából, és kötelességünk és felelősségünk, hogy ezt a darabot mielőbb a helyére tegyük” – jelentette ki az Európai Parlament elnöke.
Az 1989 decemberi forradalom évfordulója kapcsán Metsola arra hívta fel a figyelmet, hogy Románia átment egy forradalmon annak érdekében, hogy „elfoglalhassa méltó helyét Európa asztalánál”. Elismerően szólt ugyanakkor a romániai emberekről, akik „szívüket és otthonaikat nyitották meg” az ukrajnai menekültek előtt.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára beiratkozott 159 229 diák közül 152 639 vett részt hétfőn a román nyelv és irodalomból tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Jövőbe tekintést kért a romániai társadalomtól hétfő este Nicușor Dan a Bolojan-kormány tagjainak eskütétele után. Ilie Bolojan úgy fogalmazott, hogy az új kormány tagjainak eskütételével ,,véget ér egy instabil és átmeneti időszak”.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) bírói részlege hétfőn Lia Savoneát nevezte ki a legfelsőbb bíróság elnökévé. Kinevezéséről kilenc támogató és egy elutasító szavazattal döntött a testület.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) alsóházi frakciója a párt ideiglenes elnökét, Sorin Grindeanut javasolja a képviselőház elnöki tisztségébe.
Aláírta Nicușor Dan államfő a Bolojan-kormány tagjainak kinevezéséről szóló rendeletet – tájékoztatott az elnöki hivatal. Ezt követően a Bolojan-kormány tagjai hétfő este letették a hivatali esküt az államfő jelenlétében.
Az új koalíciós kormány programjában az egészségügyre vonatkozóan többek között szerepel a kórházak hatékonyságának növelése az ágyak számának több mint 20 százalékos csökkentésével 2030-ig.
Bizalmat szavazott az Ilie Bolojan alkotta koalíciós kormánynak a bukaresti parlament. A hétfő délutáni szavazáson az új kabinet 130 támogatói voksot kapott, honatya ellene szavazott.
A kétkulcsos áfa (TVA) bevezetése, a jövedéki adó és az osztalékadó emelése, a nagy nyugdíjak utáni járulékfizetési kötelezettség bevezetése és az útadó növelése is szerepel az új kormány programjának deficitcsökkentő intézkedései között.
A beiktatásra váró koalíciós kormány programjában szerepel az igazságszolgáltatás reformja is: többek között 65 évre emelnék az ügyészek és bírák nyugdíjkorhatárát, törölnék a nyugdíj és a fizetés halmozását.
Első ízben fog betölteni roma nemzetiségű ember miniszteri tisztséget Romániában: Florin Manole lesz a munkaügyi tárca vezetője.
szóljon hozzá!