Teodor Meleșcanu román külügyminiszter
Fotó: Mae.ro
A román-magyar gazdasági kapcsolatok nagyon szilárdak és jól működnek, a kényes kisebbségi kérdéseket pedig nem a nyilvánosság előtt, hanem az e célra létrehozott kisebbségi vegyesbizottságban kellene megtárgyalni – véli Teodor Meleșcanu külügyminiszter.
2018. augusztus 06., 17:112018. augusztus 06., 17:11
2018. augusztus 06., 17:222018. augusztus 06., 17:22
A tárcavezetővel hétfőn az Adevărul napilap portálja készített az interneten élőben közvetített interjút. A lap főszerkesztője a román külpolitika számos más témáját érintő beszélgetés során arról kérdezte Meleșcanut, mit szól azokhoz az „érdekes” kijelentésekhez, amelyeket Orbán Viktor Románia területén, Tusnádfürdőn fogalmazott meg az Európai Unió jövőjéről, Oroszországhoz fűződő viszonyáról, illetve arról, hogy a román centenárium Magyarország számára nem ünnep.
A magyar miniszterelnök tusnádfürdői előadását sértőnek bélyegző ellenzéki pártoktól eltérően a román külügyminiszter válaszában a két ország közti erős, „a politikai szónoklatokon túlmutató, embereket és cégeket összekötő” gazdasági kapcsolatokra helyezte a hangsúlyt. Példaként említette a tárcavezető a közös autópálya-projekteket, a határ menti megyék közös, uniós alapokból történő fejlesztését, az energetikai hálózatok összekapcsolását.
„Ez a megfelelő eszköz olyan megoldások azonosítására, amelyek a kisebbségek hídszerepét erősítik, a két ország közeledését segítik” – idézte az MTI a román külügyminisztert. Hozzátette: Románia ragaszkodik a kölcsönösség elvéhez. Vagyis azt szeretné, ha a magyarországi román és romániai magyar kisebbség jogai „egyensúlyba kerülnének”, és a magyarországi románok ugyanazokat a jogokat élveznék, mint a romániai magyarok az anyanyelvű oktatás, a kultúra és a kisebbségek nyelvén működő tömegtájékoztatási eszközök támogatása terén.
Teodor Meleșcanu szerint Bukarest a tusnádfürdői rendezvény előtt (a kisebbségekkel kapcsolatos nyilvános üzenetek tekintetében) következetesen óvatosságra intette a magyar felet. Mindazonáltal természetesnek nevezte, hogy Orbán Viktor a Bálványosi Nyári Szabadegyetemen nyilvánosan beszélt országa külpolitikai opcióiról.
Arra a kérdésre, hogy Románia egyetért-e a magyar miniszterelnök külpolitikai nézeteivel, Meleșcanu elmondta: Romániának megvannak a saját prioritásai, amelyek az ország uniós és NATO-integrációjának erősítését, az Egyesült Államokhoz fűződő stratégiai partnerség erősítését, a konvergencia javítását, és az uniós szolidaritás erősítését célozzák. „Ami az Oroszország-politikát illeti, kívánatos lenne, hogy az Európai Unió javítsa viszonyát Moszkvával, ez azonban nem jelenti azt, hogy az uniónak mindent el kell fogadnia, amit Oroszország akar” – szögezte le a külügyminiszter.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!