Fotó: Erdély Bálint Előd
Idén összesen mintegy 150 ezer hektárnyi területen pusztított tűz Romániában, ami tízszerese a 2006 és 2021 közötti évek átlagának – hívja fel a figyelmet a Környezetvédelmi Őrség volt vezetője, Octavian Berceanu az Európai Erdőtűz-információs Rendszer (EFFIS) adataira hivatkozva.
2022. augusztus 19., 22:112022. augusztus 19., 22:11
Berceanu egy pénteki Facebook-bejegyzésben hangsúlyozza, a tüzekből származó hamu erdősávok hiányában a városok lakóit is veszélyezteti. „A hamu a nagyvárosok tömbház- és betonerdeiben rakódik le, és semmi nem tudja lemosni a járdákról és a tömbházak vagy házak tetejéről. Még az eső sem” – nyomatékosította.
A politikus rámutatott, „volt még meleg más években is”, a tarlótüzek száma tekintetében azonban idén minden korábbi rekord megdőlt Romániában, és „óriási politikai nyomás nehezedik az állami intézményekre, hogy ezeknek a tűzgyújtásoknak az elkövetői maradjanak névtelenek”. Berceanu szerint a polgármesterek politikai érdekek miatt nem hajlandók kiadni a hatóságoknak azoknak a területtulajdonosoknak az adatait, akiknek a földjein felgyújtották a száraz növényzetet.
– fogalmazott.
Az EFFIS adatai szerint idén 149 172 hektárnyi területet érintett tűz Romániában, míg 2006 és 2021 között az éves átlag 14 313 hektár volt. Idén 715 tűzesetet jelentettek, szemben a korábbi 49-es sokéves átlaggal.
Idén a legtöbb tűzeset (egy hét alatt 266) március végén volt, és több mint 61 000 hektárnyi területet érintett. Április második felétől meredeken csökkenni kezdett a tűzesetek száma, majdnem elérve a heti nullát.
Az ország területének 0,63 százalékán pusztított tűz idén, és ezzel az aránnyal Románia európai viszonylatban a második helyen áll, Portugália után (0,95 százalék). A harmadik helyet Spanyolország és Horvátország foglalja el 0,56 százalékkal – közölte az Agerpres hírügynökség.
Minden korábbinál nagyobb területen pusztított erdőtűz Európában az idén az Európai Unió figyelőszolgálatának vasárnap ismertetett adatai szerint.
A Román Rendőrség és a Román Nemzeti Bank (BNR) nevében kezdeményezett hamis telefonhívásokra figyelmeztetett kedden az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
A húsvéti hosszú hétvégén 82 személyt értek tetten a rendőrök jogosítvány nélküli vezetésen, mindannyiuk ellen büntetőeljárás indult – közölte kedden a belügyminisztérium sajtószóvivője.
Az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) kedden elsőfokú (sárga) árvízvédelmi készültséget rendelt el négy megye folyóvizeire.
A román állampolgárok túlnyomó többsége ellenezné az ország kilépését a NATO-ból, illetve az Európai Unióból – derült ki az Atlasintel friss közvélemény-kutatás&aa
Nicușor Dan bukaresti főpolgármester, független államfőjelölt szerint nehéz elképzelni, hogy a Románia, előre választási szövetség jelöltje, Crin Antonescu és Victor Ponta független jelölt bármit is meg fog valósítani.
Április 13. és 20 között 153 panaszt fogadott be és 201-et utasított el a Központi Választási Iroda (BEC) az online térben zajló választási kampánnyal kapcsolatban.
A két, magát szuverenistának hirdető jelölt jut be az elnökválasztás második fordulójába – erre a következtetésre jutott a Sociopol közvélemény-kutató intézet.
Az év első három hónapjában mintegy 700 súlyos közúti baleset történt Romániában, ezekben több mint 240-en haltak meg, és mintegy 520-an sérültek meg súlyosan.
Merénylettől tart George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje – erről ő maga beszélt egy interjúban.
A romániai politikai vezetők a béke és igazságosság iránti elkötelezettség jelképének nevezték az elhunyt Ferenc pápát.
szóljon hozzá!