Fotó: Kristó Róbert
Módosításokkal elfogadta hétfőn a bukaresti szenátus jogi bizottsága az államelnök-választás előre hozását lehetővé tevő, az RMDSZ által előterjesztett törvénytervezetet. Később a felsőház plénuma is megszavazta a javaslatot.
2024. február 26., 17:342024. február 26., 17:34
2024. február 26., 19:052024. február 26., 19:05
Az eredeti jogszabályjavaslat szerint a választásokat legkésőbb 90 nappal az államfő mandátumának lejárta előtt kell megtartani. A jogi bizottságban ez Laura Moagher szociáldemokrata szenátor javaslatára úgy módosult, hogy a választásokat legkésőbb három hónappal az elnök mandátum lejárta előtt kell megtartani.
A kormány legalább 75 nappal a szavazás dátuma előtt egy határozatban kitűzi a választások időpontját. A bizottsági vitán Laura Moagher kifejtette: a tervezet nem sérti a Velencei Bizottságnak azt az ajánlását, miszerint kevesebb mint egy évvel a választások előtt kerülendő a választási törvények módosítása, mert ezek a módosítások szerinte „nem tartoznak a választások kimenetelét meghatározó tényezők közé”. A politikus szerint nem sérül az alkotmánynak az az előírása sem, amely szerint az államfő mandátuma az újonnan megválasztott elnök beiktatásáig tart.
Összevonja a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) alkotta kormánykoalíció az európai parlamenti, valamint a helyhatósági választásokat, mindkét megmérettetést június 9-én rendezik.
Cristian Niculescu-Tâgârlaş nemzeti liberális párti (PNL) szenátor, a jogi bizottság elnöke a tervezet vitáján elmondta, hogy az államfő jogköre nem változik az új elnök megválasztása után. Hozzátette: a tervezet időt hagy majd az új elnöknek felkészülni arra, hogy átvegye a megbízatást a hivatalban lévő államfőtől. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szenátora nem szavazta meg a törvénytervezetet. Arra hivatkozott, hogy fölösleges volt módosítani az eredeti jogszabályjavaslaton, mert így a szöveg még pontatlanabbá vált.
Ez a hosszabb időszak szerintük lehetővé teszi az újonnan megválasztott államfő felkészülését a hivatalba lépésre. Az RMDSZ jogszabályjavaslata az államelnök-választásról szóló 2004/370-es számú törvényt módosítja. Hétfőn délután a szenátus plénuma is elfogadta az államelnök-választás előre hozását lehetővé tevő javaslatot. Az előterjesztés 76 támogató és 20 elutasító szavazatot kapott.
Mint arról beszámoltunk, a stabilitás és a szélsőséges pártok visszaszorítása érdekében választási szövetségre lépett, valamint az európai parlamenti és önkormányzati választások összevonásáról döntött a kormánykoalíciót alkotó román Szociáldemokrata Párt (PSD) és Nemzeti Liberális Párt (PNL). Marcel Ciolacu kormányfő, a PSD, valamint Nicolae Ciucă, a PNL elnöke február 21-én, szerdán bejelentette, hogy előrehozzák szeptemberre az eredetileg decemberben tartandó elnökválasztást is, a parlamenti választás azonban marad decemberben.
Erdély az egyik fő tétje annak, hogy a bukaresti kormánykoalíciót alkotó PSD és a PNL a választások összevonása mellett döntött – jelentette ki a Krónika kérdésére Barabás T. János, a Magyar Külügyi Intézet vezető elemzője.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
szóljon hozzá!