Fotó: Presidency.ro
Románia helye a schengeni övezetben van – jelentette ki hétfőn Bukarestben Roberta Metsola.
2022. december 19., 17:212022. december 19., 17:21
2022. december 20., 00:262022. december 20., 00:26
A Klaus Iohannis államfővel közös sajtótájékoztatóján az Európai Parlament elnöke leszögezte: semmi sem indokolja Románia és Bulgária kizárását a belső határellenőrzés nélküli európai térségből. Hozzátette, hogy az uniós döntéshozók erőfeszítéseket tesznek a helyzet mielőbbi megoldására.
Hangsúlyozta, hogy az ország a schengeni csatlakozás összes feltételét teljesítette, az EP pedig ragaszkodni fog ahhoz, hogy 2023-ben megoldódjon ez az ügy – írja az Agerpres.
Metsola derűlátóan nyilatkozott arról, hogy 2023. január elsejétől Svédország veszi át az EU soros elnökségét.
Metsola hangsúlyozta, az EU-nak humánus bevándorlási politikára van szüksége, ugyanakkor határozottan fel kell lépnie azokkal szemben, akik indokolatlanul érkeznek.
Az EP elnöke nyomatékosította, hogy az EU külső határait meg kell védeni. „Úgy látjuk, hogy az összes tagállam, beleértve Romániát is, a schengeni vívmányok valamennyi elemét alkalmazza, ami eloszlatja az e tekintetben esetlegesen felmerülő aggályokat” – jelentette ki.
Az Európai Bizottság (EB) teljes mértékben támogatja Románia schengeni csatlakozását – közölte szombaton a Cotroceni-palotában Ursula von der Leyen EB-elnök, hangsúlyozva, „fáradhatatlanul” dolgozni fog a mielőbbi megoldás érdekében.
Roberta Metsola azt is kijelentette, hogy Románia rövidesen csatlakozni fog a schengeni térséghez. Leszögezte:
„Ne mondjanak le Európáról, ne hagyjanak magunkra minket” – mondta az EP elnöke a bukaresti parlamentben.
Beszédében Metsola ugyanakkor méltányolta a romániai lakosságnak az ukrajnai menekültekkel szemben tanúsított segítőkészségét, ami szerinte az európai értékek felvállalásának bizonyítéka.
Megemlítette az Európai Parlamentet megrázó, „Netflixbe illő” korrupciós botrányt is, amelynek vétkesei ígérete szerint „nem maradnak büntetlenül”.
Említést tett ugyanakkor a Románia schengeni csatlakozásának leszavazásáról is. „Megmondtam a döntéshozóknak, hogy ez volt a legkiábrándítóbb választásuk. Azt gondolom, rossz döntés volt a csatlakozás elhalasztása. Szeretném világossá tenni, hogy Románia készen áll a schengeni térséghez való csatlakozásra. Önök már több mint egy évtizede készen állnak, és szeretném még egyértelműbben kimondani, hogy Románia hamarosan csatlakozni fog a Schengenhez, mert ez az Önök joga, ez Európa joga. Lejárt az az idő, amikor két Európa létezett, és meggyőződésem, hogy ezt hamarosan mindenki meg fogja érteni” – fogalmazott.
„Ez a közös biztonságunkról, az európaiak közötti egyenlőségről, a közös fenyegetésekkel szembeni egységes válaszkészségünkről szól. Ez egy hiányzó darab Európa építményének mozaikjából, és kötelességünk és felelősségünk, hogy ezt a darabot mielőbb a helyére tegyük” – jelentette ki az Európai Parlament elnöke.
Az 1989 decemberi forradalom évfordulója kapcsán Metsola arra hívta fel a figyelmet, hogy Románia átment egy forradalmon annak érdekében, hogy „elfoglalhassa méltó helyét Európa asztalánál”. Elismerően szólt ugyanakkor a romániai emberekről, akik „szívüket és otthonaikat nyitották meg” az ukrajnai menekültek előtt.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
szóljon hozzá!