Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
Ellenszavazat nélkül, egyetlen tartózkodással elfogadta a bukaresti képviselőház kedden a büntetett előéletűek megválaszthatóságát korlátozó alkotmánymódosító törvényjavaslatot, amelyet a „Bűnözők nélküli közéletet” jelmondatú mozgalom polgári kezdeményezésként terjesztett a parlament elé.
2020. július 14., 21:592020. július 14., 21:59
2020. július 14., 22:202020. július 14., 22:20
Az utóbbi évek korrupcióellenes tüntetéseinek szólamait zászlajára tűző Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) csaknem egymillió támogató aláírást gyűjtött a kezdeményezéshez, amely alaptörvénybe foglalná, hogy Romániában nem választható a törvényhozásba, a helyi közigazgatásba vagy az államelnöki tisztségbe olyan állampolgár, akit jogerősen szabadságvesztésre ítéltek szándékosan elkövetett bűncselekmény miatt, mindaddig, amíg meg nem szűnnek az ítélet következményei.
A civil szervezetek és az akkori jobbközép ellenzék a 2016-tól tavaly őszig Bukarestben kormányon lévő Szociáldemokrata Párt (PSD) elleni tüntetések központi témájává tették a korrupcióellenes jelszavakat, szerintük ugyanis
Miután a PSD tavaly emiatt elvesztette az európai parlamenti választásokat, a párt akkori vezetője, Liviu Dragnea házelnök pedig korrupcióért börtönbe került, a PSD is olyan alkotmánymódosítást javasolt, amely kizárná a priusszal rendelkezőket a közéletből, de
Most a választások közeledtével – némiképp váratlanul – tűzte a rendkívüli parlamenti ülésszak napirendjére a képviselőház baloldali többsége a „Bűnözők nélküli közéletet” mozgalom alkotmánymódosító törvénytervezetét.
Dan Barna, az USR elnöke „történelminek” minősítette a képviselőházi konszenzust, és úgy vélekedett, hogy a járványügyi helyzet miatt is
Ehhez arra lenne szükség, hogy a kétkamarás parlament szenátusa is szövegmódosítás nélkül, 30 nappal a helyhatósági választások előtt kétharmados többséggel megszavazza az alkotmánymódosító törvénytervezetet.
Romániában kétharmados parlamenti többség, valamint érvényes és eredményes népszavazás is szükséges az alkotmány módosításához.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.
szóljon hozzá!