Néhány szempontot figyelembe véve csökkenthetjük a mentőautó kiérkezési idejét
Fotó: Orbán Orsolya
Európában átlagban 8 perc alatt ér ki a mentőautó, Romániában több tényező miatt is magasabb lehet ez az időtartam – hívja fel a figyelmet az Elsősegély Akadémia.
2025. február 20., 20:572025. február 20., 20:57
A Bukarestben, Kolozsváron és Jászvásáron működő szervezet ugyanakkor figyelmeztet, hogy minden perc számít, hiszen szív- és légzésleálláskor az áldozat agyműködése mindössze 5 perc után kezd megszűnni. Facebook-bejegyzésük alapján Romániában a mentők kiérkezési ideje több okból is hosszabb lehet: zsúfolt forgalom, nagy távolságok és a személyzet elérhetőségének problémája. A szakemberek ugyanakkor három tanácsot is megfogalmaztak, amelyeknek köszönhetően bárki segíthet a gyorsabb beavatkozásban:
Kegyes Dávid önkéntes rohammentős a Krónikának korábban elmondta, amikor vészhelyzet esetén tárcsázzuk az 112-es segélyhívószámot, kulcsfontosságú, hogy minél tömörebben elmondjuk a problémát és annak súlyosságát. Szintén nagyon lényeges közölni, hogy az áldozat eszméleténél van-e, ha nem, akkor lélegzik-e, és hogy mikor jelentek meg a tünetek, amiért mentőt hívtunk.
A kolozsvári SMURD intenzív terápiás rohammentő önkénteseinek koordinátora szerint a következő tényezőket szintén mindenképp közölni kell a telefonos diszpécserrel: ha a beteg egyedül van otthon, és mi egy másik helyszínről hívunk mentőt; ha egyedül vagyunk otthon, és nem tudjuk kinyitni az ajtót; ha egy balesetnél egy sérült beszorult az autóba.
Milyen lényeges információkat kell közölnünk, amikor vészhelyzet esetén tárcsázzuk az 112-es segélyhívószámot? Erre a kérdésre kerestük a választ Kegyes Dávid önkéntes rohammentős segítségével, aki hasznos tanácsokat osztott meg minderről a Krónikával.
A polgármesteri hivatalok és a szociális gondozási központok dolgozói szerdán 11 és 13 óra között figyelmeztető sztrájkot tartanak a kormány által bejelentett megszorító intézkedések miatt.
A kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) több száz polgármestere lázong, miután Ilie Bolojan nemzeti liberális párti (PNL) miniszterelnök bejelentette: drasztikusan visszanyesik a helyi fejlesztéseket támogató Anghel Saligny program beruházásait.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezte kedden a korrupcióellenes ügyészség (DNA) az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) elnökét, Cristian Popescu Piedonét. Ez idő alatt Piedone nem láthatja el intézményvezetői feladatait.
Informális találkozó keretében fogadja szerdán Ilie Bolojan miniszterelnök magyar hivatali kollégáját, Orbán Viktort.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint a hatékonyság és a teljes átláthatóság kulcsfontosságú a vállalatok sikeres működéséhez, és azok a cégvezetők, akik nem fogadják el az átláthatóságot, távozhatnak.
Mélységesen aggasztónak tartja Nicușor Dan államfő az INSCOP közvélemény-kutatásának kedden ismertetett eredményeit, amelyek szerint a romániaiak kétharmada jó vezetőnek véli Nicolae Ceaușescut.
Medvék etetése miatt három nap alatt 50 ezer lejnyi bírságot szabtak ki a Transzfogarasi úton – közölte az Argeş megyei környezetvédelmi őrség.
A kormány és a szakszervezetek párbeszéd útján fognak „mindenki számára elfogadható kompromisszumra” jutni, ám az alkalmazottak képviselőinek meg kell érteniük, hogy „ha nincs pénz, nincs pénz” – jelentette ki Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Közzétették kedden a rendes tanári állásokra kiírt versenyvizsga eredményeit; a vizsgázók 43,52 százaléka ért el 7-es vagy annál nagyobb jegyet – jelentette be az oktatási minisztérium.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) hétfőn arról tájékoztatott, hogy jelenleg mindössze hét hivatalban lévő bíró és ügyész részesül az igazságügyi minisztérium által biztosított szolgálati lakásban.
szóljon hozzá!