Fotó: Gönczy Tamás/RMDSZ
Alkotmányjogi szempontból nincs akadálya az európai parlamenti és az önkormányzati választások összevonásának, de a kivitelezéséhez törvénymódosításokra van szükség – vallja Kelemen Hunor.
2024. február 02., 10:152024. február 02., 10:15
Az RMDSZ elnöke az Europa FM rádiónak nyilatkozott csütörtökön az egyelőre még függőben levő javaslatról. Úgy fogalmazott: a két választás összevonásához módosítani kell a közigazgatási törvényt és az önkormányzati választásokat szabályozó törvényt. Hozzátette:
„Nem változtatod meg a teljes rendszert, csak lehetővé teszed, hogy a jelenlegi törvényben előírtnál később tegyék le a hivatali esküt a megválasztottak. Nem lesz egy fordulóból kettő, nem változtatsz a játékszabályokon, csak az időpont változna” – idézte a rádiós nyilatkozatot az Agerpres.
„E tekintetben pró és kontra érvek egyaránt vannak” – vélekedett. Utóbbiak közül kiemelte, hogy teljes káoszt okozna a közigazgatásban, ha három és fél hónapon át a hivatalban lévő önkormányzati vezetők „költik a pénzt”, miközben a már megválasztottak tétlenül várakoznak a mandátumuk átvételére.
Az RMDSZ elnöke ugyanakkor kiemelte, hogy a két választás összevonása fékezné a szélsőjobboldali erők előretörését, aminek közép- és hosszú távon jótékony hatása lenne a demokrácia állapotára.
Az értesülések szerint a PNL és a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) már megállapodott arról, hogy összevonják az európai parlamenti választásokat az önkormányzati választásokkal.
Az EP- és az önkormányzati választások összevonására vonatkozó javaslat nem a liberális párttól származik, de „meglehet a maga logikája” – jelentette ki Nicolae Ciucă, aki szerint alakulatának vezetőtestületében még nem vitatták meg a kezdeményezést.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!