A drónok behatolása miatt két román F-16-os vadászgép két órán keresztül ellenőrizte és felügyelte a légteret
Fotó: Bogdan Pantilimon/Román légierő
Magyarázatot vár az államfőtől és a miniszterelnöktől az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a Románia légterébe behatolt orosz drónokkal kapcsolatban. A bukaresti külügyminisztérium tiltakozik.
2024. szeptember 08., 20:012024. szeptember 08., 20:01
2024. szeptember 08., 20:182024. szeptember 08., 20:18
Mint arról beszámoltunk, orosz drónt észleltek vasárnapra virradóra Románia légterében, és Tulcea megyében lehetséges „becsapódási zónát” is azonosítottak a védelmi minisztérium szerint. A tárca közölte, hogy a hadsereg radarjai egy orosz drónt azonosítottak, amely Ukrajna irányába hagyta el az országot.
A hatóságok hajnali 2 óra 20 perckor és 2 óra 40 perckor figyelmeztető üzenetet is küldtek a Ro-Alert rendszeren keresztül a Tulcea és Konstanca megyei lakosságnak. Az észlelés időpontjától hajnali 4 óra 8 percig két román F-16-os vadászgép ellenőrizte és felügyelte a légteret. A tárca azt is közölte, hogy a rendelkezésre álló adatok alapján a Tulcea megyei Periprava település közelében, lakatlan területen egy lehetséges becsapódási zónát is azonosítottak, a környék átvizsgálása folyamatban van.
Marcel Ciolacu kormányfő a Digi24 beszámolója szerint úgy nyilatkozott, nem történtek „különösebb problémák” a térségben. „Ez van” – jegyezte meg a szociáldemokrata (PSD) miniszterelnök, hozzátéve: az éjszaka folyamán telefonon, reggel pedig egy kávé mellett egyeztetett a témában Angel Tîlvăr védelmi miniszterrel. Marcel Ciolacu úgy vélekedett, a hasonló incidensek egyre gyakoribbakká válnak majd az ukrán gabonaexport miatt.
Elena Lasconi, az USR elnöke Facebook-bejegyzésében azt írta, felháborítónak tartja, hogy a romániai lakosság többet tudott meg az incidensről az ukrán hatóságoktól, mint a román illetékesektől. „Az éjszaka orosz drónok léptek át Románia légterébe, és a román hatóságok mindössze egy RO-Alert üzenetet küldtek erről Konstanca és Tulcea megye lakosságának. Iohannis elnök úr, Ciolacu miniszterelnök úr, elmagyarázzák nekünk, hogy mi történik? Mi a valós helyzet, és mit tesz Románia?” – fogalmazott Elena Lasconi.
Az ellenzéki párt elnöke, államfőjelöltje emlékeztetett, hogy tavasszal a román hadsereg vezérkari főnöke a vonatkozó jogszabályok módosítását kérte úgy, hogy azok tegyék lehetővé az ország légterébe illetéktelenül behatoló drónok lelövését. „Ciolacu úr, 60 százalékos többsége van a parlamentben, tesz valamit? Ciucă tábornoknak van beleszólása, vagy a főnöke, Klaus Iohannis nem engedi? Románia tagja a NATO-nak, és ez nagyszerű dolog, az országnak azonban komoly politikusokra van szüksége a nehéz helyzetekben” – tette hozzá Lasconi.
A szaktárca közleményében az ukrán lakosság és civil infrastruktúra elleni sorozatos orosz támadások leállítását, illetve a nemzetközi jogi normák tiszteletben tartását követeli, beleértve Románia légterének sérthetetlenségét is. A minisztérium közölte, folyamatosan tájékoztatja a szövetséges országokat és a NATO illetékeseit a román–ukrán határnál történő eseményekről, beleértve ezt az incidenst is.
„Lehetséges becsapódási zónát” azonosított a védelmi minisztérium Tulcea megyében a Duna menti ukrán célpontok ellen vasárnapra virradóra végrehajtott orosz dróntámadások nyomán.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
1 hozzászólás