Fotó: Thomas Campean
Az üzemanyagár-kompenzáció ötletével elsősorban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a miniszterelnök értett egyet, a koalíció többi tagja pedig szolidáris volt ezzel a döntéssel – jelentette ki kedden Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
2022. június 28., 20:412022. június 28., 20:41
2022. június 28., 20:572022. június 28., 20:57
A Digi 24-nek nyilatkozva a miniszterelnök-helyettes elmondta, több javaslat is volt ebben a kérdésben, és végül ezt fogadták el.
A gyakorlatba ültetéshez szükséges mechanizmusokat az energetikai, a gazdasági és a pénzügyi tárca dolgozza ki. Nem nyúlunk tehát sem a jövedéki adóhoz, sem az áfához, hanem kompenzáljuk az üzemanyag árát az állami büdzséből azon vállalatok számára, amelyek alkalmazzák ezt a csökkentést” – mutatott rá Kelemen.
Nicolae Ciucă kormányfő kiegyensúlyozott intézkedésnek tartja az üzemanyagárak 50 banis csökkentését, nyomatékosítva, hogy nem ez a megfelelő időpont a politikai versengésre olyan kérdésekben, amelyek „kihatnak az emberek életére”.
Figyelembe véve, hogy az ÖMV és a Rompetrol képviselőivel is tárgyaltak erről, úgy véli, hogy „a kereskedők túlnyomó többsége alkalmazni fogja ezt a kompenzációt”.
„Ezen a ponton valóban csak ennyit lehetett biztosítani az állami költségvetésből, de elismerem, hogy több javaslat is volt a koalíció asztalán” – mondta az RMDSZ elnöke.
Kelemen magyarázata szerint Magyarországon be lehetett vezetni az árplafont az üzemanyagra, mivel a magyar állam többségi részvényes a MOL vállalatnál, amely a magyarországi piac mintegy 80 százalékát birtokolja. A magyar hatóságok csökkentették a haszonkulcsot, ami lehetővé tette az ár korlátozását, amire a román államnak nincs lehetősége, mivel nem rendelkezik többséggel az olajtársaságokban.
(...) És most kiderült, hogy a régi hibáknak hosszú távú következményei vannak, amelyek most, 2022-ban is kihatnak. Annak idején persze úgy gondoltuk, hogy mindennek magánkézre kell kerülnie. (...) A román állam elveszített minden ellenőrzést ezen szektor fölött, és nem csak” – magyarázta az RMDSZ-es politikus.
A román állam azonban most nem nyúlhat hozzá a profithoz, mivel nem többségi részvényes ezekben a vállalatokban – írja az Agerpres.
„Hogy kinek milyen véleménye volt a koalícióban, tényleg nem számít. Kiterjedt viták folytak, néha elég hevesek, de most ez volt a döntés, és ezt a döntést végre fogjuk hajtani” – szögezte még le Kelemen.
Ötven banival fogja kompenzálni a kormány az üzemanyag fogyasztói árának emelkedését júliustól, az összeg felét az állam állja – jelentette be csütörtökön Nicolae Ciucă miniszterelnök.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!