Kelemen Hunor mielőbbi felelősségre vonást vár
Fotó: Pinti Attila
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint mielőbb meg kell alakulnia az új parlamentnek és kormánynak, mert ezen intézmények nélkül „pillanatok alatt a teljes káoszba fordul az ország”, miután az alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és úgy döntött: elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot.
2024. december 06., 17:282024. december 06., 17:28
2024. december 06., 17:362024. december 06., 17:36
„Erre nem volt még precedens. Több magyarázatra van szükségünk. Egyrészt meg kell várnunk az alkotmánybíróság indoklását, másrészt arra van szükség, hogy az elnöki hivatal, a hírszerzés, az ügyészség, a DIICOT sokkal több információt hozzon nyilvánosságra, teljes transzparenciára van szükség” – kommentálta az alkotmánybíróság döntését Kelemen a Facebook-oldalán közzétett videóban.
Ugyanis szerinte ellenkező esetben a polgárok bizalma az állami intézményekben olyan mértékben megrendül, hogy „visszaállítani nem lesz lehetséges”. „És ez óriási kockázatokkal jár. Sokkal több információra van szükségünk, hogy miért jutott az alkotmánybíróság erre a döntésre, amelyet mi tudomásul veszünk és betartunk” – fogalmazott a szövetségi elnök.
Az alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és úgy döntött: elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot.
Ezek után azt kell megnézni, ki lesz az államelnök december 21. után. Emlékeztetett: az alkotmány szerint ötéves a mandátum, Klaus Iohannisé december 21-én lejár. Ugyanakkor azt is előírják, hogy az elnök mandátuma akkor ér véget, amikor az új elnök leteszi az esküt. „Ebben a pillanatban ezt nem tudjuk, hogyan értelmezi az alkotmánybíróság” – közölte. A harmadik lehetőség, hogy az elnök mandátumát meghosszabbítani csak akkor lehetséges, ha szükségállapot van vagy háború tör ki – ezt Kelemen „kockázatosnak, veszélyesnek” tartja.
A legfontosabb, hogy ebben a kérdésben is tisztán lássanak a polgárok. Mert van egy olyan lehetőség is, hogy az elnök, amikor lejárt a mandátuma, a szenátus elnökének átadja a hivatalt, aki ideiglenesen vezeti az országot, de ezt már az új szenátus elnökének kell megtenni. Ezek a lehetőségek állnak az ország előtt” –ismertette az RMDSZ-elnök.
„Mi azt mondjuk, hogy a parlamentnek mielőbb meg kell alakulnia, ez december 19-20. körül megtörténhet, meg kell történnie, és mielőbb kormánya kell legyen az országnak. Ezek nélkül az intézmények nélkül pillanatok alatt a teljes káoszba fordul az ország. Amit én elvárok, az az, hogy mielőbb vonják felelősségre azokat, akik miatt ide jutottunk. Hiszen évek óta tudják, évek óta látniuk kell, hogy mi történik, és hogy e milyen veszélyt hordoz” – fogalmazott Kelemen Hunor.
A romániai elnökválasztás első fordulójának érvénytelenítéséről számos külföldi sajtóorgánum – köztük a The Guardian, az AP, az AFP, a Reuters és az Euronews – is Breaking News-ként számolt be.
Különbözőképpen reagáltak a román parlamenti pártok vezetői a bukaresti alkotmánybíróság (CCR) pénteki határozatára, amelyben érvénytelenítette az államelnök-választás november 24-én lebonyolított első fordulójának eredményét.
Több civil szervezet Toni Greblának, az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnökének lemondását követelte pénteken a pártatlanságát és integritását megkérdőjelező oknyomozó sajtóanyagok közzétételét követően.
Az alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és úgy döntött: elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot.
Az Országos Börtönigazgatóság (ANP) pénteki közleménye szerint mintegy 20 600 fogvatartott jelezte szándékát, hogy szavazni kíván vasárnap az elnökválasztás második fordulójában.
George Simion, a szélsőjobboldali AUR vezetője azt állítja, hogy a romániai hatóságok próbálnak ráijeszteni azokra az influenszerekre, akik kiálltak a Călin Georgescu független államfőjelölt mellett, hogy vonják vissza támogatásukat.
Egy nap alatt megfordult az elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltej rangsora – derül ki a legfrissebb felmérésből.
Călin Georgescu soha nem volt az ENSZ Genfi Irodájának (UNOG) alkalmazottja, a 2015-2016-os időszakban nem volt az UNOG főigazgatójának „különleges tanácsadója”, és 2011-2013 között sem volt az ENSZ alkalmazottja.
Az Agerpres értesülései szerint az alkotmánybíróság tagjai péntek reggel összeültek egy nem formális megbeszélésre, hogy mérlegeljék, tárgyalják-e egy hivatalos ülésen az államfőválasztás első fordulója eredményeinek érvénytelenítését kérő beadványokat.
Több ezren vettek részt csütörtök este a bukaresti Egyetem téren a szabadságért és a demokráciáért szervezett tüntetésen a Geeks for Democracy egyesület, az esemény szervezője szerint.
szóljon hozzá!