Fotó: Gönczy Tamás/RMDSZ
Alkotmányjogi szempontból nincs akadálya az európai parlamenti és az önkormányzati választások összevonásának, de a kivitelezéséhez törvénymódosításokra van szükség – vallja Kelemen Hunor.
2024. február 02., 10:152024. február 02., 10:15
Az RMDSZ elnöke az Europa FM rádiónak nyilatkozott csütörtökön az egyelőre még függőben levő javaslatról. Úgy fogalmazott: a két választás összevonásához módosítani kell a közigazgatási törvényt és az önkormányzati választásokat szabályozó törvényt. Hozzátette:
„Nem változtatod meg a teljes rendszert, csak lehetővé teszed, hogy a jelenlegi törvényben előírtnál később tegyék le a hivatali esküt a megválasztottak. Nem lesz egy fordulóból kettő, nem változtatsz a játékszabályokon, csak az időpont változna” – idézte a rádiós nyilatkozatot az Agerpres.
„E tekintetben pró és kontra érvek egyaránt vannak” – vélekedett. Utóbbiak közül kiemelte, hogy teljes káoszt okozna a közigazgatásban, ha három és fél hónapon át a hivatalban lévő önkormányzati vezetők „költik a pénzt”, miközben a már megválasztottak tétlenül várakoznak a mandátumuk átvételére.
Az RMDSZ elnöke ugyanakkor kiemelte, hogy a két választás összevonása fékezné a szélsőjobboldali erők előretörését, aminek közép- és hosszú távon jótékony hatása lenne a demokrácia állapotára.
Az értesülések szerint a PNL és a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) már megállapodott arról, hogy összevonják az európai parlamenti választásokat az önkormányzati választásokkal.
Az EP- és az önkormányzati választások összevonására vonatkozó javaslat nem a liberális párttól származik, de „meglehet a maga logikája” – jelentette ki Nicolae Ciucă, aki szerint alakulatának vezetőtestületében még nem vitatták meg a kezdeményezést.
Szoros eredményt jósolnak az államfőválasztás vasárnapi második fordulójában a közvélemény-kutatók Nicușor Dan és George Simion között.
Teljesen alaptalan vádak keringenek a Telegramon és a X-en a romániai elnökválasztásba való állítólagos francia beavatkozásról − közölte vasárnap este a francia külügyminisztérium.
Vasárnap 20 óráig több mint 11 millió román állampolgár adta le voksát az államfőválasztás döntő fordulójában.
Andrei Țărnea, a külügyminisztérium szóvivője szerint az elnökválasztást befolyásoló „orosz beavatkozásra” utaló jeleket észleltek vasárnap a román hatóságok.
Összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés vasárnap a belügyi szervekhez; ezek közül 43 alaptalannak bizonyult, tízet még vizsgálnak, hetet pedig továbbküldtek az illetékes választási irodának.
Vasárnap 18 órakor elérte az országos részvételi arány az 56 százalékot, több mint 10 millióan adták le szavazatukat az államfőválasztás második fordulójában.
A mesterséges intelligencia segítségével generált félretájékoztató videóanyagokat terjesztő TikTok-fiókokra hívta fel a figyelmet vasárnap a bukaresti belügyminisztérium.
Románia volt államfői is leadták voksukat vasárnap. Klaus Iohannis Szebenben szavazott a feleségével, Traian Băsescu pedig Bukarestben voksolt.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vasárnapi közleménye szerint egyre több jel utal „választási csalásra, a szavazók megfélemlítésére és a politikai erőforrásokkal való visszaélésre”.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
szóljon hozzá!