Fotó: Pinti Attila
Egyhangúlag megszavazta első házként hétfőn a bukaresti szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint végrehajtandó szabadságvesztéssel büntetendők a halálos balesetet okozó sofőrök, akiknek nincs jogosítványuk vagy alkohol, illetve drog befolyása alatt vezettek.
2023. február 06., 20:152023. február 06., 20:15
2023. február 06., 20:162023. február 06., 20:16
A büntető törvénykönyvet módosító jogszabályjavaslatot a Szociáldemokrata Párt (PSD) szenátora, Robert Cazanciuc terjesztette be 2019-ben, ám akkor a parlament elutasította. A tervezetet a PSD és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) támogatásával most ismét a felsőház napirendjére tűzték. A jogszabályjavaslat hétfői vitáján a korábban az igazságügy-miniszteri tisztséget betöltő Cazanciuc emlékeztetett arra, hogy Románia már az ötödik egymást követő évben vezeti a halálos közúti balesetek statisztikáit az Európai Unióban.
A rendőrség és az igazságügyi minisztérium adataira hivatkozva elmondta, hogy évente 20 ezer ember kerül bíróság elé Romániában, mert jogosítvány nélkül, kábítószer vagy alkohol hatása alatt vezetett.
Tervezete indoklásában Cazanciuc idézte a legfőbb ügyészség jelentését is, amely szerint a halálos közlekedési balesetek okozásáért bíróság elé állított vádlottak száma a 2020-as 396-ról 2021-ben 473-ra emelkedett. Egy részüknek nem volt jogosítványa, illetve kábítószer vagy alkohol hatása alatt vezetett. „A közvélemény figyelmét felkeltette a bíróságoknak az a gyakorlata, hogy felfüggesztett börtönbüntetést szabnak ki ezekben a perekben. Az általános vélekedés szerint ez az ítélet túlságosan enyhe” – ismertette az előterjesztés indoklását az Agerpres hírügynökség.
Cazanciuc bejelentette: tervezetet készül benyújtani a KRESZ módosítására is, hogy a halálos balesetek okozói soha többé ne ülhessenek kormányhoz.
A Btk.-módosítást a bukaresti képviselőház vitatja meg döntéshozó kamaraként.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!