Fotó: MTI/Illyés Tibor
A pandémia alakulásától függ, hogy mikor folytatódik az új típusú koronavírus-járvány miatt márciusban félbeszakadt tanév Romániában – jelentette be kedden Monica Anisie oktatási miniszter.
2020. április 07., 14:122020. április 07., 14:12
2020. április 07., 15:512020. április 07., 15:51
A tárcavezető rendkívüli sajtótájékoztatóján emlékeztetett: március elején eredetileg két hétre rendelték el az oktatás felfüggesztését, a sürgősségi állapot kihirdetésével azonban automatikusan folytatódott a kényszervakáció. Ez idő alatt online módszerrel folytatták az oktatást a hazai pedagógusok az otthoni elkülönítésbe került diákok számára. Monica Anisie elmondta, a járványügyi helyzet, a sürgősségi állapot alakulásának függvényében indul majd újra az oktatás, amikor minden feltétel adott a diákok és tanáraik biztonságához. Időpontot egyelőre nem lehet kitűzni. Úgy tervezik azonban, hogy
A diákok tanulmányi eredményeit a tanév végén legalább két jeggyel lezárhatják, ezekhez esetenként hozzáadódik a félév végi dolgozat osztályzata. Utóbbi esetében csakis a március 11-éig, vagyis az oktatás felfüggesztésének időpontjáig leadott tananyagból vizsgáztathatnak.
A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ ) beadványt fogalmazott meg az oktatási és kutatási minisztérium vezetősége felé. Ebben az RMPSZ oktatási eljárásokat tartalmazó dokumentum elkészítését, majd kiküldését ajánlja a tanintézetekhez.
Monica Anisie (jobbról a második) szerint szóba sem jöhet a tanév befagyasztása
Fotó: Krónika
Anisie szerint tisztában vannak azzal, hogy egyes közösségekben nehezen megvalósítható az online oktatás. Éppen ezért kötöttek együttműködést a közszolgálati televízióval (a teleiskola beindítása, működtetése érdekében), ugyanakkor folyamatban van táblagépek beszerzése a hátrányos helyzetűek számára.
A tanügyminiszter közölte, az óvodába és előkészítő osztályokba történő beiratkozások dátumát azok után közlik, hogy újraindul a tanítás. Az egyetemi felvételik, beiratkozások az érettségi lebonyolítása után történnek. Monica Anisie elmondta: a felsőoktatás jelenleg sem szünetel. A tanárok az interneten tartják óráikat, és csak a laboratóriumi munkát és a személyes jelenlétet szükségessé tevő alkalmakat kell majd pótolni.
Mint ismeretes, Klaus Johannis államfő hétfőn közölte, hogy egy hónappal, május 15-éig meghosszabbítják a március 16-án kihirdetett rendkívüli állapotot. A hatóságok azonban azt is közölték: ha a járványügyi helyzet kedvezően alakul, már május 15. előtt is feloldhatják a rendkívüli állapotot.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!