Fotó: Pinti Attila
Az eltörléskultúra új, „neobolsevista” rendszerében kiiktatandó, megsemmisítendő anomáliának, működési zavarnak tűnnek az Orbán Viktor kormányfőhöz hasonló, kreatív gondolkodásra képes politikusok, a román politikum és média pedig egyrészt ennek jegyében állt bele a magyar kormányfő elleni „hadjáratba”, másrészt azért, mert ellenfélnek tekintik – vélekedett a Krónikának nyilatkozva Pászkán Zsolt, a budapesti Külügyi és Külgazdasági Intézet elemzője, Románia-szakértő, aki szerint a konfliktus a kormánykoalíció felrúgására is okot adhat.
2022. augusztus 01., 08:112022. augusztus 01., 08:11
2022. augusztus 01., 15:312022. augusztus 01., 15:31
– Klaus Iohannis államfő, Nicolae Ciucă miniszterelnök, Marcel Ciolacu, a szintén kormányon levő PSD elnöke és Bogdan Aurescu külügyminiszter is bírálta Orbán Viktor magyar kormányfő egyes körök által rasszistának bélyegzett tusnádfürdői beszédét, amelyben a bevándorlás témáját érintette. Miért csatlakoztak a román politikusok magyar kormányfő politikai ellenfelei által alkalmazott diskurzushoz?
– A rövid válasz az, hogy ők maguk is a magyar kormányfő politikai ellenfelei. A hosszabb válasz pedig az, hogy alkalmatlanok bármilyen önálló gondolkodást és a saját országukról, a közeli és távolabbi szomszédságról és általában véve a világról alkotott, kiforrott elképzeléseket feltételező politikai cselekvésre.
Ez nem csak román jelenség, a „nyugati világban” (itt Nyugat-Európára, Észak-Amerikára és e konglomerátum egyéb „útitársaira” – Japán, Ausztrália stb. – gondolok) a több mint félévszázados jólét és viszonylagos nyugalom a politikai döntéshozatali szinteken háttérbe szorította, vagy legjobb esetben is esetlegessé tette, kivételt erősítő szabállyá változtatta a kreatív lépésekre alkalmas valódi politikusok megjelenését, akiknek a helyét észak-amerikai és nyugat-európai oligarchák által fenntartott média segítségével pórázon tartott „mandarinok” (úgynevezett „USAkraták” és „eurokraták”) és „párhuzamos állam” irányította, döntéseiket Twitter-üzenetek alapján és szintjén meghozó tisztviselők vették át. Néhány jó és – sajnos! – egyre több rossz dolog mellett ezt a jelenséget is importáltuk a „rendszerváltás” után, a közép-kelet-európai politikából és döntéshozatali rendszerből is kiszorulóban vannak a politikusok, és ebből következően a kormányokat és a kormányzás különböző szintjeit is szellemileg és intellektuálisan is „alultáplált” „intézők” népesítik be.
Ebben a „nyugati oligarchák és „USAkraták”/„eurokraták” rendelkezésére álló óriási pénzösszegek és más gazdasági eszközök, a nemzeti igazságszolgáltatások neobolsevizmus által már megszállt „központi” igazságszolgáltatási szervek (pl. az Európai Unió Bírósága) és a politikai aktivizmus szintjére süllyesztett és egyneműsített (nemtelenített) „fősodormédiával” létrehozni próbált új rendszerben kiiktatandó, megsemmisítendő anomáliának, működési zavarnak tűnnek az Orbán Viktor kormányfőhöz hasonló politikusok. Az új neobolsevizmus áradatával – szellemi alapok nélkül – csak együtt úszni képes román politikusok részéről „természetes” volt, hogy együtt fognak üvölteni a farkasokkal! Annyi különbséggel, hogy az „európai” neobolsevista „fősodor” igényeinek kényszeres kiszolgálásán kívül, a román politikusok újabb alkalmat találtak arra, hogy újabb „nyugati” támogatást szerezzenek, vagy próbáljanak szerezni a Magyarország és a magyar nemzet egésze és annak a jelenlegi Romániában élő része ellen több mint egy évszázada folytatott információs hadviselésükhöz!
Orbán Viktor Nyugat-párti, de ellenzi a Nyugat, különösen a nyugati vezetők által tanúsított hozzáállást – állapította meg Ion Cristoiu, aki történelminek nevezte a magyar miniszterelnök tusnádfürdői beszédét.
– Befolyásolhatja-e a magyar–román viszonyt a kialakult helyzet, vagy a nyári uborkaszezonban felkapott többi felfújt ügyhöz hasonlóan néhány napon belül feledésbe merül?
– Mindkét lehetőség nyitva áll. Az látható volt, hogy néhány üdítő kivételtől eltekintve a román média titkosszolgálatok, valamint külföldi „szponzorok” által felügyelt/ellenőrzött és pénzelt része teljes fegyverzetét felvonultatta és olyan szintre emelte a magyarok elleni hergelést, aminek lehetnek hosszabb távú következményei.
Majd meglátjuk, hogy az orosz–ukrán háború, a közelgő tél, a nyugat-európai, észak-amerikai gazdaságok már bekövetkezett, vagy várható recessziója milyen irányban mozdítja el a magyar–román viszonyokat (is).
Pászkán Zsolt, a Külügyi és Külgazdasági Intézet Románia-szakértője
Fotó: Facebook
– Ennek már vannak jelei, e sorok írásakor nekem úgy tűnik, hogy elsősorban a Nemzeti Liberális Párton (PNL) belül erősebbek azok a törekvések, melyek ezt jó alkalomnak tartanák az esetleges „dobbantásra”, azaz a kormánykoalíció felszámolására és pártjuk ellenzékbe vonulására. Már a jelenlegi kormánykoalíció létrejöttekor nyilvánvaló volt, hogy ez nem „szerelemházasság”, a PNL és elsősorban Klaus Iohannis elnök politikai baklövései olyan pillanatban verték szét a 2020-as választást követően létrejött koalíciót, amikor egy esetleg Iohannis által megtámogatott PNL-s, vagy egy Iohannis és a liberálisok által megzsarolható szociáldemokrata, PSD-s kisebbségi kormány számára még túl sok lett volna hátra a 2024-es választásig. Ugyanakkor
Különösen akkor, ha a jelenlegi koalíció nem tudja legalább elfogadhatónak „eladható” módon kezelni a most körvonalazódó nemzetközi gazdasági és politikai válságot. A fenti két lehetőség az effektív kormányzás terén látszólag nem érintené hátrányosan az RMDSZ helyzetét, mert a mostani koalíció bármelyik pártja folytatná kisebbségi kormányként, – elvileg – rászorulna az RMDSZ támogatására. De ez nem ennyire egyszerű és egyelőre inkább az látható, hogy a koalíciós társak román pártjai a másik fél számára akarják „érinthetetlenné”, koalícióképtelenné tenni az RMDSZ-t, míg a PSD-n és a PNL-n belül nem születik meg a végleges döntés a koalíció sorsáról. Úgy érzem, hogy a magyar jogkövetelések ebben a fázisban nem játszanak tartalmi, lényegi szerepet, ha esetleg szóba fognak kerülni, akkor csak a román közvéleménynek szánt könnyen érthető politikai csomagolásként szolgálnak majd.
Nincs ok koalíciós válságra, az RMDSZ ugyanis eleget tett partnereivel szemben vállalt kötelezettségeinek, Orbán Viktor pedig nem Romániáról és nem a bukaresti hatóságokról beszélt a Tusványoson – jelentette ki pénteken Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Az RMDSZ-nek nyilvánosan tisztáznia kell az Orbán Viktor tusnádfürdői beszédével kapcsolatos álláspontját – jelentette ki pénteken Klaus Iohannis.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
szóljon hozzá!