Kelemen Hunor mielőbbi felelősségre vonást vár
Fotó: Pinti Attila
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint mielőbb meg kell alakulnia az új parlamentnek és kormánynak, mert ezen intézmények nélkül „pillanatok alatt a teljes káoszba fordul az ország”, miután az alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és úgy döntött: elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot.
2024. december 06., 17:282024. december 06., 17:28
2024. december 06., 17:362024. december 06., 17:36
„Erre nem volt még precedens. Több magyarázatra van szükségünk. Egyrészt meg kell várnunk az alkotmánybíróság indoklását, másrészt arra van szükség, hogy az elnöki hivatal, a hírszerzés, az ügyészség, a DIICOT sokkal több információt hozzon nyilvánosságra, teljes transzparenciára van szükség” – kommentálta az alkotmánybíróság döntését Kelemen a Facebook-oldalán közzétett videóban.
Ugyanis szerinte ellenkező esetben a polgárok bizalma az állami intézményekben olyan mértékben megrendül, hogy „visszaállítani nem lesz lehetséges”. „És ez óriási kockázatokkal jár. Sokkal több információra van szükségünk, hogy miért jutott az alkotmánybíróság erre a döntésre, amelyet mi tudomásul veszünk és betartunk” – fogalmazott a szövetségi elnök.
Az alkotmánybíróság pénteken érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, és úgy döntött: elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot.
Ezek után azt kell megnézni, ki lesz az államelnök december 21. után. Emlékeztetett: az alkotmány szerint ötéves a mandátum, Klaus Iohannisé december 21-én lejár. Ugyanakkor azt is előírják, hogy az elnök mandátuma akkor ér véget, amikor az új elnök leteszi az esküt. „Ebben a pillanatban ezt nem tudjuk, hogyan értelmezi az alkotmánybíróság” – közölte. A harmadik lehetőség, hogy az elnök mandátumát meghosszabbítani csak akkor lehetséges, ha szükségállapot van vagy háború tör ki – ezt Kelemen „kockázatosnak, veszélyesnek” tartja.
A legfontosabb, hogy ebben a kérdésben is tisztán lássanak a polgárok. Mert van egy olyan lehetőség is, hogy az elnök, amikor lejárt a mandátuma, a szenátus elnökének átadja a hivatalt, aki ideiglenesen vezeti az országot, de ezt már az új szenátus elnökének kell megtenni. Ezek a lehetőségek állnak az ország előtt” –ismertette az RMDSZ-elnök.
„Mi azt mondjuk, hogy a parlamentnek mielőbb meg kell alakulnia, ez december 19-20. körül megtörténhet, meg kell történnie, és mielőbb kormánya kell legyen az országnak. Ezek nélkül az intézmények nélkül pillanatok alatt a teljes káoszba fordul az ország. Amit én elvárok, az az, hogy mielőbb vonják felelősségre azokat, akik miatt ide jutottunk. Hiszen évek óta tudják, évek óta látniuk kell, hogy mi történik, és hogy e milyen veszélyt hordoz” – fogalmazott Kelemen Hunor.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
szóljon hozzá!