Nem tetszik a rendszer. Robert Cazanciuc szerint visszás, hogy az érintettek nem védekezhetnek az alkotmánybíróság előtt
Fotó: Facebook/Robert Cazanciuc
Kizárná az alkotmánybíróságot az elnökjelöltek jóváhagyási folyamatából a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) a Diana Șoșoacă kizárását övező botrány nyomán.
2024. október 10., 13:042024. október 10., 13:04
2024. október 17., 11:182024. október 17., 11:18
Robert Cazanciuc, a párt szenátora, volt igazságügyi miniszter szerdán este már be is terjesztett egy törvénytervezetet a témában.
Az Antena 1 beszámolója szerint a törvénytervezet célja a román elnökválasztási és az alkotmánybíróság működéséről szóló törvény módosítása, annak érdekében, hogy a továbbiakban ne a taláros testület az utóbbi többé ne döntsön az elnökjelöltek személye elleni óvásokról.
Ez a fő ok vezetett arra, hogy javasoljam két, több mint 20 évvel ezelőtt elfogadott törvény korszerűsítését, amelyek már nem felelnek meg a mai román társadalom követelményeinek, mivel olyan időkből származnak, amelyeket a forradalom utáni kontextusban átitatott a politikai, stratégiai és társadalmi-gazdasági érdekek szelleme” – írta Facebook-oldalán Robert Cazanciuc.
Politikai döntést hozott a bukaresti alkotmánybíróság Puskás Bálint, a taláros testület egykori tagja szerint, amikor kizárta az államfőválasztás jelöltjei közül Diana Șoșoacát, az SOS Románia párt elnökét.
A volt igazságügyi miniszter szerint
„Bár az alkotmánybíróságon biztosítani kellene a felek számára a tisztességes eljárást, mindenekelőtt a védelemhez való jogot, a jelöltállítások megóvásának elbírálása az alkotmánybíróság szokásos eljárásában, a felek jelenléte nélkül történik, ami az alkotmány 21. cikkelye és az Emberi Jogok Európai Egyezményének 6. cikke által biztosított garanciák megsértésének tekinthető” – mutatott rá a politikus.
A Diana Şoşoacă elnökjelöltségét elutasító határozat indoklása megerősíti, hogy szükség van az alkotmánybíróság széles körű reformjának megvitatására – írta hétfő este a Facebook-oldalán Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke.
Mint arról beszámoltuk,
A pártok jelentős része szerint a PSD-hez közel álló alkotmánybírák politikai alapon döntöttek, hogy ezzel kizárják a szintén szélsőjobboldali George Simion AUR-vezér közvetlen riválisát a versenyből, és a második fordulóban Marcel Ciolacu PSD-elnök Simionnal mérkőzzön meg.
Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő hétfő este az Európai Parlament egyperces felszólalásainak keretében kifogásolta, hogy a román alkotmánybíróság kizárta az államelnökjelöltek közül.
Közzétette hétfőn este az alkotmánybíróság a Diana Şoşoacă elnökjelöltségét elutasító határozatának indoklását.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
szóljon hozzá!