Fotó: Gábos Albin
Kiterjesztették a román hatóságok a koronavírus terjedésének megfékezése érdekében foganatosított intézkedéseket, a hétfőn született döntés értelmében szerdától tíz napig szünetel a tanítás a hazai oktatási intézményekben.
2020. március 09., 20:102020. március 09., 20:10
2020. március 09., 22:222020. március 09., 22:22
A koronavírus Európába való átterjedése után létrejött bukaresti operatív törzs hétfői, több mint négy órás ülését követően Ludovic Orban ügyvivő kormányfő elmondta, az óvodák és iskolák március 11 és 22 között, nyolc oktatási nap erejéig függesztik fel tevékenységüket. Az intézkedés hatályát ugyanakkor a következő napokban a vírus terjedésének függvényében meghosszabíthatják.
Monica Anisie oktatási miniszter közölte, a korlátozás az állami oktatási intézményeken kívül a magánkézben lévő tanintézetekre is vonatkozik, a felsőoktatási intézményekre azonban nem. Az egyetemek autonómiájuknak megfelelően dönthetnek az oktatás felfüggesztéséről. A tárcavezető ugyanakkor elmondta, a fejlemények függvényében döntenek arról, hogy miként pótolják majd be az elmaradt órákat.
Az ügyvivő miniszterelnök azzal indokolta a lépést, hogy a bukaresti kormányzat értesülései szerint a következő napokban nagyon sokan érkeznek majd Romániába a koronavírus által érintett olaszországi régiókból. „Információink szerint nagyon sokan vannak, akik amint értesültek a média útján Lombardia tartomány lezárásának lehetőségéről, összecsomagoltak és elindultak Románia felé, még mielőtt erről hivatalosan döntött volna az olasz kormány” – magyarázta Orban.
Az operatív törzs tagjai közül többen – köztük Raed Arafat belügyminisztériumi államtitkár és Victor Costache egészségügyi miniszter – arra tett javaslatot, hogy a tanintézeteket zárják be legkevesebb az ortodox húsvétig, április 19-éig. Marcel Vela ügyvivő belügyminiszter az operatív törzs ülése után ismertette a többi intézkedést is.
A kedd déltől érvényes intézkedés a menetrend szerinti, az alkalmi és a különleges járatokra egyaránt érvényes. Az Itália területén áthaladó autó- és mikrobuszok, valamint vonatok személyzete köteles lesz arról tájékoztatni a román állampolgárokat, hogy intézményes karanténba vagy otthoni vesztegzárba kerülnek hazatérésük esetén. Hasonlóképpen a vasúti társaságoknak kötelességük tájékoztatni a külföldi állampolgárokat, hogy ha átszállással érkeznek Olaszországból, nem engedik be őket Románia területére. Marcel Vela belügyminiszter tájékoztatása szerint arra kötelezik a tömegközlekedési vállalatokat, hogy gyakran fertőtlenítsék a járművek kapaszkodóit, kilincseit, a bevásárlóközpontokat pedig arra, hogy kerüljék el a torlódások kialakulását a pénztáraknál, és gyakran fertőtlenítsék a korlátokat, kilincseket, a bevásárlókocsik fogantyúit. Az operatív törzs arról is döntött, hogy a 200 fő alatti rendezvények a közegészségügyi igazgatóságok engedélye nélkül is megtarthatók.
Hétfő délelőtt a koronavírus terjedése kapcsán nemzetközi videokonferenciát tartottak több európai kormányfő, köztük Ludovic Orban részvételével
Fotó: Gov.ro
Ludovic Orban ügyvivő miniszterelnök a nap folyamán elismerte, hogy a vészhelyzetekben illetékes testület mérlegeli az oktatási intézmények bezárásának lehetőségét, hozzátette ugyanakkor, hogy egy ilyen intézkedés alapos előkészítést igényel, nem lehet könnyen meghozni. Az ügyvivő kormányfő úgy vélekedett, több szempontból is meg kell fontolni egy ilyen lépést, az iskolák esetleges bezárása ugyanis egyrészt megzavarná az oktatási folyamatot. Másrészt Orban szerint arra is gondolni kell, mi történik azokkal a gyerekekkel, akiknek a felügyeletét nem tudják megoldani a szülők.
„Vajon van minden családban egy nagytata vagy nagymama, anya vagy apa, aki nem dolgozik? A gyerekeket nem lehet felügyelet nélkül hagyni, ha nem visszük őket iskolába, előfordulhat, hogy nagyobb fertőződési kockázatnak tesszük ki őket, mintha iskolában lennének, szervezett körülmények között, a pedagógusok felügyelete alatt” – jelentette ki az operatív törzs ülése előtt a miniszterelnök.
A bukaresti hatóságok hétfő déli hatállyal leállították a légi közlekedést Románia és a koronavírus-járvány által leginkább sújtott európai ország, Itália között, ahol mintegy egymillió kétszázezer román állampolgár él. Az egyelőre március 23-ig érvényes intézkedés arra kötelezi a légitársaságokat, hogy a Kínából, Iránból, Dél-Koreából vagy Olaszországból átszállással érkező román utasaik figyelmét felhívják arra – és erről nyilatkozatot is aláíratnak velük –, hogy Romániába érkezésük után karanténba kerülnek. Ugyanezen országokból Románia átszállással sem fogad idegen állampolgárokat. A jelzett országokból szárazföldön érkezőkre is – büntetőjogi felelősség terhe mellett – karantén vár Romániában. A hatóságok számára elsősorban az Olaszországban nagy számban élő román közösség okoz fejtörést, amelynek tagjai – az elmúlt évek gyakorlatának megfelelően – ortodox húsvétkor valószínűleg nagy számban látogatnának haza.
Ezzel egy időben a koronavírus-fertőzés nyomán megalakult operatív törzs március 31-ig betiltott minden olyan rendezvényt, amelyen több mint ezren vesznek részt, a kisebb rendezvények esetleges betiltásáról a helyi hatóságok döntenek. Ennek hatására az önkormányzatok, politikai alakulatok, társadalmi szervezetek országszerte kezdik lemondani vagy elhalasztani a következő időszakra beharangozott, nagy létszámú közönséget igénylő programjaikat.
Romániában eddig kilenc megyében és Bukarestben 17 embernél mutatták ki a koronavírust, közülük ötöt már gyógyultnak nyilvánítottak. Hétfőn újabb két megbetegedésről tettek bejelentést a hatóságok: egy 73 éves Buzău megyei nőt, valamint egy 60 éves bukaresti férfit diagnosztizáltak koronavírussal. Az országban jelenleg 27 embert tartanak megfigyelés alatt intézményesített karanténban, 11 198-at pedig otthonában szigeteltek el, mert olyan térségekből tértek vissza Romániába, ahol már megjelent a koronavírus-fertőzés.
Ha elnök lesz, az összes külföldi nagykövetet fogadja hivatalában egy „egyenrangú” megbeszélésre, kivéve az osztrák nagykövetet, akit nem fogad, amíg Románia nem lesz a schengeni övezet teljes jogú tagja – jelentette ki George Simion.
Miután a héten vasúti síneken legelő juhnyájba rohant bele egy vonat, szombat este egy európai rangú úton gázolt el egy kecskenyájat egy személygépkocsi. A sofőr és utasa sértetlenül megúszta a balesetet, de az állatok közül kilenc elpusztult.
Megkéselt egy 18 éves fiatalembert hasonló korú társa szombaton egy Suceava megyei panzióban rendezett összejövetelen; az áldozat belehalt sérülésébe – közölte Ionuţ Epureanu, a Suceava megyei rendőrség szóvivője.
Októberben 278 személyt figyeltek elektronikus nyomkövető segítségével a hatóságok – derül ki a rendőrség szombati tájékoztatásából.
Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt elnöke és államfőjelöltje magabiztosan megnyeri az elnökválasztás első fordulóját, a második fordulóban pedig George Simionnal küzdhet meg – derül ki egy felmérésből.
November elejéig összesen 689 veszélyes szökevényt hoztak vissza az országba – közölte honlapján az igazságügyi minisztérium.
Ilie Bolojan jelenlegi Bihar megyei közgyűlési elnök pártelnökké választásához kötné a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) való koalíciót Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, aki az RMDSZ-t is bevonná a koalícióba.
Rareș Bogdan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke nem hisz Marcel Ciolacunak a George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét ért, orosz kapcsolatokkal való vádak ügyében.
Közzétette a bukaresti kormány a kijevi hatóságok hivatalos indoklását, amelyben magyarázattal szolgálnak George Simionnak, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökének Ukrajnából való kitiltására.
Elégedetlenséget tükröz a politikusokba vetett bizalmat firtató legfrissebb felmérés: mint kiderült, a romániai polgárok egyik politikusban sem bíznak igazán.
szóljon hozzá!