Fotó: Presidency.ro
Románia megbízható szövetségese Litvániának a NATO-ban és fontos partnere az Európai Unióban – jelentette ki bukaresti látogatásán Gitanas Nauseda litván elnök.
2022. május 06., 15:382022. május 06., 15:38
2022. május 07., 10:522022. május 07., 10:52
A litván államfőt Klaus Iohannis elnök fogadta a Cotroceni-palotában, és a találkozó után közösen nyilatkoztak a sajtónak.
„A jelenlegi helyzetben kiemelkedő fontosságú a partnerekkel és szövetségeseinkkel való kapcsolattartás. Szilárd meggyőződésem, hogy az egység és a koordináció az erősségünk. Románia megbízható szövetségese Litvániának a NATO-ban és fontos partnere az Európai Unióban. Az együttműködésünk elengedhetetlen a NATO keleti szárnyának biztonsága megerősítéséhez. Hálásak vagyunk Románia hozzájárulásáért a litvániai missziók megerősítéséhez, és köszönetet mondunk Iohannis elnök úrnak a vadászgépekért, amelyek 2023-ban visszatérnek a Balti térségbe, védelmi feladatokat ellátni” – nyilatkozta a litván államfő.
Nauseda szerint abban is egyetértettek, hogy továbbra is támogatni kell Ukrajnát a szabadságért és szuverenitásért folytatott harcában. Politikai, katonai és diplomáciai segítségre van szükség – hangsúlyozta. Azt is megemlítette, hogy támogatják Ukrajna EU-hoz való csatlakozását.
– mutatott rá Litvánia elnöke.
„Az orosz hadsereg által elkövetett szörnyű háborús bűnök nem maradhatnak büntetlenül. Oroszországnak meg kell fizetnie ezekért. Szigorú embargóra és szankciókra van szükség az orosz propaganda ellen, de Fehéroroszország ellen is az Ukrajna elleni háborúban játszott szerepe miatt” – nyomatékosította Nauseda.
Megemlítette, szombaton a Moldovai Köztársaságba is ellátogat; véleménye szerint ennek az országnak is fokozott támogatást kell nyújtani, hogy meg tudjon küzdeni a nagy számú ukrán menekülttel. Hozzátette: Németországgal és Franciaországgal egyetemben Litvánia is támogatja Románia kezdeményezését ezen a téren – írja az Agerpres.
„Régiónk stabilitása az egységünktől, a cselekvésünk összehangolására való képességünktől és az általunk képviselt értékek fenntartása iránti elkötelezettségünktől függ. Meggyőződésem, hogy együtt erősebbek leszünk” – szögezte még le a litván államfő.
Klaus Iohannis államfő a találkozó után azt nyilatkozta, hogy Románia és Litvánia támogatja az Európai Unió energetikai függetlenedését.
Hangsúlyozta, hogy Románia kiáll a Moldovai Köztársaság, Ukrajna és Grúzia uniós csatlakozásáért; ugyanakkor kijelentette, a Moldovai Köztársaságnak jelentős anyagi támogatásra van szüksége, egyrészt ahhoz, hogy kezelni tudja a menekülthullámot, másrészt, hogy megerősítse energetikai biztonságát, harmadrészt pedig, hogy sikerrel megvalósíthassa a vállalt reformokat.
– tette hozzá a román államfő.
Iohannis beszélt a NATO elrettentő és védelmi képességei megerősítésének szükségességéről a keleti szárnyon, és hangsúlyozta, hogy mielőbb szükséges a romániai NATO-harccsoport megalakítása, amelyről a március 24-i rendkívüli NATO-csúcson döntöttek.
A két államfő tárgyalt a Bukaresti Kilencek (B9) és a Három Tenger Kezdeményezés keretében történő együttműködés elmélyítéséről is. Iohannis elnök aláhúzta, Románia fontosnak tartja az országokat összekapcsoló Rail2Sea és a Via Carpathia projekteket.
A román államfő megköszönte litván hivatali kollégájának, hogy országa folyamatosan támogatja Románia stratégiai célkitűzéseit, a schengeni övezethez és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) való csatlakozási törekvéseit.
„További erőfeszítéseket kell tennünk, többek között a kölcsönös befektetések terén. Hatékonyan működünk együtt olyan területeken, mint a védelem, a belügyek, a kutatás, és ezt az együttműködést kiterjeszthetjük más ágazatokra is, például az innovatív technológiákra vagy az energiabiztonságra” – jelentette ki Románia elnöke.
A felek megvitatták az ukrajnai helyzetet, valamint annak hatását az európai energetikai ágazatra, és szó esett az Oroszországgal szembeni közös szankciók szükségességéről is.
A két közjogi méltóság egyetértett abban, hogy az Európai Unió államainak diverzifikálniuk kell az energiaforrásokat az Unió energetikai függetlenedése érdekében, és az összekapcsolhatóság javításán kell dolgozniuk.
Nicolae Ciucă ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a Moldovai Köztársaságnak nagy szüksége van anyagi segítségre a menekülthullám kezeléséhez és az energetikai biztonság megteremtéséhez. A román miniszterelnök megerősítette, hogy Románia támogatja a Moldovai Köztársaság, Ukrajna és Grúzia csatlakozási törekvéseit.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
szóljon hozzá!