Fotó: Kelemen Hunor/Facebook
Nincs ok koalíciós válságra, az RMDSZ ugyanis eleget tett partnereivel szemben vállalt kötelezettségeinek, Orbán Viktor pedig nem Romániáról és nem a bukaresti hatóságokról beszélt a Tusványoson – jelentette ki pénteken Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
2022. július 29., 18:262022. július 29., 18:26
2022. július 29., 18:352022. július 29., 18:35
A bukaresti kormányban miniszterelnök-helyettesi tisztséget betöltő politikust Orbán Viktor tusnádfürdői előadása és annak romániai reakciói kapcsán nyilatkoztatta az Agerpres román közszolgálati hírügynökség. Kelemen elmondta, semmiképpen sincs szó koalíciós válságról. Ilyen ugyanis szerinte abban az esetben áll fenn, ha valaki nem tartja be a kormányprogramot, a koalíciós megállapodást, ha nem tudnak a felek megegyezni a kormányprogram, a politikai napirend valamely pontjáról, vagy ha valaki Románia általános vagy sajátos érdekei ellen vét.
Szerinte nincs ok koalíción belüli konfliktusról beszélni egy politikus beszéde miatt, bárki is lenne az a politikus az Európai Unióból, mert az semmiféle módon nem érinti a romániai kormánykoalíciót, annak teljesítményét. „Orbán nem Romániáról beszélt, Orbán nem a román kormányról és nem a koalícióról beszélt, tehát nincs semmi ok a koalíción belüli feszültségre” – nyilatkozta az RMDSZ elnöke az Agerpresnek, hozzátéve, kész beszélni a magyar miniszterelnök tusványosi nyilatkozatairól a kormánykoalícióban.
Kelemen Hunor megerősítette, hogy az RMDSZ elutasítja az Ukrajna ellen intézett orosz agressziót. Hozzátette, a szövetség semmilyen formában nem ért egyet a háborúval, egy szuverén állam megtámadásával, ebben a kérdésben semmiféle vita nincs az alakulat és koalíciós partnerei között. „Első perctől egyetértettünk ebben. Egyébként pedig lehet bírálni az európai uniós kollégáid által hozott döntéseket, Az Európai Uniót államfők és kormányfők képviselik, ők közösen hozzák meg a döntéseket, a konszenzus ugyanis hozzátartozik az EU kultúrájához. De ez nem jelenti azt, hogy nem szabad bírálatot megfogalmazni bizonyos nézőpontokkal kapcsolatban. Kritizálni szabad, Románia is kritizálhat, Magyarország is kritizálhat, Franciaország is, és mindenki, aki az Unió tagja, mert sem az európai szerződések, sem a csatlakozási szerződés nem tiltja a szólásszabadságot, az eltérő vélemény szabadságát. Ilyen nincs!” – szögezte le a kormányfőhelyettes.
„Én azt szeretném, ha minél több EU-s vezető jönne Romániába és beszélne elképzeléseiről, minél több véleményt és jövőképet hallanánk arról, hogyan tehetnénk könnyebbé az Unió állampolgárainak életét. Azt hiszem, minél több szempontot hallgatnánk meg, annál közelebb kerülnénk az igazsághoz, függetlenül attól, hogy egyetértünk-e vagy sem ezekkel az álláspontokkal” – mondta a politikus.
Az RMDSZ elnöke azt is megemlítette, hogy Orbán Viktor Bécsben pontosított tusványosi nyilatkozatán, leszögezve, hogy elutasítja a rasszizmust, és „azt a bizonyos elhibázott, félreértelmezhető mondatot kiragadták a kontextusból és félreértelmezték.” Az Orbán Viktor beszédét követő tapsról Kelemen Hunor azt mondta, nem lehet megakadályozni, hogy a tusványosi közönség tapsoljon a tisztelet jeléül vagy más megfontolásokból.
„Ami a kollégák jelenlétét illeti, nagyon sok ember volt ott, egyesek kíváncsiságból mennek, kíváncsiak voltak, mit nyilatkozik egy politikus, mit nyilatkozik Orbán miniszterelnök, ahogyan sokan azok közül is kíváncsiak voltak, akik nem voltak ott Tusnádfürdőn, és interneten követték vagy utólag olvasták – románok, magyarok. Sokfélék azok az emberek, akik odamennek és tapsolnak, a taps is sokféle lehet. Egyesek tiszteletből tapsolnak, mások rokonszenvből, megint mások teljesen vagy részlegesen értenek egyet az elhangzottakkal. Mi a gond ezzel? Valószínűleg mindenki más okból tapsol, mindenkit külön kellene megkérdezni, hogy miért tapsolt. Sok oka van. Ha elmegyek egy előadásra, én is tapsolok, akkor is, ha teljes mértékben tetszik, akkor is, ha csak részben tetszik. Nem látom értelmét megmagyarázni, hogy ki miért tapsol meg egy beszédet. Csaknem természetes, hogy ha elmész egy ilyen eseményre, akkor tapsolsz, akkor is, ha egyetértettél, akkor is, ha nem” – jelentette ki Kelemen Hunor.
Iohannis azt mondta, hogy az RMDSZ részéről nyilvános tisztázásra van szükség ebben a kérdésben, mivel a Szövetség képviselői részt vettek az illető eseményen. „Úgy vélem, hogy az RMDSZ részéről nyilvános tisztázásra van szükség, mert az RMDSZ vezetőségének és képviselőinek jelentős része jelen volt azon az eseményen. Meg kell majd magyarázniuk, hogy egyetértettek-e az általuk megtapsolt beszéd tartalmával, ami nagyon komplikált ügy lenne, vagy nem értették, miről van szó, és csak úgy általánosságban tapsoltak a beszédet mondó személynek. Bármi legyen is a magyarázat, ki kell állni vele, és úgy gondolom, hogy a kormánykoalícióban is tisztázásra van szükség” – fogalmazott az államelnök.
Az államfő szerint „Romániában senki sem akar kormányválságot kirobbantani azért, mert egy külföldi közméltóság nem megfelelően nyilatkozott”, de szerinte „nem tehetünk úgy, mintha ezeket a dolgokat nem mondták volna ki, mint ahogy nem tehetünk úgy, mintha ezeket a kijelentéseket nem tapsolták volna meg”.
Az RMDSZ-nek nyilvánosan tisztáznia kell az Orbán Viktor tusnádfürdői beszédével kapcsolatos álláspontját – jelentette ki pénteken Klaus Iohannis.
Románia 27 településén háztetőket rongált meg, fákat és villanypóznákat döntött ki a viharos szél pénteken – közölte az országos katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
Erdélyben készülnek Románia saját gyártású harci drónjai – jelentette be a bukaresti gazdasági minisztérium.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök azt mondja, Emil Hurezeanu külügyminiszterrel „nincs semmi problémája”, de a külügyminisztérium intézményével kapcsolatban vannak fenntartásai.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök pénteken kijelentette, hogy „a magyarok nem Románia ellenségei”, Victor Ponta elnökjelölt pedig „mellébeszél”, amikor azt mondja, hogy soha nem támogatná egy RMDSZ-es pénzügyminiszter kinevezését.
A kormány elsődleges prioritása jelenleg az országos helyreállítási terv (PNRR) megvalósítása, de a következő fontos lépés a közigazgatási-területi átszervezés és a közszféra reformja – jelentette ki pénteken Marcel Ciolacu kormányfő.
Crin Antonescunak kell megnyernie az elnökválasztást ahhoz, hogy Románia a történelem jó oldalán maradjon, különben zavaros időszak következhet az ország számára – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Marcel Ciolacu kormányfő több államtitkárt nevezett ki a munkaügyi, gazdasági, művelődési, közlekedésügyi, befektetési, energiaügyi, mezőgazdasági és egészségügyi minisztériumba.
Hiba volt 2023-ban kirúgni az RMDSZ-t az akkori, a maival megegyező hárompárti koalícióból – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke pénteken.
A demokráciát és a szólásszabadságot sérti a román miniszterelnök szerint, hogy az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) elrendelte egyes újságírók véleménynyilvánításainak törlését az internetes felületekről.
A kormány csütörtökön további három hónappal, 2025. június 30-ig meghosszabbította a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) díjának korlátozását – számolt be a kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Mihai Constantin kormányszóvivő.
1 hozzászólás