A mentőszolgálat magyarázata szerint a beteg érdekében kérték a román nyelv használatát Kolozsváron. Képünk illusztráció
Fotó: Orbán Orsolya
Cáfolja a Kolozs megyei mentőszolgálat, hogy munkatársuk hátrányos megkülönböztetésben részesített egy magyar nemzetiségű, agyvérzésgyanús beteget, amikor a román nyelv használatát kérte a pácienstől és hozzátartozóitól. A mentőszolgálat szerint a beteg érdekében kérték a román nyelv használatát.
2025. február 19., 17:452025. február 19., 17:45
2025. február 19., 18:122025. február 19., 18:12
Mint arról beszámoltunk, a Szabadság napilap február elején ismertette az esetet, miszerint egy magyar család női hozzátartozója rosszullétre panaszkodó idős emberhez hívott mentőt a kincses városban. A mentőszolgálat egységének kiérkezésekor az orvos azt követelte tőle, hogy ne magyarul, hanem román nyelven folytassa le az ellátásra szoruló férfi és a saját édesanyja megnyugtatását célzó magánbeszélgetéseket.
Az igazgató és a jogtanácsos aláírásával ellátott dokumentumban azt írták, hogy a 68 éves páciens tudott románul beszélni, és bár állapota miatt nehezen ugyan, de ezen a nyelven kommunikált a mentősök csapatával, így jutott információhoz és közölt részleteket magáról és az állapotáról. A mentőszolgálat illetékesei szerint a mentős akkor kérte a román nyelv használatát, amikor a mentős csapat és a páciens közötti beszélgetést megszakították, késleltetve a személyzet hozzáférését a beteg állapotára vonatkozó létfontosságú információkhoz.
Ingerült hangon követelte a román nyelv használatát egy rosszullétre panaszkodó idős személyhez kiszálló mentőorvos Kolozsváron – a felháborító esetről a Szabadság helyi napilap portálja számolt be szerdán.
„Ugyanakkor a páciens által nehezen kommunikált információt a magyarul nem beszélő mentős csapatnak meg kellett értenie. A személyzet tiszteletteljes módon és kizárólag a beteg egészségi állapotára vonatkozó információk gyűjtése céljából fogalmazta meg a román nyelv használatára vonatkozó kérést” – idézte a mentőszolgálat válaszát a lap. Eszerint a mentősök hozzátették: amennyiben nem befolyásolja az orvosi beavatkozást, a hozzátartozók közötti kommunikáció nem tartozik rájuk.
Ugyanakkor elnézést kértek a panaszostól, ha az interakció nem az elvárása szerint zajlott, és intézkedéseket ígértek a kifogásoltak javítása érdekében. A panasztevő kolozsvári nő a Szabadságnak úgy értékelt, hogy a mentőszolgálat csak kimagyarázza a történteket, „szerecsenmosdatás” folyik. „Remélem, hogy a jövőben a mentőorvos sokkal jobban meggondolja a Kolozsváron élő kisebbségekkel vagy más nemzetiségűekkel kapcsolatos cselekedeteit. Nem az orvosi asszisztenssel, hanem édesanyámmal társalogtam, illetve adott pillanatban a beteget nyugtattam” – jelentette ki a hölgy. Közölte: pontosító üzenetet küld a mentőszolgálatnak, és ezzel lezártnak tekinti az ügyet.
Az eset kapcsán a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat korábban bejelentette: panaszt nyújt be az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz (CNCD) a kolozsvári mentős ellen. Az eseményeket Csoma Botond, az RMDSZ Kolozs megyei parlamenti képviselője is elítélte, súlyos diszkriminációnak és embertelen magatartásnak minősítve. Közölte: az RMDSZ az egészségügyi tárcához és a Kolozs Megyei Egészségügyi Igazgatósághoz fordul magyarázatért, és a bukaresti parlamentben is napirendre tűzi a Kolozsváron történteket.
Panaszt nyújt be az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat az ellen a kolozsvári mentős ellen, aki román nyelvű kommunikációra szólította fel egy ellátásra szoruló agyvérzésgyanús beteg magyarul beszélő családtagjait.
Arad megyében 50 ártézi közkút található, ezek közül 16-nak a vize ajánlott fogyasztásra, és van, aki nemcsak issza a mélyfúrású vizet, hanem azzal is főz.
Bogdan Timar, a Temes Megyei Orvosi Kamara alelnöke azt nyilatkozta, hogy a minőségi egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés az állami rendszerben nem függhet a beteg anyagi helyzetétől.
Egy ötéves kislányt kellett megoperálni az aradi kórházban péntekről szombatra virradóra, miután a gyanú szerint egy 54 éves férfi megerőszakolta őt az utcán, egy garázssor közelében. A feltételezett elkövetőt a rendőrség elfogta és őrizetbe vette.
Őrizetbe vettek péntek reggel egy 45 éves férfit az aradi rendőrök, mert az éjszaka két ízben is ittas vezetésen érték tetten.
Állatállománya védelmében Románia aktiválta az uniós vészhelyzeti mechanizmusokat a ragadós száj- és körömfájás vírusának aggasztó európai terjedése miatt – jelentette be pénteken az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA).
Dák ezüstkincset találtak a Maros megyei Beresztelkén, a mintegy 550 gramm súlyú, hat darabból álló ékszergyűjtemény a dák arisztokrácia egyik fontos férfi vagy női tagjáé lehetett.
Előkerült Nagyvárad elveszettnek hitt, 1913-ban készült címere, amely hosszú évtizedeken keresztül a Széles (ma Decebal) utcai hidat díszítette.
Továbbra is tartható az egy ideje júniusra belőtt átadási határidő a Kolozs megyei gyorsforgalmi út esetében, mely Tordatúr közelében köti össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Felerősödő szélre, havazásra és hóviharokra figyelmeztető újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki területekre. Vasárnap reggelig szinte az egész országban számítani lehet havas esőre, jegesedésre.
Jó választásnak bizonyult a szerkesztőség részéről, hogy a tortán és megannyi, a jeles évfordulónak szentelt műsoron kívül dokumentumfilmmel is megünnepeljék, megörökítsék a Kolozsvári Rádió 70 éves fennállását.
1 hozzászólás