A drónok behatolása miatt két román F-16-os vadászgép két órán keresztül ellenőrizte és felügyelte a légteret
Fotó: Bogdan Pantilimon/Román légierő
Magyarázatot vár az államfőtől és a miniszterelnöktől az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a Románia légterébe behatolt orosz drónokkal kapcsolatban. A bukaresti külügyminisztérium tiltakozik.
2024. szeptember 08., 20:012024. szeptember 08., 20:01
2024. szeptember 08., 20:182024. szeptember 08., 20:18
Mint arról beszámoltunk, orosz drónt észleltek vasárnapra virradóra Románia légterében, és Tulcea megyében lehetséges „becsapódási zónát” is azonosítottak a védelmi minisztérium szerint. A tárca közölte, hogy a hadsereg radarjai egy orosz drónt azonosítottak, amely Ukrajna irányába hagyta el az országot.
A hatóságok hajnali 2 óra 20 perckor és 2 óra 40 perckor figyelmeztető üzenetet is küldtek a Ro-Alert rendszeren keresztül a Tulcea és Konstanca megyei lakosságnak. Az észlelés időpontjától hajnali 4 óra 8 percig két román F-16-os vadászgép ellenőrizte és felügyelte a légteret. A tárca azt is közölte, hogy a rendelkezésre álló adatok alapján a Tulcea megyei Periprava település közelében, lakatlan területen egy lehetséges becsapódási zónát is azonosítottak, a környék átvizsgálása folyamatban van.
Marcel Ciolacu kormányfő a Digi24 beszámolója szerint úgy nyilatkozott, nem történtek „különösebb problémák” a térségben. „Ez van” – jegyezte meg a szociáldemokrata (PSD) miniszterelnök, hozzátéve: az éjszaka folyamán telefonon, reggel pedig egy kávé mellett egyeztetett a témában Angel Tîlvăr védelmi miniszterrel. Marcel Ciolacu úgy vélekedett, a hasonló incidensek egyre gyakoribbakká válnak majd az ukrán gabonaexport miatt.
Elena Lasconi, az USR elnöke Facebook-bejegyzésében azt írta, felháborítónak tartja, hogy a romániai lakosság többet tudott meg az incidensről az ukrán hatóságoktól, mint a román illetékesektől. „Az éjszaka orosz drónok léptek át Románia légterébe, és a román hatóságok mindössze egy RO-Alert üzenetet küldtek erről Konstanca és Tulcea megye lakosságának. Iohannis elnök úr, Ciolacu miniszterelnök úr, elmagyarázzák nekünk, hogy mi történik? Mi a valós helyzet, és mit tesz Románia?” – fogalmazott Elena Lasconi.
Az ellenzéki párt elnöke, államfőjelöltje emlékeztetett, hogy tavasszal a román hadsereg vezérkari főnöke a vonatkozó jogszabályok módosítását kérte úgy, hogy azok tegyék lehetővé az ország légterébe illetéktelenül behatoló drónok lelövését. „Ciolacu úr, 60 százalékos többsége van a parlamentben, tesz valamit? Ciucă tábornoknak van beleszólása, vagy a főnöke, Klaus Iohannis nem engedi? Románia tagja a NATO-nak, és ez nagyszerű dolog, az országnak azonban komoly politikusokra van szüksége a nehéz helyzetekben” – tette hozzá Lasconi.
A szaktárca közleményében az ukrán lakosság és civil infrastruktúra elleni sorozatos orosz támadások leállítását, illetve a nemzetközi jogi normák tiszteletben tartását követeli, beleértve Románia légterének sérthetetlenségét is. A minisztérium közölte, folyamatosan tájékoztatja a szövetséges országokat és a NATO illetékeseit a román–ukrán határnál történő eseményekről, beleértve ezt az incidenst is.
„Lehetséges becsapódási zónát” azonosított a védelmi minisztérium Tulcea megyében a Duna menti ukrán célpontok ellen vasárnapra virradóra végrehajtott orosz dróntámadások nyomán.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
1 hozzászólás