Fotó: Cătălin Drulă/Facebook
Jóváhagyta az Egyesült Jobboldal Szövetség (ADU) indulását a választásokon kedden a legfelsőbb bíróság, megsemmisítve ezzel a Központi Választási Iroda (BEC) vasárnapi döntését.
2024. március 19., 14:142024. március 19., 14:14
A bírákból, az Állandó Választási Hatóság vezetőiből és a parlamenti pártok képviselőiből álló testület a jobboldali választási szövetség megalapításáról szóló megállapodás iktatását a PMP elnöke körüli ellentmondásokra hivatkozva utasította el, a pártnyilvántartásban ugyanis Eugen Tomac helyett Cristian Diaconescu szerepel elnökként.
Arra hivatkoztak, hogy 2020-ban a PSD is úgy indult a választásokon, hogy nem az akkor hivatalban levő elnök neve szerepelt a pártnyilvántartásban.
Egyébként az indulás feltételei közt nem is szerepel, hogy a nyilvántartásban az aktuális elnök nevének kell ott lennie.
– mondta Cătălin Drulă, az USR elnöke.
„Örülök, hogy győzött az egyesülési szabadság és a demokrácia. Romániában nincs minden veszve, jogunk van a románokhoz fordulni, és június 9-én bizalmat kérni tőlük. Az Egyesült Jobboldal újra a szavazólapon van, miután a PSD megpróbált minket kiiktatni” – reagált Eugen Tomac, a PMP elnöke.
„A legfelsőbb bíróság döntése bizonyítja, hogy a Központi Választási Iroda eredeti döntését a demokráciával szemben ellenséges, a PSD által irányított politikai többség befolyásolta, amely csúfos kudarcot vallott az Egyesült Jobboldal Szövetség jelöltségének megakadályozására tett kísérletében” – közölte a Jobboldali Erő az ítéletet kommentálva.
Tagadja Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, hogy köze lenne ahhoz, hogy a Központi Választási Iroda (BEC) elutasította az Egyesült Jobboldal Szövetség megalapításáról szóló megállapodás iktatását.
Elutasította a Központi Választási Iroda (BEC) vasárnap három román ellenzéki párt választási szövetségének létrehozásáról szóló kezdeményezést; az alakulatok a balliberális hatalmat bírálják, és bírósághoz fordulnak.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
Az alkotmánybíróság szerint az antiszemitizmus elleni küzdelemről és a legionárius szervezetek betiltásáról szóló törvény világos és kiszámítható.
Több mint 4,5 millió lejes – 950 000 eurós – vezetői juttatást kellett volna kapnia idén Marius Grăjdannak, az állam protokollingatlanokat kezelő protokollalap (RA-APPS) vezérigazgatójának a 2024-es, hivatalosan jóváhagyott mérleg szerint.
szóljon hozzá!