Újrázást akarnak. A választásba való külföldi beavatkozásról szóló hírek miatt több beadványban is az elnökválasztás első fordulójának megismétlését kérik
Két beadványban is azt kérték csütörtökön az alkotmánybíróságtól, hogy semmisítse meg az elnökválasztás első fordulójának eredményét a választási folyamatba való törvénytelen beavatkozásról szóló információk nyilvánosságra hozatala után. Utólag még két beadvány érkezett a taláros testülethez.
2024. december 05., 15:002024. december 05., 15:00
2024. december 05., 17:322024. december 05., 17:32
A Calea Europeană című kiadvány csütörtökön közölte, hogy
„A Calea Europeană, mint az európai és euroatlanti demokratikus értékek romániai népszerűsítése mellett elkötelezett médiakiadvány, csütörtökön a román alkotmánybírósághoz fordult a CSAT által az elnökválasztás első fordulójának romániai lebonyolításával kapcsolatban feltárt és közölt törvénytelenségek miatt” – közölték.
– olvasható a Calea Europeană által közzétett beadványban. Sajtóértesülések szerint a taláros testület csütörtökön délután össze is ült, hogy elbírálja a beadványokat. Toni Greblă, az Állandó Választási Hatóság (AEP), egykori alkotmánybíró a témában úgy vélekedett: miután már érvényesítette az államelnök-választás első fordulóját, a taláros testület nem fogadhatja el az újabb óvásokat, korábbi döntését nem lehet megfellebbezni.
Az Egyesült Államok aggódik amiatt, hogy Oroszország beavatkozott a romániai választásokba, amelyeket ennek nyomán egy olyan jelölt – Călin Georgescu – nyerhet meg, aki a bírálta a NATO-val való együttműködést, és arra utalt, hogy államosíthatja az országban működő külföldi vállalatoka
Eközben Cristian Terheș, az elnökválasztás első fordulójában 1 százalékot elért jelölt ugyancsak csütörtökön a G4Media-nak elmondta, hogy újabb kérelmet nyújtott be, amelyben az elnökválasztás első fordulójának megsemmisítését kéri alkotmánybíróságtól. Elmondta, hogy az új kérést a CSAT által titkosítás alól feloldott dokumentumokra alapozza, amelyekből kiderül, hogy az első helyen végzett Călin Georgescu kampánya mögött „állami szereplő” állt.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács ülésén ismertetett információkból kiderül, hogy Călin Georgescu TikTok-kampánya egymillió euróba került, egy állami kiberszereplő beavatkozott a választások lebonyolítását szolgáló távközlési és informatikai rendszerekbe.
Ugyancsak csütörtökön
Meg kell ismételni az elnökválasztás első fordulóját az illetékes állami intézmények szigorú felügyelete alatt – jelentette ki csütörtökön a bukaresti politikatudományi és közigazgatási egyetem (SNSPA) rektora.
A nap folyamán korábban Remus Pricopie, a bukaresti politikatudományi és közigazgatási egyetem (SNSPA) rektora is felszólította az alkotmánybíróságot, hogy intézkedjen az első forduló megismétlése érdekében. A SNSPA arra hivatkozva kéri az első elnökválasztási forduló eredményének érvénytelenítését, hogy a legtöbb szavazatot begyűjtő jelölt, Călin Georgescu megsértette az alkotmány 81. cikkelyét.
Az alkotmány 81. cikke kimondja, hogy Románia elnökét általános, egyenlő, közvetlen, titkos és szabadon kifejezett szavazással választják meg. „A Călin Georgescura adott szavazatok azonban nem tekinthetők szabadon kifejezett voksoknak, mert áttekinthetetlen és felforgató módon manipulálták azokat, ami szembemegy a demokrácia alapelveivel. Hivatalosan a Georgescu kampánya nulla lejbe került, így gyanússá váltak a finanszírozási források, és felmerült a külső hatás gyanúja. A Legfelsőbb Védelmi Tanács november 28-i ülésén bemutatott dokumentumok titkosításának feloldása után kiderült, hogy a lakosság jelentős része folyamatos félretájékoztató kampánynak volt kitéve, azzal a céllal, hogy torzuljon a választási folyamat megítélése, és olyan szavazási eredmények szülessenek, amelyek nem tükrözik a választók valós akaratát” – írta a felsőoktatási intézmény.
A SNSPA szerint a külföldi érdekcsoportok, nevezetesen Oroszország beavatkozására utaló bizonyítékok „komoly veszélyt jelentenek a román demokráciára; az ilyen akciók aláássák a szabad választást, sértik az alkotmányos alapelveket”.
Mint arról beszámoltunk, az elnöki hivatal a román hírszerzés információi alapján szerdán este nyilvánosságra hozta: Georgescu TikTok-kampánya egymillió euróba került, egy állami kiberszereplő beavatkozott a választások lebonyolítását szolgáló távközlési és informatikai rendszerekbe, Románia pedig az agresszív orosz hibrid hadviselés célpontja.
Daniel David új oktatási miniszter reagált arra a támadássorozatra, amelyet Călin Georgescu volt államelnökjelölt indított ellene.
Decemberben 923 766 nyugdíjas részesült szociális pótlékban Romániában, 3860-nal több, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Több ezer brit katona vesz részt egy nagyszabású műveleten a következő hetekben Kelet-Európa területén. A hadgyakorlat jelentős része Romániában zajlik.
A bukaresti kormány nem hosszabbította meg a büntetőpont értékének korlátozását, így a közlekedési bírságokat az új minimálbér alapján fogják kiszámítani.
Az amerikai védelmi minisztérium 946 millió dolláros szerződést kötött a Raytheon Technologies (RTX) fegyvergyártó céggel, hogy további Patriot légvédelmi rendszereket szállítson Romániának – jelentette pénteken a The Defense Post.
Közvitára bocsátja januárban a középiskolai kerettanterveket az oktatási miniszter. Daniel David bejelentette, nem támogatja, hogy újabbnál újabb tantárgyakat vezessenek be az oktatásba.
A mindig hétvégére eső húsvéti és pünkösdi szabadnapokat is beleértve a romániai munkavállalóknak hét hosszú hétvégéjük lesz idén, az első négynapos minivakáció szombaton kezdődik.
2025 első két napja sok munkát adott a tűzoltóknak: 3708 sürgősségi esethez riasztották őket.
Kisbusz sodródott ki az útról a Suceava megyei Ciumârna településen péntek reggel; egy férfi meghalt, öten kórházba kerültek.
Utcára hívja az embereket George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke az elnökválasztás eredményének alkotmánybírósági megsemmisítése miatt.
szóljon hozzá!