Becslések szerint 42 és 84 milliárd köbméter közötti gázmennyiség rejlik a tenger alatt
Aláírta Klaus Johannis román államelnök a fekete-tengeri földgáz kitermelését szabályozó törvényt, amelyet október végén szavazott meg a román parlament.
2018. november 12., 19:102018. november 12., 19:10
A jogszabály kihirdetését először Liviu Dragnea, a képviselőház szociáldemokrata elnöke jelentette be, aki egy újságírói kérdésre válaszolva hétfőn elmondta: a házbizottság már nem tudja elfogadni az egyik ellenzéki liberális képviselő javaslatát, hogy iktassanak be egy vesszőt a törvénybe, mert Johannis kihirdette a jogszabályt.
A liberálisok ezzel a feltétellel szavazták meg a törvényt, szerintük ugyanis fontos, hogy a teljes kitermelés időszakára ne módosuljanak az adózási feltételek a befektetők számára. A román parlament ebben a szellemben fogadta el a törvényt, de a liberális honatya szerint fontos lett volna kiigazítani a helyesírási hibát, hogy később ne keletkezzenek értelmezési viták.
Később az elnöki hivatal is megerősítette, hogy Johannis aláírta a jogszabályt.
Egyebek mellett az amerikai ExxonMobil és az osztrák OMV kell döntsön, hogy kitermeli-e a Fekete-tenger Neptun talapzatában levő gázt. Becsléseik szerint 42 és 84 milliárd köbméter közötti gázmennyiség rejlik ott.
Johannis a nyáron még visszaküldte a parlamentnek a jogszabályt, miután a törvényhozói testület a befektetők számára szigorúbb változatot fogadott el.
Rainer Seele, az osztrák vállalat vezérigazgatója ezt azzal indokolta, a román hatóságoknak túl sok időt vett igénybe, hogy elfogadják a kitermelést szabályozó törvényt. Ezen kívül a vállalatvezető nehezményezte: a jogszabály korlátozza az OMV gázértékesítési lehetőségét, mivel a kitermelő vállalatokat arra kötelezi, hogy a romániai energiatőzsdén értékesítsék a nyersanyag mintegy felét.
A fekete-tengeri földgáz megvásárlásában Magyarország is érdekelt, miután magyar vállalatok kötötték le a fekete-tengeri földgáznak Ausztria felé szállítása céljából építés alatt levő BRUA(Bulgária-Románia-Magyarország-Ausztria) gázfolyosó teljes, évi 4,4 milliárd köbméteres szállítási kapacitását.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!