Fotó: 123RF
Románia azon európai uniós tagállamok közé tartozik, amelyekben aggasztó a sajtó helyzete a véleménynyilvánítás szabadságának tekintetében – szerepel az Európai Bizottság által szerdán bemutatott éves jogállamisági jelentésben.
2022. július 13., 18:442022. július 13., 18:44
2022. július 13., 18:552022. július 13., 18:55
Hasonló helyzetben van a brüsszeli testület szerint Bulgária, Görögország, Málta, Lengyelország, Szlovénia és Magyarország is. A jelentés szerint Romániában aggaszóbbá vált az újságírók helyzete a tavalyihoz képest az ellenük irányuló fenyegetések, zaklatások és fizikai erőszak miatt, emellett az információkhoz való hozzáférésüket is korlátozzák.
Az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) tevékenységét szokás szerint elismeri az uniós végrehajtó szerv, de felrója, hogy nehéz az ügyészek pótlása. Emellett kifogásolják, hogy túlságosan gyakoriak a törvénymódosítások, a bukaresti kormány túl gyakran alkalmaz sürgősségi rendeleteket, és hiányos a polgárokkal való konzultáció a jogszabálytervezetek kidolgozásakor. Hiányosságokat jeleztek a pártfinanszírozások átláthatósága terén is.
Eközben az Európai Parlament (EP) belügyi, állampolgári jogi és igazságügyi bizottsága (LIBE) már megint a magyar jogállamiságot „temeti”: a jogállamiság magyarországi helyzetéről szerdán elfogadott jelentéstervezetében azt állítja, fennáll a veszélye, hogy Magyarország súlyosan és rendszerszerűen megsérti az Európai Unió alapját képező európai értékeket. A képviselők aggályukat fejezték ki egyebek között az alkotmányos és választási rendszer működésével, az igazságszolgáltatás és más intézmények függetlenségével, valamint a bírák jogaival és a korrupcióval kapcsolatban.
Az urnáktól hosszú ideje távolmaradók mozgósításában lát esélyt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök arra, hogy ne a magyarellenes George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyerje meg az elnökválasztást.
Marcel Ciolacu hét elején lemondott miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kivárásra játszik, és mindenképpen kormányra juttatná pártját, akár a szélsőjobboldali George Simion győz, akár a liberális Nicușor Dan.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
szóljon hozzá!