Politikai manipuláció? A PNL szerint a CNSAS USR-es tagja le akarta járatni Antonescut
Fotó: Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács/Facebook
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) felszólította a parlamentet, hogy menessze Germina Nagâțot, az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselőjét a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanácsból (CNSAS), mivel a párt szerint manipulálta a közvéleményt Crin Antonescu Securitate-aktájával kapcsolatban.
2025. április 17., 11:272025. április 17., 11:27
Mint arról beszámoltunk, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltjének ügye a héten pattant ki.
„A Crin Antonescu Securitate-aktájával kapcsolatos információk tendenciózus és felelőtlen nyilvánosságra hozatala miatt kialakult helyzet súlyosan aláássa a CNSAS-ba, a demokratikus emlékezet megőrzéséhez nélkülözhetetlen intézménybe vetett bizalmat. Európai parlamenti képviselőként és az elnyomó rendszerek történetének kutatójaként nyilvános magyarázatot kérek az intézményi küldetéstől való súlyos eltérésre.
– szögezte le Alexandru Muraru, a PNL parlamenti képviselője.
A Románia, előre szövetség államfőjelöltje, Crin Antonescu szerdán bejelentette, kogy kikérte a dossziéját a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanácstól (CNSAS).
A politikus emlékeztetett: a CNSAS egyértelmű nyilatkozatot adott ki arról, hogy Crin Antonescu nem volt a Securitate munkatársa.
„Azonban egy, a nyilvánosság előtt politikai aktivizmusáról jól ismert személy – Germina Nagâț, az USR képviselője a CNSAS kollégiumban – a források alapján csonka, alattomos információkat terjesztett, amelyek célja a sajtó és a közvélemény félrevezetése volt.
Ráadásul Antonescu a valódi nevével írta alá a vallomást, nem pedig álnevekkel, ami azt bizonyítja, hogy a Securitate áldozataként és nem bűntársaként hallgatták ki. Alapvetően a barátja védelmében írta alá a nevét. Nyilvánvaló, hogy ez egy cinikus, összehangolt, választási célú manipulációs kísérlet az USR részéről. Egy olyan intézményt, amelyet a kommunizmus áldozatainak emlékének védelmére hoztak létre, piszkos politikai játékra használtak fel" – tette hozzá a PNL-es képviselő.
Leszögezte, hogy a törvény egyértelmű: a CNSAS irata titkos dokumentum.
„Csak a bíróság hozhatja nyilvánosságra. Az a felvetés, hogy Antonescu besúgó volt, szemenszedett hazugság, de egyben kísérlet arra is, hogy a CNSAS-t a régi securitetés technikákra emlékeztető módszerekkel lejárassák. Ennek súlyos következményei vannak.
. Ebben az összefüggésben kérem, hogy a kiszivárgott információk forrását büntessék meg, és hogy írásos jelentést nyújtsanak be az ügyben hozott fegyelmi intézkedésekről, hogy megbüntessék azokat, akik felelősek a közvélemény manipulálásának e pártos és etikátlan módjáért. Ha a CNSAS nem nyeri vissza sürgősen egyensúlyát és semlegességét, nemcsak hitelességét veszíti el, hanem létének értelmét is. Nem tűrhetjük ezt a magatartást” – figyelmeztetett Muraru.
Határozottan cáfolta kedden Crin Antonescu államfőjelölt, hogy bármilyen formában együttműködött volna a kommunista titkosszolgálattal vagy besúgó lett volna.
Mint megírtuk,
Antonescu arra kérte a CNSAS-t, hogy tegye közzé az 1987-es vizsgálatról szóló dokumentumot, amelynek során beidézték, hogy vallomást tegyen egy tulceai kollégájával kapcsolatban, aki elhagyta az országot.
„Én áldozat voltam, nem pedig a Securitate kollaboránsa” – mondta Antonescu.
A koalíció jelöltje szerdán bejelentette, hogy kikérte a dossziéját a CNSAS-től, és amint megkapja a dokumentumokat, nyilvánosságra hozza őket.
A kormánypártok közös államfőjelöltje a CNSAS honlapján közzétett tájékoztatás szerint 1988. január 13-án, a Sekuritate felszólítására jelentett egyik barátjáról, bizonyos C.Ș.-ről. Crin Antonescu abban az időben a Tulcea megyei Niculițel településen volt történelemtanár.
Erre reagálva Antonescu kedd este kijelentette, hogy
„Soha semmilyen formában nem működtem együtt a Szekuritátéval, még kevésbé folytattam politikai rendőrségi tevékenységet. Semmilyen kapcsolatom nem volt a Szekuritátéval azon kívül, hogy megfigyelt voltam” – jelentette ki a politikus.
Közlése szerint 1987-ben, amikor Tulceán élt, egy nagyon jó barátja Bulgáriába utazott állítólagos üdülési szándékkal, onnan azonban megpróbált Ausztriába jutni. A bolgár hatóságok elfogták, és kiadták Romániának. Indulása előtt három barátjára – köztük Antonescura – bízta néhány személyes tárgyát; sikertelen szökése után valamennyiüket berendelték a Szecuritatera, és kikérdezték őket.
Adtam egy nyilatkozatot, amiben csak arról számoltam be, hogy az illető a barátom, és tudomásom volt a tervezett bulgáriai kirándulásáról, arról a szándékairól viszont nem. És ez is volt az igazság, semmi mást nem mondtam” – jelentette ki Crin Antonescu.
Azt is felidézte, hogy az említett barátjának következő évben, azaz 1988-ban végül Jugoszlávián keresztül sikerült megszöknie, és Kanadában telepedett le, ahol jelenleg is él.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!