Tăriceanu (jobbra) szerint Johannis belecsalogatta a polgárokat egy „demokráciaellenes játékba”
Fotó: Presidency.ro
Călin Popescu-Tăriceanu, a szenátus elnöke szerint Klaus Johannis államfőnek feltétel nélkül és azonnal le kell mondania tisztségéről, miután az alkotmánybíróság döntést hozott az amnesztia és a közkegyelem megtiltásával kapcsolatban.
2019. július 18., 22:442019. július 18., 22:44
2019. július 18., 22:492019. július 18., 22:49
A kisebbik kormánypárt, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) vezetője arra reagált, hogy a bukaresti alkotmánybíróság csütörtökön elvetette az államelnök javaslatát, miszerint tiltsák meg a korrupcióval vádolt személyek amnesztiáját. Tăriceanu fontosnak tartotta megemlíteni, hogy a taláros testület valamennyi jelenlévő tagja, nyolc alkotmánybíró az államfő kezdeményezésének elutasítása mellett szavazott.
Călin Popescu-Tăriceanu úgy véli, az ítélet azt mutatja, hogy Klaus Johannis „oktalan kalandba” vonta be az embereket, belecsalogatta őket egy demokráciaellenes játékba”. „Mert az amnesztia és a közkegyelem – amely rendkívüli helyzetben lévő emberek iránti irgalmasságot jelent – évezredekkel ezelőtt, a történelemmel együtt születtek, és senki, még a kommunisták sem engedték meg maguknak, hogy ezeket csorbítsák” – hangsúlyozza a kormánypárti politikus.
A szenátus elnöke emlékeztet: előre felhívták az államfő figyelmét erre a körülményre, a román parlament pedig tiszteletben tartotta a május 26-ai népszavazás eredményét, és törvényjavaslatokat fogalmazott meg Klaus Johannis kívánságainak végrehajtására, egyúttal figyelmeztetve, hogy a kezdeményezések túllépik az alaptörvény kereteit. „Semmi sem hatott rá, semmi nem térítette el saját önző, politikai és választási célkitűzéseitől. Az egyetemes jogállam normáitól való eltérési kísérlet miatt, amit ma megakadályozott az alkotmánybíróság, Klaus Johannis elnöknek feltétel nélkül és azonnal le kell mondania” – írta bejegyzésében Tăriceanu.
A román alkotmánybíróság a hatályos alaptörvénybe ütközőnek minősítette csütörtökön azokat az alkotmánymódosító törvénytervezeteket, amelyekkel a május 26-i korrupcióellenes népszavazáson kifejezett népakaratot építenék be a román alaptörvénybe. A talárosok úgy döntöttek, hogy a jogalkotó mérlegelésére kell bízni annak eldöntését, ki részesülhet amnesztiában.
Elutasította a bukaresti ítélőtábla annak a 17 éves romániai diáknak a kiadatását, akit az Egyesült Államokban azzal vádolnak, hogy több száz bombafenyegetést küldött amerikai intézményeknek, illetve kiskorú lányokat vett rá erőszakos cselekményekre.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje 52 százalékkal vezet a 48 százalékon mért Nicușor Dannal szemben az elnökválasztás vasárnapi második fordulója előtt a CURS közvélemény-kutató kedden ismertetett felmérése szerint.
Nem zárta ki Sorin Grindeanu közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke, hogy a párt ellenzékből támogasson egy kisebbségi kormányt, de leszögezte: előbb megvárják az elnökválasztás vasárnapi második fordulójának az eredményét.
A román belügyminisztérium Facebook-oldalán hívta fel a figyelmet kedden, hogy a közösségi médiában egy romániai merényletről szóló videós álhír terjed.
Hosszas hallgatás után üzenetet tett közzé Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt, ám nem buzdított egyértelműen arra, hogy az emberek az őt „helyettesítő” George Simionra szavazzanak.
Kedden elkezdődött a másodikosok országos képességfelmérője az anyanyelv és irodalom tantárggyal.
Teljesen eltűnt a különbség a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott két jelölt, George Simion és Nicușor Dan között, olyannyira, hogy fej-fej mellett, egyenlő támogatottsággal állnak – legalábbis ez áll az AtlasIntel friss felmérésében.
Közleményben fejezte ki aggodalmát az Országos Audiovizuális Tanács (CNA), miután George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és a szélsőjobboldal államfőjelöltje tudtukon kívül lefilmezte a Digi 24 újságíróit, és sértegette is őket.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordulnak az USR parlamenti képviselői, miután George Simion, az AUR elnökjelöltje azt állította a blogján, hogy kritikusai „zavart elméjű” és „irracionális” emberek.
Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely értelmében a köztisztséget betöltő pedagógusok legtöbb öt egymást követő éven át tarthatják fent tanári állásukat.
1 hozzászólás