Fotó: Cătălin Drulă/Facebook
Jóváhagyta az Egyesült Jobboldal Szövetség (ADU) indulását a választásokon kedden a legfelsőbb bíróság, megsemmisítve ezzel a Központi Választási Iroda (BEC) vasárnapi döntését.
2024. március 19., 14:142024. március 19., 14:14
A bírákból, az Állandó Választási Hatóság vezetőiből és a parlamenti pártok képviselőiből álló testület a jobboldali választási szövetség megalapításáról szóló megállapodás iktatását a PMP elnöke körüli ellentmondásokra hivatkozva utasította el, a pártnyilvántartásban ugyanis Eugen Tomac helyett Cristian Diaconescu szerepel elnökként.
Arra hivatkoztak, hogy 2020-ban a PSD is úgy indult a választásokon, hogy nem az akkor hivatalban levő elnök neve szerepelt a pártnyilvántartásban.
Egyébként az indulás feltételei közt nem is szerepel, hogy a nyilvántartásban az aktuális elnök nevének kell ott lennie.
– mondta Cătălin Drulă, az USR elnöke.
„Örülök, hogy győzött az egyesülési szabadság és a demokrácia. Romániában nincs minden veszve, jogunk van a románokhoz fordulni, és június 9-én bizalmat kérni tőlük. Az Egyesült Jobboldal újra a szavazólapon van, miután a PSD megpróbált minket kiiktatni” – reagált Eugen Tomac, a PMP elnöke.
„A legfelsőbb bíróság döntése bizonyítja, hogy a Központi Választási Iroda eredeti döntését a demokráciával szemben ellenséges, a PSD által irányított politikai többség befolyásolta, amely csúfos kudarcot vallott az Egyesült Jobboldal Szövetség jelöltségének megakadályozására tett kísérletében” – közölte a Jobboldali Erő az ítéletet kommentálva.
Tagadja Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, hogy köze lenne ahhoz, hogy a Központi Választási Iroda (BEC) elutasította az Egyesült Jobboldal Szövetség megalapításáról szóló megállapodás iktatását.
Elutasította a Központi Választási Iroda (BEC) vasárnap három román ellenzéki párt választási szövetségének létrehozásáról szóló kezdeményezést; az alakulatok a balliberális hatalmat bírálják, és bírósághoz fordulnak.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!