Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
A bukaresti 5. kerületi bíróság kedden megalapozatlannak ítélte és elutasította Liviu Dragnea volt szociáldemokrata elnök feltételes szabadlábra helyezését.
2021. április 27., 14:352021. április 27., 14:35
2021. április 27., 16:242021. április 27., 16:24
A döntés nem jogerős, megtámadható. 2019. május 27-én az akkor még kormányon lévő Szociáldemokrata Pártot (PSD) erős kézzel vezető, és a bukaresti kormányt háttérből irányító politikust hivatali visszaélésre történő felbujtásért halmazati büntetésként ítélte három és fél év letöltendő szabadságvesztésre a bukaresti legfelsőbb bíróság, mivel már volt egy szintén korrupcióért kiszabott felfüggesztett börtönbüntetése.
Ezt a jó magaviseletű, bűnbánatot tanúsító elítéltek elvileg büntetésük kétharmadának letöltése után kérhetik, a letöltött időből pedig levonhatók azok a napok, amelyeket munkavégzéssel érdemelt ki. Dragnea korábban külön jogvitába is keveredett a rahovai börtönnel amiatt, hogy tavaly júliustól eltiltották a munkától, amiért egy – egyébként engedélyezett – Skype-beszélgetést arra használt, hogy televíziós interjút adjon egy volt munkatársának.
A bíróság ebben igazat adott neki, és jogerősen elrendelte, hogy a börtön ismerje el azokat a napokat, amelyeket a tavalyi év második felében kaphatott volna, ha nem tiltják el a munkától. Azt viszont nem érte el, hogy „munkaidőnek” ismerjék el azt a hónapot is, amikor koronavírus-fertőzéssel kezelték a börtönkórházban. Bár a PSD egykori elnöke a feltételes szabadlábra helyezés feltételeit teljesítette, az őt rács mögé küldő Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) képviselője a keddi tárgyaláson rámutatott: Dragnea – miként az tavalyi interjúja is igazolja – nem bánta meg tettét, továbbra is egy igazságtalan, politikai ítélet áldozatának tartja magát.
A végzés ellen 48 órán belül lehet fellebbezni. A PSD egyébként most már igyekszik elhatárolódni Dragneától és a nevével fémjelzett korszaktól: volt bizalmasait vakvágányra tolták, legtöbbjüknek – köztük Viorica Dăncilă volt miniszterelnöknek – már nem jutott befutó hely a parlamenti választásokon, és Dragnea pártba történő visszatérésének ötletéért sem rajonganak a mostani vezetők.
Dragnea végül is egy – politikai hatalmához képest – jelentéktelen ügybe bukott bele: második korrupciós perében azt bizonyították rá, hogy 2006 és 2013 között, amikor a Teleorman megyei tanács, illetve a PSD megyei elnöke volt, az ő utasítására fizettek a megyei tanács költségvetéséből két olyan alkalmazottat, akik nem a gyermekvédelmi igazgatóságnál, hanem valójában a PSD megyei szervezeténél dolgoztak.
Az idei év első kilenc hónapjában a Román Rendőrség szervezett bűnözés elleni osztályának munkatársai a DIICOT ügyészeivel együtt több mint 700 operatív akciót hajtottak végre a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem terén.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szombaton sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki a megerősödött szél miatt öt megyére, és egy szintén sárga jelzésű figyelmeztetést heves havazás miatt további öt megyére.
Már a schengeni csatlakozás témája is vita tárgyává vált a választási kampány hevében egymást ostorozó koalíciós partnerek, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) között.
A bukaresti törvényszék csütörtökön 30 napos házi őrizetbe helyezett egy 15 éves fiút, akit a DIICOT-ügyészek azzal gyanúsítanak, hogy kábítószert árult főként kiskorú drogfogyasztóknak.
Elővigyázatosságra int, konkrét tanácsokat ad a lakosságnak a román rendőrség a fekete pénteki online csalások megelőzésére.
Súlyos állapotban szállítottak péntekre virradóan Konstancáról Bukarestbe egy 10 éves gyereket, aki testfelülete 70 százalékán megégett, miután a medgigiai állomáson felmászott egy vasúti kocsi tetejére, és áramütés érte.
Marcel Ciolacu, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) első embere jutna be az elnökválasztás második fordulójába, ha most vasárnap rendeznék a megmérettetést – derül ki egy új felmérésből.
Egy friss felmérés szerint két államfőjelölt maradt szoros versenyben, hogy Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) kormányfő ellenfele legyen a romániai elnökválasztás második fordulójában.
Az alkotmánybíróság csütörtöki döntése szerint alkotmányellenes a törvény, amely előírja, hogy csak az állami közoktatási rendszerbe beiratkozott tanulók részesülhetnek teljesítmény-ösztöndíjban.
szóljon hozzá!