Fotó: Pinti Attila
Egyhangúlag megszavazta első házként hétfőn a bukaresti szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint végrehajtandó szabadságvesztéssel büntetendők a halálos balesetet okozó sofőrök, akiknek nincs jogosítványuk vagy alkohol, illetve drog befolyása alatt vezettek.
2023. február 06., 20:152023. február 06., 20:15
2023. február 06., 20:162023. február 06., 20:16
A büntető törvénykönyvet módosító jogszabályjavaslatot a Szociáldemokrata Párt (PSD) szenátora, Robert Cazanciuc terjesztette be 2019-ben, ám akkor a parlament elutasította. A tervezetet a PSD és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) támogatásával most ismét a felsőház napirendjére tűzték. A jogszabályjavaslat hétfői vitáján a korábban az igazságügy-miniszteri tisztséget betöltő Cazanciuc emlékeztetett arra, hogy Románia már az ötödik egymást követő évben vezeti a halálos közúti balesetek statisztikáit az Európai Unióban.
A rendőrség és az igazságügyi minisztérium adataira hivatkozva elmondta, hogy évente 20 ezer ember kerül bíróság elé Romániában, mert jogosítvány nélkül, kábítószer vagy alkohol hatása alatt vezetett.
Tervezete indoklásában Cazanciuc idézte a legfőbb ügyészség jelentését is, amely szerint a halálos közlekedési balesetek okozásáért bíróság elé állított vádlottak száma a 2020-as 396-ról 2021-ben 473-ra emelkedett. Egy részüknek nem volt jogosítványa, illetve kábítószer vagy alkohol hatása alatt vezetett. „A közvélemény figyelmét felkeltette a bíróságoknak az a gyakorlata, hogy felfüggesztett börtönbüntetést szabnak ki ezekben a perekben. Az általános vélekedés szerint ez az ítélet túlságosan enyhe” – ismertette az előterjesztés indoklását az Agerpres hírügynökség.
Cazanciuc bejelentette: tervezetet készül benyújtani a KRESZ módosítására is, hogy a halálos balesetek okozói soha többé ne ülhessenek kormányhoz.
A Btk.-módosítást a bukaresti képviselőház vitatja meg döntéshozó kamaraként.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!