Fotó: Haáz Vince
Hetvenhat pontosra bővített követeléslistát terjesztettek a kormány elé a hetedik napja forgalomlassítással tüntető gazdák és fuvarozók kedden, és bejelentették, hogy tovább folytatják az ország számos térségére kiterjedő demonstrációsorozatukat.
2024. január 16., 23:262024. január 16., 23:26
2024. január 16., 23:452024. január 16., 23:45
Erre azt követően került sor, hogy több – a spontán akciók szervezésétől elhatárolódó, de a tüntetőket szolidaritásukról biztosító – gazdaszervezet hétfőn egy 13 pontos intézkedéscsomagról állapodott meg a mezőgazdasági miniszterrel, vezetőik pedig bejelentették, hogy részükről a tiltakozás véget ért. A Bukarest egyik bejáratánál, Afumați térségében demonstrálók megválasztott szószólója, Dănuț Andruș azonban bejelentette, hogy a gazdák is folytatják a tüntetést, amíg a fuvarozók követelései nem teljesülnek,
Az Agerpres hírügynökség által ismertetett listán a tiltakozások befejezésének feltételéül szabták meg egyebek között a kamionok számára a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás árának csökkentését 5000 lejre, a hektáronkénti állami támogatás megemelését 250 euróra. A követeléslistán szerepel, hogy a külföldön szolgálatot teljesítő alkalmazottak a 87,5 eurós napidíjon felül kapjanak egy napi 60 eurós adómentes étkezési támogatást. Kérik azt is, hogy közalkalmazottaknak járó napi 265 lejes adómentes szállásköltség-támogatást kaphassák meg a fuvarozó cégek alkalmazottai is, igazoló dokumentumok nélkül.
Ezen túlmenően szorgalmazzák a vadászati törvény módosítását a vadászegyesületi tagság kötelezővé tételével, illetve a „medvetörvény” elfogadását, mivel országos szinten „naponta halnak meg emberek a nagyvad miatt”. A tiltakozók azt is kérik, hogy a tüntetéseken résztvevő fuvarozók és gazdák kaphassák vissza a bevont gépjárművezetői jogosítványukat és állítsák le az ellenük indított büntetőeljárásokat.
Megegyezett a román szállításügyi miniszter a hetedik napja utcára vonult fuvarozók egyesületeinek képviselőivel a keddi tárgyalások során.
A listán szerepel, hogy az aszály okozta veszteségek állami kompenzálását a hektáronkénti 100 euróról 250 euróra emelje a kormány, és törölje el a gázolaj jövedéki adóját. Emellett a tiltakozók egyenlő versenyfeltételeket kérnek a szállításban, azaz egy olyan dömpingellenes törvényt, amely bünteti azokat a fuvarozó cégeket, amelyek önköltségi ár alatt kínálják a szolgáltatásaikat. Szükségesnek látják ugyanakkor egy minimális referenciatarifa bevezetését is Spanyolország és Magyarország mintájára.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter kedden azt mondta: tiszteletben tartja a Bukarest bejáratainál tiltakozó gazdákkal tartott korábbi tárgyalásainak megállapodásait, de az újabb követeléseik teljesítésére nem hajlandó. A tárcavezető szerint az Afumaținál tüntető mezőgazdasági termelők nem gazdák, hanem „uszítók és tiltakozók”. Azt üzente nekik: térjenek haza, mert a minisztérium minden szükséges forrást biztosított ahhoz, hogy 2024-ben Románia mezőgazdasága jól teljesítsen, az újabb követelések pedig „aberrációk”.
Barbu leszögezte, hogy tiszteletben fogja tartani a Bukarest bejáratainál tiltakozó gazdákkal tartott korábbi tárgyalásainak jegyzőkönyvébe foglaltakat, az újabb követeléseik teljesítésére azonban nem hajlandó. „A mezőgazdasági minisztérium többet nem tárgyal velük. A tárgyalásokat lezártuk” – szögezte le az agrárminiszter.
Kedden ezért hivatalosan is kérvényezték, hogy a demonstrációt a kormány székháza előtt folytathassák, de – mint arról beszámoltunk – Bukarest főpolgármestere ezt nem hagyta jóvá, a kérést elfogadhatatlannak nevezte. A tüntetők ugyanis azt kérték, hogy hétfőtől péntekig 15 ezer munkagéppel és teherautóval torlaszolhassák el Bukarest belvárosát.
Kedden országszerte több főúton folytatódtak a mezőgazdasági termelők és teherautósofőrök tiltakozó akciói, egyebek mellett a határátkelőkhöz vezető utakon is. Szeretvásár (Siret) központjában viszont mintegy 150 ukrán és török sofőr demonstrált kedden, mivel a gazdatüntetés miatt elakadtak a város bejáratánál. Az Agerpres szerint kedden mintegy 250 teherautó várakozott a szeretvásári határátkelőnél arra, hogy beléphessen Ukrajnába, de ebben megakadályozta őket a gazdák tiltakozása. A külföldi kamionosok egy része már hétfő reggeltől várakozik a határátkelő közelében.
Nem engedélyezi Nicuşor Dan bukaresti főpolgármester a közúti fuvarozóknak és a mezőgazdasági termelőknek a fővárosba tervezett tüntetését.
Alapfokon tizenhárom év három hónap szabadságvesztésre, valamint az áldozatoknak százezer eurónyi kártérítés kifizetésére ítélte kiskorú elleni nemi erőszak miatt az ügyben eljáró bíróság a „zsenimentorként” ismert férfit, Kristóf Lajost.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) toronymagasan vezet a pártok támogatottsági versenyében – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Juhászra támadt a medve az Argeș megyei Berevoiești községhez tartozó hegyvidéki területen – közölte hétfőn a katasztrófavédelem.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
szóljon hozzá!