Ígérik: egy Patriot rendszer átadásával Románia nem marad védelem nélkül
Fotó: Román védelmi minisztérium
Döntő házként megszavazta kedden a képviselőház a Patriot légvédelmi rakétarendszerek harmadik félnek történő adományozását lehetővé tevő törvénytervezetet.
2024. szeptember 03., 13:302024. szeptember 03., 13:30
A javaslatot 245 képviselő támogatta, 29-en ellene szavaztak, egy törvényhozó tartózkodott. A jogszabályjavaslat parlamenti elfogadása lehetővé teszi a kormánynak, hogy egy Patriot légvédelmi rakétarendszert adományozzon egy harmadik félnek.
A beszerzéssel járó adók és illetékek kifizetése a védelmi minisztérium feladata lesz – közölte az Agerpres.
A képviselőházi vitán Mircia Chelaru AUR-os képviselő kijelentette, hogy támogatja ugyan az ukránok erőfeszítéseit, de Romániának katonai és külpolitikájában fel kell hagynia az „ingyen engedelmességgel” és az „állandó hernyópolitikával”. Kifejtette, megengedhetetlennek tartja, hogy egy „katasztrofális költségvetési deficittel” küzdő, „leszegényedett” ország adományozást vállaljon, majd meg akarja erősíteni műveleti képességét olyan forrásokból, amelyek egyelőre bizonytalanok. Chelaru azt is bejelentette, hogy az AUR frakciója a tervezet ellen fog szavazni.
Anamaria Gavrilă független (volt AUR-os) képviselő kijelentette, hogy a Legfelsőbb Védelmi Tanácsnak (CSAT) nem állt jogában a Patriot légvédelmi rendszer adományozásáról döntenie, és most ez az oka, hogy újabb rendszer beszerzésére kért engedélyt a parlamenttől. A törvényhozó szerint a Patriot valós értéke nem egymilliárd euró, hanem sokkal több, mert Románia szomszédságában háború dúl, és a légvédelmi rendszer értékét azoknak a lehetséges emberi és anyagi károknak alapján kell megszabni, amelyek keletkezését megelőzheti egy ilyen rendszer az elkövetkező 10 évben.
Nicu Fălcoi USR-s képviselő azzal érvelt a tervezet mellett, hogy a térség államai valamennyien adományoztak különböző hadi felszereléseket Ukrajnának, annak érdekében, hogy távol tartsák a háborút határaiktól.
– magyarázta. Mihai Fifor PSD-s képviselő azt mondta felszólalásában, Romániának NATO-tagállamként kötelezettségei vannak, és semmi mást nem tesz, mint csatlakozik az Ukrajna támogatását célzó kollektív erőfeszítéshez. Nyomatékosította: egy Patriot rendszer átadásával Románia nem marad védelem nélkül. A képviselőház döntő törvényhozási fórumként szavazott ebben az ügyben.
Több mint 16 millió szál csempészett cigarettát és közel 500 kilogramm dohányt foglaltak le a rendőrök az év első három hónapjában – tájékoztatott szombaton a román rendőrség.
Az ország mintegy felét érintő első- és másodfokú viharriasztásokat bocsátott ki szombaton felhőszakadások és légköri instabilitás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A kiadások csökkentését és a beruházások növelését folytatni kell – állapította meg Tánczos Barna pénzügyminiszter azzal kapcsolatban, hogy idén március végén 2,28 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány.
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
Az alkotmánybíróság is megfellebbezte pénteken a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő határozatát felfüggesztő csütörtöki bírósági ítéletet – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Alig több mint egy hét alatt, április 8. és 17. között több mint 130, a 2024. decemberi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megsemmisítésére vagy felfüggesztésére irányuló keresetet nyújtottak be a román táblabíróságokon – írja a <a href="https://hotnews.ro/
A George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje amerikai népszerűsítésére vonatkozó a szerződés nem lépett hatályba, és az ilyen szolgáltatásokért nem fizettek pénzt – közölte az érintett amerikai lobbicég.
A CSM az Igazságügyi Felügyelethez fordul annak a bírónak az ügyében, aki egy, a jogi szakértők által keményen bírált döntéssel felfüggesztette a tavalyi elnökválasztás első fordulójának eredményét megsemmisítő alkotmánybírósági döntést.
szóljon hozzá!