Guºã – aki szerint a napokbanjutott a két alkotmányjogász állítólagosérintettségéről árulkodódokumentumok birtokába, ám ezeket nem tárta anyilvánosság elé – közölte: ataláros testület képviselőinek „rovott múltja”alapvetően befolyásolhatja az alkotmánybíróságnapokban esedékes döntéseit. Mint ismeretes, atestületnek hamarosan arról kell határoznia:alkotmányos-e a Traian Bãsescu elnök felfüggesztésétcélzó ellenzéki kezdeményezés,illetve az államfő megszegte-e az alaptörvényt,amikor Cãlin Popescu-Tãriceanu kormányfő javaslatátelutasítva nem írta alá az Adrian Cioroianukülügyminiszteri kinevezéséről szólórendeletet.
Az alkotmánybírává1998-ban kinevezett, azelőtt pedig szenátorkénttevékenykedett Kozsokár Gábor teljesenalaptalannak nevezte Cosmin Guºã vádjait, leszögezve:nem működött együtt a kommunista titkosszolgálattal.„Nem kaptam erre vonatkozó értesítéstaz átvilágítóbizottságtól,márpedig tisztségeim miatt a testületnekhivatalból át kellett világítania. Hataláltak volna valamit, bizonyosan közöltékvolna” – jelentette ki a Krónikának a 66 évesalkotmányjogász. Kérdésünkreelmondta, sohasem volt rá kíváncsi, nyitott-eneki dossziét a Szekuritáté, ugyanakkor Guºã„zsarolásízű” kijelentése ellenérenem kívánja beperelni az ellenzéki politikust.Csendes László, a Szekuritáte IrattárátVizsgáló Országos Tanács (CNSAS) elnökelapunknak elmondta: Kozsokár Gábor „ismeretlen” atestület számára. Az átvilágítóbizottságlegutóbb 2005-ben vizsgálta a magyar alkotmánybírót,amikor a titokgazdáktól (a belföldi, a külügyiés a katonai hírszerző szolgálat) azt a választkapta: nem rendelkeznek Kozsokárra vonatkozó iratokkal.Az RMDSZ volt szenátora (1990–1998) egyébkénta fogarasi rajoni ügyészségnél kezdtekarrierjét, majd a sepsiszentgyörgyi és Kovásznamegyei ügyészségen főügyészi, illetve-helyettesi tisztséget töltött be. Mandátumaidén jár le az Alkotmánybíróságnál,értesüléseink szerint az RMDSZ Varga Attilaképviselőt látná szívesen utódjaként.
Az ügynökmúlttal hírbehozott másik alkotmányjogász, Aspasia Cojocaruugyancsak visszautasította Guºã vádját, ámelismerte: a nyolcvanas években kétszer írt alányilatkozatot a Szekuritáténál – Ana fedőnévalatt. Ezekben szerinte a volt titkosszolgálat arrakényszerítette, hogy szolgáljon részletekkelkülföldre disszidált egyik munkatársnőjéről.Cojocaru leszögezte, sohasem működött együtt akommunista hírszerzéssel, sőt a továbbinyilatkozatadás megtagadása miatt 1989-ig nem hagyhattael az országot. Bukaresti hírügynökségekazonban úgy tudják, Aspasia Cojocaruról néhányhéttel ezelőtt a CNSAS kimondta: együttműködötta politikai rendőrséggel.
Felfüggesztették tanári állásából szerdán azt a két idegsebészt, akit a korrupcióellenes ügyészek vesztegetéssel, illetve vesztegetés elfogadásával gyanúsítanak – közölte a bukaresti Carol Davila Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem.
Vízi balesethez riasztották szerda délután a Dolj megyei katonai tűzoltókat, két kisebb csónak és egy uszály összeütközött a Dunán, Rast település magasságában – közölte a megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Kelemen Hunor kijelentette szerdán Borszéken, nem tartja megoldásnak a múlthoz való visszafordulást, ezért Bukarest főpolgármesterét kell az államelnöki székbe megválasztani a vasárnapi második fordulóban.
Cosmin Corendea, az AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) parlamenti képviselője támadta a közszférában dolgozó nőket, azt állítva, hogy „bizonyos hölgyek előnyben részesültek”, és az egész ország nagyon jól tudja, „hogyan kerültek bizonyos helyekre”.
Megerősödő szélre és záporokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia 21 megyéjére.
Kiskorú ellen elkövetett szexuális erőszak gyanúja miatt indult büntetőeljárás az egyik târgoviștéi iskola testnevelő tanára és röplabdaedzője ellen – közölte szerdán a Dâmbovița megyei rendőrség.
Gazdasági szempontból jobboldali, hívő ortodox, és a professzionális hadsereget támogatja – jelentette ki Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere, aki független jelöltként bejutott a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójába.
Orbán Viktor arcképével és egy tőle származó idézettel kampányol George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje a megismételt államfőválasztás vasárnapi második fordulója előtt.
Elutasította a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek, illetve kiskorú lányokat vett rá erőszakos cselekményekre.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje 52 százalékkal vezet a 48 százalékon mért Nicușor Dannal szemben az elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt a CURS közvélemény-kutató kedden ismertetett felmérése szerint.