Kelemen Hunor kormányfőhelyettes és Cseke Attila fejlesztési miniszter
Fotó: Gov.ro
Ismét megakadtak a bukaresti kormányalakítási tárgyalások, miután a liberálisok szemet vetettek a jelenleg az RMDSZ által irányított fejlesztési minisztériumra, a szövetség azonban nem hajlandó megválni a tárcától.
2021. november 19., 15:312021. november 19., 15:31
2021. november 19., 17:452021. november 19., 17:45
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Szociáldemokrata Párttal (PSD), az RMDSZ és a parlament nem magyar kisebbségi frakciójának képviselői pénteken folytatták a nagykoalíció létrehozását célzó egyeztetéseket. Egybehangzó román sajtóértesülések szerint a négypárti megbeszélésen konfliktus robbant ki amiatt, hogy a PNL a minisztériumok elosztása során magának kéri a fejlesztési minisztériumot, amelyet jelenleg – Cseke Attila révén – az RMDSZ irányít.
A tárgyalások első fordulóját követően a kormányfőhelyettesi tisztséget betöltő politikus újságíróknak úgy nyilatkozott: az RMDSZ csakis az általa jelenleg irányított minisztériumok megőrzésével lép be a leendő kormányba, a többi tárcát pedig kedvük szerint oszthatják szét egymás között a liberálisok és a szociáldemokraták. „Egyetlen dolog nem képzelhető el, hogy az RMDSZ díszlet legyen, térdig letolt gatyával álldogáljunk és minden hónapban várjuk a postást” – fogalmazott péntek délutáni nyilatkozatában Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke rámutatott, alakulata „rendkívül korrekt” volt a tárgyalások egész ideje alatt, nem „szabotált” senkit, és nem kérte senkinek a támogatását. Hozzátette, messze még a megállapodás vége, ugyanakkor a kialakult nézeteltérés ellenére meggyőződésének adott hangot, miszerint jövő héten megalakul az új kormány Bukarestben.
Minderre rátromfolt Marcel Ciolacu, a PSD elnöke is, aki leszögezte: ha az RMDSZ nem lép be a széles körű koalícióba, akkor az általa vezetett szociáldemokrata alakulat „automatikusan” kilép. „Arra kaptam megbízatást a pártomtól, hogy egy PNL, PSD, RMDSZ, nemzeti kisebbségek összetételű kormánykoalíció alakításáról tárgyaljak. De arról biztosítok valamennyi románt, hogy jövő csütörtökön lesz kormányunk” – jelentette ki Ciolacu. A politikus a kormányalakítási tárgyalások elakadását firtató kérdésre válaszolva leszögezte, „normális, hogy egy koalíció alakításakor vannak viták”. Ciolacu ugyanakkor hangsúlyozta, vasárnapig le kell zárni a tárgyalásokat.
„Ez ostobaság. Épp ellenkezőleg: ők végig mellettem álltak. Én lennék az utolsó, aki azt mondaná, hogy lépjenek ki a kormányból” – reagált az ügyvivő kormányfő újságíróknak arra, hogy bizonyos az információk szerint már nem akarná, hogy az RMDSZ is a koalíció tagja legyen. Cîţu arról is beszélt, a liberálisok igényt tartanak a pénzügyi és az igazságügy-miniszteri tisztségre, mivel szerinte nehéz dolga lenne a kormányfőnek, ha a pénzügyminiszteri tárcát nem a PNL kapná. „Emellett azért is ragaszkodunk ehhez a minisztériumhoz, mert a liberálisok már bebizonyították, hogy jól tudják kezelni az ország pénzügyeit” – tette hozzá Florin Cîțu.
Mint ismeretes, a (PNL) Nicolae Ciucă ügyvivő védelmi minisztert, míg a PSD Marcel Ciolacu pártelnököt jelöli miniszterelnöknek. Ciucă pénteken úgy nyilatkozott, sikerült lezárni a kormányalakítási tárgyalások szociális intézkedésekre vonatkozó fejezetét, valamint megtörtént a politikai megállapodás előkészítése. A PNL kormányfőjelöltje közölte, még az igazságügyi fejezeten van némi csiszolnivalón, és elkedzenek egyezkedni a minisztériumokról. A volt vezérkari főnök hozzátette, egyetlen párt sem fontolgatja a koalícióból való kilépést, a tárgyalások pedig péntek délután vagy szombaton folytatódnak. „Minden minisztérium nagyon fontos. Szó sincs arról, hogy valamelyik alakulat kilépjen a koalícióból. (...) Minden párt a céljainak megfelelően alkudozik” – idézte a PNL kormányfőjelöltjét az Agerpres. Ciucă hozzátette, a PSD nem óhajtja, hogy a PNL, az RMDSZ vagy a nemzeti kisebbségek kivonuljanak a koalícióból.
Az államfő november 4-én még úgy nyilatkozott, hogy csak akkor hívja kormányalakítási tárgyalásokra a parlamenti pártokat, amikor kialakul a kabinet beiktatáshoz szükséges parlamenti többség. A jelenlegi ügyvivő kormányban az RMDSZ a Fejlesztési, Közigazgatási és Közmunkálatokért felelős Minisztériumot (Cseke Attila), a Környezetvédelmi, Vízügyi és Erdészeti Minisztériumot (Tánczos Barna), valamint az Ifjúsági és Sportminisztériumot (Novák Károly Eduárd) irányítja, emellett Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettesi tisztséget tölt be.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elítéli a „közvélemény manipulálására tett kísérletet” azon állítás révén, hogy a jelenlegi költségvetési problémákat a tavaly regisztrált deficit okozta.
szóljon hozzá!