Crin Antonescu: „semmilyen kapcsolatom nem volt a Szekuritátéval azon kívül, hogy megfigyelt voltam”
Fotó: Tuchiluș Alex
A Románia, előre szövetség államfőjelöltje, Crin Antonescu szerdán bejelentette, kogy kikérte a dossziéját a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanácstól (CNSAS).
2025. április 16., 22:022025. április 16., 22:02
2025. április 16., 22:052025. április 16., 22:05
A politikus Facebook-bejegyzésében azt írta, szerdán nyújtotta be az igénylését a CNSAS-hoz, és amint megkapja a dokumentumokat, nyilvánosságra fogja hozni ezeket – írta az Agerpres.
De ahogy nem ijedtem meg az egykori Szekuritátétól, úgy az újdonsult szekusok sem rémítenek meg” – fogalmazott a bejegyzésben. Kedden a CNSAS közölte, hogy Crin Antonescu 1988-ban jelentett egy barátjáról a kommunista titkosrendőrségnek, de ettől még nem minősül a Szekuritátéval együttműködő személynek.
A kormánypártok közös államfőjelöltje a CNSAS honlapján közzétett tájékoztatás szerint 1988. január 13-án, a Szekuritáté felszólítására jelentett egyik barátjáról, bizonyos C.Ș.-ről. Crin Antonescu abban az időben a Tulcea megyei Niculițel településen volt történelemtanár.
és arra kérte a CNSAS-t, hogy hozza nyilvánosságra a kommunista titkosrendőrségnek 1988-ban adott nyilatkozatát.
„Soha semmilyen formában nem működtem együtt a Szekuritátéval, még kevésbé folytattam politikai rendőrségi tevékenységet. Semmilyen kapcsolatom nem volt a Szekuritátéval azon kívül, hogy megfigyelt voltam” – jelentette ki a politikus.
A bolgár hatóságok elfogták, és kiadták Romániának. Indulása előtt három barátjára – köztük Antonescura – bízta néhány személyes tárgyát; sikertelen szökése után valamennyiüket berendelték a Szekuritátéra, és kikérdezték őket.
Adtam egy nyilatkozatot, amiben csak arról számoltam be, hogy az illető a barátom, és tudomásom volt a tervezett bulgáriai kirándulásáról, arról a szándékairól viszont nem. És ez is volt az igazság, semmi mást nem mondtam” – jelentette ki Crin Antonescu. Azt is felidézte, hogy az említett barátjának következő évben, azaz 1988-ban végül Jugoszlávián keresztül sikerült megszöknie, és Kanadában telepedett le, ahol jelenleg is él.
Határozottan cáfolta kedden Crin Antonescu államfőjelölt, hogy bármilyen formában együttműködött volna a kommunista titkosszolgálattal vagy besúgó lett volna.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!