A pártok képviselői a járványügyi előírásoknak megfelelően védőmaszkot viselve egyeztetnek
Fotó: Cristian Ghinea/Facebook
Lezajlott az első tárgyalási forduló szombaton a kormánykoalícióra készülő Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetségből és a Szabadság Egység és Szolidaritás Pártjából álló USR-PLUS, valamint az RMDSZ között. Bukaresti sajtóértesülések szerint markáns nézeteltérés alakult ki a felek között a kormányzati és a parlamenti vezetői tisztségek elosztása kapcsán.
2020. december 12., 17:342020. december 12., 17:34
2020. december 12., 19:122020. december 12., 19:12
A jobbközép alakulatok között három szinten zajlanak a tárgyalások: politikai vonalon, a kormányprogramról, valamint a parlamenti többség működéséről; ezeket az egyeztetéseket eltérő összetételű tárgyalóbizottságok alkotják. A három alakulat a több órás, új parlamenti többség létrehozását célzó szombati megbeszéléseket követően közös sajtónyilatkozatot tett közzé. Ebben az szerepel, hogy a politikai tárgyalásokon mindegyik alakulat kifejtette álláspontját a koalíció megszervezéséről és annak működéséről.
„A felek lefektették a parlamenti együttműködés alapjait, amelyek a többség működését elősegítik. A három alakulat vezetői kinyilvánították azt a szándékukat, hogy stabil kormányzásra van szüksége Romániának, amely megoldást nyújthat a válságból való kilábalásban, és elhozza azokat a reformokat, amelyekre szüksége van az országnak” – olvasható a Ludovic Orban, a PNL elnöke, Dan Barna és Dacian Cioloș, az USR-PLUS társelnökei, valamint Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke által jegyzett közleményben. Hozzátették, a politikai alakulatok vasárnap folytatják az egyeztetéseket, ezzel kapcsolatban a következő napokban is közös, hivatalos tájékoztatókat küldenek.
A román sajtó eközben arról tudósít, hogy a három jobbközép alakulat között tulajdonképpen megfeneklettek a tárgyalások szombaton. A legfőbb nézeteltérés amiatt alakult ki, hogy a PNL magának vindikálja a miniszterelnöki, valamint a két házelnöki tisztséget, vagyis a képviselőház és a szenátus irányítását is. Ezzel azonban az RMDSZ és az USR-PLUS sem ért egyet, szerintük egy hárompárti koalícióban „igazságosan” el kell osztani ezeket a magasrangú pozíciókat. Az RMDSZ és az USR-PLUS pártszövetség vezetői egyaránt úgy vélik: amennyiben a liberálisok adják a kormányfőt, akkor a szenátus és a képviselőház elnöki tisztsége őket illeti meg.
Mint ismeretes, a PNL Florin Cîțu jelenlegi pénzügyminisztert terjesztette fel miniszterelnök-jelöltként, ugyanakkor a képviselőház irányítását a kormányfői posztról a december 6-ai parlamenti választások után lemondott Ludovic Orban pártelnök szemelte ki magának.
Normális politikai egyeztetéseknek nevezte a szombaton lezajlott hárompárti koalíciós tárgyalásokat Benedek Zakariás, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, aki szerint a felek részéről egyelőre „tapogatózás történt”. Lapunk megtudta, a szövetség megszerezte két szenátusi és két képviselőházi szakbizottság ir&
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
szóljon hozzá!