Fotó: MTI/Balázs Attila
Elszigetelten, külön teremben vagy későbbi időpontban vizsgázhatnak az idei érettségin, valamint a képességfelmérő vizsgán azok a diákok, akiknek a testhőmérséklete meghaladja a 37,3 Celsius-fokot.
2020. május 28., 07:302020. május 28., 07:30
2020. május 28., 10:062020. május 28., 10:06
Monica Anisie oktatási miniszter szerint az általa irányított tárca arra az esetre is kidolgozott egy forgatókönyvet, ha a tanulók – nem feltétlenül koronavírus-fertőzöttség miatt – valamilyen oknál fogva belázasodnak a vizsgák napjára. Mint ismeretes, az eddigi rendelkezések szerint ez esetben a diákok nem vehetnének részt a június 22-én kezdődő érettségin és a képességfelmérőn. A miniszter szerda este a Digi24 hírtelevízió műsorában elmondta, ezeket a tanulókat külön teremben helyeznék el, illetve megteremtenék számukra annak a lehetőségét, hogy később vizsgázzanak.
Mindemellett speciális körülmények között fognak vizsgázni a koronavírus-fertőzött, otthoni elkülönítésben lévő vagy különböző krónikus betegségben szenvedő gyermekek, ennek módszertanát azonban csak ezután dolgozza ki az oktatási tárca.
A miniszter kitért arra is, hogy a jelenlegi járványügyi helyzetben az őszi tanévkezdés után csökkenthetik az osztálylétszámot. Anisie közölte, jelen pillanatban nem tudja elképzelni, hogy szeptembertől 30 fős diáklétszámú vagy ennél is népesebb osztályokkal induljon az új tanév. „Egyértelmű, hogy intézkedéseket kell foganatosítanunk az osztályokban lévő gyereklétszám csökkentése érdekében” – szögezte le a miniszter.
Anisie elmondta azt is: a minisztérium arra az eshetőségre is készül, hogy esetleg ősszel ugyancsak online folytatódjék az oktatás Romániában. Emlékeztetett, a kormány 150 millió lejt különített el tabletbeszerzésre hátrányos helyzetű gyerekek számára, mindemellett tanfolyamokat szerveznek a pedagógusoknak az online oktatás terén. „Azt szeretnénk, ha szeptemberben egyetlen gyermek se szenvedjen hiányt a tanuláshoz szükséges technológiában” – jelentette ki a román oktatási miniszter.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
1 hozzászólás