Sahed típusú drón Képünk illusztráció
Fotó: Wikipédia
Orosz gyártmányú drón maradványaira bukkantak hétfőn a román védelmi minisztérium munkatársai Tulcea megyében, ahol a hétvégén riasztották a lakosságot a légi járművek behatolása miatt. A miniszterelnök szerint provokációról van szó.
2024. szeptember 09., 16:522024. szeptember 09., 16:52
2024. szeptember 09., 17:252024. szeptember 09., 17:25
A bukaresti védelmi tárca hétfőn délután adott ki jelentést arról, hogy a Tulcea megyei Periprava település közelében megtalálták egy orosz drón darabjait. A román hadsereg katonái vasárnap óta kutatnak a térségben, miután az eddigi információk szerint személyzet nélküli orosz légi járművek behatoltak a román légtérbe.
A védelmi tárca közölte, hogy az ugyancsak Tulcea megyei Caraorman település környékén is folyik a kutatás, feltételezések szerint ugyanis itt is vannak dróndarabok. A közlemény kitért arra is, hogy az orosz drón lehetséges becsapódási zónái településeken kívüli, lakatlan mocsaras területek.
Marcel Ciolacu kormányfő a román légtérbe vasárnap behatoló orosz drónokról hétfőn kijelentette, hogy Románia valós időben reagált, és F16-os repülőgépekkel figyelte a helyzetet, de megjegyezte, hogy ezeknek a drónoknak nem voltak romániai célpontjaik. A miniszterelnök szerint emiatt nem volt szükség arra, hogy Románia más lépéseket is tegyen.
„Ha a drónoknak romániai célpontjai lettek volna, természetesen Románia tett volna bizonyos lépéseket” – jegyezte meg Ciolacu. A kormányfő provokációnak nevezte az incidenst, és megjegyezte, hogy az oroszok így tesztelik a környező országok reagálási képességeit. Ciolacu a hétvégén még úgy nyilatkozott, hogy nem történtek „különösebb problémák” a térségben, emiatt a román ellenzék elítélte a miniszterelnök hozzáállását.
Mint arról beszámoltunk, a védelmi minisztérium vasárnapi tájékoztatása szerint „lehetséges becsapódási zónát” azonosított Tulcea megyében a Duna menti ukrán célpontok ellen hajnalban végrehajtott orosz dróntámadások nyomán. A tárca közleménye szerint azonosítottak Románia légterében egy drónt, amely Ukrajna irányában hagyta el az ország területét. Hajnali 2 óra 20 perckor, illetve 2 óra 38 perckor figyelmeztető üzenetet küldtek a Tulcea és Konstanca megyei lakosságnak a RO-ALERT rendszeren. Ugyanakkor hajnali 4 óra 8 percig két F-16-os vadászgép ellenőrizte és felügyelte a légteret – közölte még a tárca.
Magyarázatot vár az államfőtől és a miniszterelnöktől az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a Románia légterébe behatolt orosz drónokkal kapcsolatban. A bukaresti külügyminisztérium tiltakozik.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!