Néhány szempontot figyelembe véve csökkenthetjük a mentőautó kiérkezési idejét
Fotó: Orbán Orsolya
Európában átlagban 8 perc alatt ér ki a mentőautó, Romániában több tényező miatt is magasabb lehet ez az időtartam – hívja fel a figyelmet az Elsősegély Akadémia.
2025. február 20., 20:572025. február 20., 20:57
A Bukarestben, Kolozsváron és Jászvásáron működő szervezet ugyanakkor figyelmeztet, hogy minden perc számít, hiszen szív- és légzésleálláskor az áldozat agyműködése mindössze 5 perc után kezd megszűnni. Facebook-bejegyzésük alapján Romániában a mentők kiérkezési ideje több okból is hosszabb lehet: zsúfolt forgalom, nagy távolságok és a személyzet elérhetőségének problémája. A szakemberek ugyanakkor három tanácsot is megfogalmaztak, amelyeknek köszönhetően bárki segíthet a gyorsabb beavatkozásban:
Kegyes Dávid önkéntes rohammentős a Krónikának korábban elmondta, amikor vészhelyzet esetén tárcsázzuk az 112-es segélyhívószámot, kulcsfontosságú, hogy minél tömörebben elmondjuk a problémát és annak súlyosságát. Szintén nagyon lényeges közölni, hogy az áldozat eszméleténél van-e, ha nem, akkor lélegzik-e, és hogy mikor jelentek meg a tünetek, amiért mentőt hívtunk.
A kolozsvári SMURD intenzív terápiás rohammentő önkénteseinek koordinátora szerint a következő tényezőket szintén mindenképp közölni kell a telefonos diszpécserrel: ha a beteg egyedül van otthon, és mi egy másik helyszínről hívunk mentőt; ha egyedül vagyunk otthon, és nem tudjuk kinyitni az ajtót; ha egy balesetnél egy sérült beszorult az autóba.
Milyen lényeges információkat kell közölnünk, amikor vészhelyzet esetén tárcsázzuk az 112-es segélyhívószámot? Erre a kérdésre kerestük a választ Kegyes Dávid önkéntes rohammentős segítségével, aki hasznos tanácsokat osztott meg minderről a Krónikával.
Cáfolta csütörtökön a iași-i Sf. Spiridon kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
Crin Antonescu felolvasta az újságíróknak azt a nyilatkozatot, amelyet az egykori titkosrendőrség, a Securitate felszólítására tett 1988-ban egy barátjáról. Leszögezte: nem „jelentésről”, hanem nyilatkozatról van szó, amelyet a Securitate nyomására tett.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Cáfolja az Országos Vízügyi Igazgatóság (ANAR) Victor Ponta független álalmfőjelölt állítását, hogy a 2014-es árvíz idején az ő utasítására nyitották meg a Vaskapu erőmű gátját, hogy a Duna vize Belgrád helyett romániai területeket árasszon el.
Múlt szombattól csütörtökig 12 esetben szólított fel az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) közösségimédia-platformokon megjelent illegális tartalmak eltávolítására.
Felhívást intézett csütörtökön Traian Băsescu volt államfő az államfőválasztáson induló balliberális jelöltekhez, Elena Lasconihoz, az USR elnökéhez és Nicușor Dan bukaresti főpolgármesterhez, hogy állapodjanak meg egyikük visszalépéséről.
Crin Antonescu, a Románia, előre választási szövetség elnökjelöltje csütörtökön megjelent a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS) székházában.
Felerősödik a szél a Bánságban, Moldvában, Olténiában és Munténiában, ugyanakkor az egész ország területén labilis légkör lesz jellemző – közölte csütörtök reggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Székelyudvarhely legnagyobb kereskedelmi beruházása vette kezdetét: a Laszlo-Constr Kft. megkezdte a Riverside Retail Park kivitelezését, amely több mint 13.000 négyzetméteren kínál majd modern üzleteket és szolgáltatásokat.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) üdvözli, hogy az Állandó Választási Hatóság (AEP) kivizsgálja, mire költötte pénzalapjait a párt január elseje és április 16-a között.
szóljon hozzá!