A drónok behatolása miatt két román F-16-os vadászgép két órán keresztül ellenőrizte és felügyelte a légteret
Fotó: Bogdan Pantilimon/Román légierő
Magyarázatot vár az államfőtől és a miniszterelnöktől az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a Románia légterébe behatolt orosz drónokkal kapcsolatban. A bukaresti külügyminisztérium tiltakozik.
2024. szeptember 08., 20:012024. szeptember 08., 20:01
2024. szeptember 08., 20:182024. szeptember 08., 20:18
Mint arról beszámoltunk, orosz drónt észleltek vasárnapra virradóra Románia légterében, és Tulcea megyében lehetséges „becsapódási zónát” is azonosítottak a védelmi minisztérium szerint. A tárca közölte, hogy a hadsereg radarjai egy orosz drónt azonosítottak, amely Ukrajna irányába hagyta el az országot.
A hatóságok hajnali 2 óra 20 perckor és 2 óra 40 perckor figyelmeztető üzenetet is küldtek a Ro-Alert rendszeren keresztül a Tulcea és Konstanca megyei lakosságnak. Az észlelés időpontjától hajnali 4 óra 8 percig két román F-16-os vadászgép ellenőrizte és felügyelte a légteret. A tárca azt is közölte, hogy a rendelkezésre álló adatok alapján a Tulcea megyei Periprava település közelében, lakatlan területen egy lehetséges becsapódási zónát is azonosítottak, a környék átvizsgálása folyamatban van.
Marcel Ciolacu kormányfő a Digi24 beszámolója szerint úgy nyilatkozott, nem történtek „különösebb problémák” a térségben. „Ez van” – jegyezte meg a szociáldemokrata (PSD) miniszterelnök, hozzátéve: az éjszaka folyamán telefonon, reggel pedig egy kávé mellett egyeztetett a témában Angel Tîlvăr védelmi miniszterrel. Marcel Ciolacu úgy vélekedett, a hasonló incidensek egyre gyakoribbakká válnak majd az ukrán gabonaexport miatt.
Elena Lasconi, az USR elnöke Facebook-bejegyzésében azt írta, felháborítónak tartja, hogy a romániai lakosság többet tudott meg az incidensről az ukrán hatóságoktól, mint a román illetékesektől. „Az éjszaka orosz drónok léptek át Románia légterébe, és a román hatóságok mindössze egy RO-Alert üzenetet küldtek erről Konstanca és Tulcea megye lakosságának. Iohannis elnök úr, Ciolacu miniszterelnök úr, elmagyarázzák nekünk, hogy mi történik? Mi a valós helyzet, és mit tesz Románia?” – fogalmazott Elena Lasconi.
Az ellenzéki párt elnöke, államfőjelöltje emlékeztetett, hogy tavasszal a román hadsereg vezérkari főnöke a vonatkozó jogszabályok módosítását kérte úgy, hogy azok tegyék lehetővé az ország légterébe illetéktelenül behatoló drónok lelövését. „Ciolacu úr, 60 százalékos többsége van a parlamentben, tesz valamit? Ciucă tábornoknak van beleszólása, vagy a főnöke, Klaus Iohannis nem engedi? Románia tagja a NATO-nak, és ez nagyszerű dolog, az országnak azonban komoly politikusokra van szüksége a nehéz helyzetekben” – tette hozzá Lasconi.
A szaktárca közleményében az ukrán lakosság és civil infrastruktúra elleni sorozatos orosz támadások leállítását, illetve a nemzetközi jogi normák tiszteletben tartását követeli, beleértve Románia légterének sérthetetlenségét is. A minisztérium közölte, folyamatosan tájékoztatja a szövetséges országokat és a NATO illetékeseit a román–ukrán határnál történő eseményekről, beleértve ezt az incidenst is.
„Lehetséges becsapódási zónát” azonosított a védelmi minisztérium Tulcea megyében a Duna menti ukrán célpontok ellen vasárnapra virradóra végrehajtott orosz dróntámadások nyomán.
Folytatódik a médiaoktatás az iskolákban, miután az oktatási minisztérium együttműködési megállapodást írt alá a Független Újságírásért Központtal – jelentette be hétfőn a Facebook-oldalán Ligia Deca.
Első házként elfogadta hétfőn a szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint balesetokozás esetén harmadával nő a járművek tiltott átengedésének büntetési tétele; ha a baleset áldozatokat követel, szintén egyharmaddal nő a büntetési tétel.
Üdvözölte hétfőn Alexandru Rafila egészségügyi miniszter a gyógyszertári immunizációt.
Nicolae Ceauşescu nacionálkommunista diktátor jobb elnök volt, mint azok, akik az 1989-es forradalom után követték őt – véli George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és a koalíciós partner Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetője, Nicolae Ciucă juthat be az elnökválasztás második fordulójába – derül ki egy friss felmérésből.
Hónapról hónapra nő a csomagolóanyag-visszaváltó automaták száma, a betétdíjas visszaváltási rendszer (SGR) két rekordot is elért – jelentette be hétfőn Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
A Prahova megyei hegyimentők arra kérik a turistákat, hogy ne merészkedjenek a Bucsecs-, Csukás- és Baj-hegység magaslati régióiba, mert ezeket jelenleg köd és hó borítja és erős szél fúj.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
Idén októberben 4 706 791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28 077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban. Az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
1 hozzászólás